Gå til innhold
Hundesonen.no

Agressiv i bur?


aamo
 Share

Recommended Posts

Hei.

Jeg er så heldig at jeg får være eier av en liten chihuahuatispe på fire år. Hun er helt super, bortsett fra når hun skal inn i buret om kvelden.

Da knurrer hun som for å beskytte buret fra oss andre, og virker veldig agressiv. Hun gir seg ikke før vi andre har gått fra buret..

Det er et problem som jeg synes er veldig ubehagelig, ettersom hun er nødt til å være i buret om vi skal ute og reise (fly, tog, bil etc.)

Noen som har noen tips til hva vi kan gjøre med dette?
Setter stor pris på svar!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun trenger ikke å ligge i bur på natta selv om hun må det på reiser. Det virker som at hun ikke vil og da hadde jeg latt henne være. De fleste hunder takler helt greit bur ved fly, bil osv selv om de ikke ligger i bur hjemme.

Forstår det, men det har hun gjort siden hun var liten valp, og dette buret vet jeg at hun er utrolig glad i. Vi må ikke "tvinge" henne inn i buret, og hun piper til stadighet om det ikke er åpent slik at hun kan legge seg inni det. Så jeg kan forsikre om at det er 100% lystbetont fra hennes side :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Høres ut som en form for ressursforsvar, at hun forsvarer buret. Det er en rekke ting dere kan gjøre her, det er mange måter å fjerne ressursforsvar på. Hvis hun er usikker av seg, så er kanskje buret den tryggeste plassen på jord for henne, og hun føler seg trygg nok på seg selv til å forsøke å jage bort forstyrrelser.

Du kan feks fjerne buret helt en periode, og så lære henne at man kan være trygg andre steder også. Eller du kan la henne ligge i buret og kaste inn en godbit når du går forbi, slik at det oppleves positivt når du nærmer deg buret, aldri tvinge henne ut av buret - altså i bunn og grunn gjøre det slik at det er ikke noe vits å hegne sånn om buret. Eller man kan kanskje benytte seg av metodene som brukes i burleker..

Jeg hadde personlig fjernet buret for en periode, og forsøkt å lære henne at verden er helt OK uten bur også. Så hadde jeg investert i et nytt bur (for å unngå tidligere assosiasjoner) og det skulle være mitt bur, jeg bestemmer om hun skulle være så heldig å få lov å ligge litt der.. etc osv

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når er du hun knurrer? Når hun er i buret og dere kommer nær?

Når hun har kommet inn i buret å fått lagt seg ned, så knurrer hun når vi både lukker døren og er i nærheten av buret. Er veldig sikker på at det ikke er fordi hun føler det som om hun blir stengt inne, fordi hun nærmest nekter å gå ut igjen, før om morgenen etter.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Høres ut som en form for ressursforsvar, at hun forsvarer buret. Det er en rekke ting dere kan gjøre her, det er mange måter å fjerne ressursforsvar på. Hvis hun er usikker av seg, så er kanskje buret den tryggeste plassen på jord for henne, og hun føler seg trygg nok på seg selv til å forsøke å jage bort forstyrrelser.

Du kan feks fjerne buret helt en periode, og så lære henne at man kan være trygg andre steder også. Eller du kan la henne ligge i buret og kaste inn en godbit når du går forbi, slik at det oppleves positivt når du nærmer deg buret, aldri tvinge henne ut av buret - altså i bunn og grunn gjøre det slik at det er ikke noe vits å hegne sånn om buret. Eller man kan kanskje benytte seg av metodene som brukes i burleker..

Jeg hadde personlig fjernet buret for en periode, og forsøkt å lære henne at verden er helt OK uten bur også. Så hadde jeg investert i et nytt bur (for å unngå tidligere assosiasjoner) og det skulle være mitt bur, jeg bestemmer om hun skulle være så heldig å få lov å ligge litt der.. etc osv

Har prøvd den metoden som går ut på å gi henne godbiter hver gang vi nærmet oss buret, og det har vi holdt på med siden oktober. Hun har blitt litt bedre, men det har ikke blitt borte. Det største problemet er nok når vi skal ut og reise, og fremmede kommer i nærheten av buret.. Da blir hun helt gal!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Den er sikkert usikker, og i buret har den jo ingen fluktmuligheter så da blir den "aggressiv". Dropp buret hjemme er en mulighet, uansett hva hun er vant med eller ikke. En annen mulighet er jo å sette døra på buret oppe/ta den av. Da kan hun gå ut/inn som hun vil og ingen trenger å gå i nærheten for å lukke dør etc = mindre press på hunden.

Hvorfor er det så veldig ubehagelig egentlig? Hvor ofte trenger folk å være "oppå" buret hennes når dere er på reise? De fleste hunder synes nok det er ubehagelig. Lite du kan gjøre med det annet enn å trene på miljø og trygghet, men er de litt usikre så er det naturlig at det slår ut i bur ettersom de som nevnt er helt fanget og akkurat den kan være vanskelig å fikse. "Quick fix" på reiser kan være å dekke til buret så hunden ikke ser ut. Viss ikke så er jo hunden u bur så den gjør jo ingen skade på noen selv om den skulle finne på å knurre eller glefse.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det å kaste ut buret løser i mine øyne ingenting. Utagering og forsvar er veldig selvforsterkende og jeg ville heller ikke belønnet med mat/godbit da det er så lett å time belønningen feil og dermed belønne forsvar/aggresjon. Å knurre/ utagere er hundens måte å si "gå bort" på og ved å fjerne deg fra buret i en sånn situasjon belønner du hunden for adferden. Den oppnår da det den ønsker med knurringen. Min tilnærming ville vært å satt meg ned med ryggen til buret når den knurrer og blitt sittende der til hunden er rolig og har sluttet med knurring for så å gå bort. Viktig at en blir sittende til man er sikker på at hunden er ferdig med å være i forsvar. Sitt heller litt for lenge enn for kort i starten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...