Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Heisann! jeg får en liten blandingshund rundt påskeferien og har dermed noen spørsmål til dere og håper dere vil dele noen erfaringer/tips til en førstegangs-hundeeier Skal dele den med samboeren min som har hatt en staffordshire bullterrier, så han vet mye men, siden det er jeg som absolutt ville ha en hund så er det jeg som fikk hoved ansvaret.

Spørsmål:

Hvordan var deres opplevelse når dere skulle for første gang få dere en hund? (Vil helst høre fra noen som var uerfaren, da jeg er det selv)

lurte også på om noen av dere vil anbefale ett kurs sted i bergen som dere er fornøyd med?

Og ville dere anbefale å gå på kurs? Samboeren min gikk ikke på kurs da han først fikk hund..men jeg selv synes at det er viktig.

Jeg vil også at hunden skal bli vandt med katt (og omvendt) da vi har katt hos foreldrene mine. om dere har noen tips om hund og katt så hadde det vært supert!

Kommer med flere spørsmål etter hvert sikkert

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Skrevet

Jeg er kanskje ikke den du ønsker å høre fra da jeg er oppvokst med hund, men ja, jeg vil anbefale nye hundeeiere å gå på kurs med hunden sin. Der kan du få nyttig erfaring og informasjon. Det er slett ikke bare ferske hundeeiere som går på kurs heller. :)

Ellers så ville jeg tenkt over om du ønsker å forsikre hunden din. Er det en valp du skal ha? Hvis ikke den er chippet og vaksinert når du får den så ville jeg fått ordnet det.

Skrevet

Jeg fikk min første hund i september 2013, så mine førstegangs-erfaringer er fremdeles ganske ferske :) Jeg hadde ingen erfaring med hund fra før annet enn å ha kost på venners hunder nå og da.

Jeg leste utrolig mange artikler, blogger, forumtråder, så på Youtube-videoer, snakket med oppdretter, og sanket så mye informasjon om hund og hundehold som jeg bare klarte, før hunden var i hus. Det virket kanskje litt mot sin hensikt, for jeg "overtenkte" i mange måneder. Jeg stresset meg selv veldig, og var livredd for å ødelegge valpen. Men sannheten er at de fleste hunder tåler at man gjør litt feil i begynnelsen. Det viktigste er å være konsekvent, rettferdig og å ha forståelse for at det er en valp (en liten "baby") man får i hus :)

Min hund er nå 9,5 mnd. og vi har gått to kurs i Bergen, begge hos HundeAkademiet og for samme instruktør. Vi startet på valpekurs da Meesha var 3 mnd., og på hverdagslydighetskurs da han var 6 mnd. Vi fikk kjempemye ut av det og jeg anbefaler det hjertelig.

Hund og katt har jeg ingen erfaring med annet enn at valpen min bodde sammen med mine foreldres katt den første uken jeg hadde han (før vi dro til der jeg egentlig bor). For hundens del var det ikke noe stress, men han var oppvokst med katt. For kattens del sørget vi for at den hadde mulighet til å komme seg unna, vi satte maten opp på kjøkkenbenken (kattemat smaker godt, hilsen Meesha), og ellers bare fulgte litt med når de var inne begge to.

Håper du får det kjekt med hunden din, læringskurven er bratt når man er helt ny! :)

Skrevet

Tenker nok at kurs er veldig lurt! Både for min og valpen sin del:) Ja det er en liten valp. jeg skal chippe den og forsikre den selv tenkte jeg. Valpen er allerede vaksinert så det er nok fikset :)

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Skrevet

Tusen takk! Jeg skal sjekke ut hundeakademiet. Jeg må iallefall på valpekurs tenkte eg, så kan eg se om ikke det blir flere kurs fremover. Gruer meg litt til kurs da jeg føler meg skikkelig noob, men det går nok over! :)Takk for hjelpen, det trengte jeg virkelig

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Skrevet

Tenker nok at kurs er veldig lurt! Både for min og valpen sin del:) Ja det er en liten valp. jeg skal chippe den og forsikre den selv tenkte jeg. Valpen er allerede vaksinert så det er nok fikset :)

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Bare husk at selv om de er vaksinert ved levering åtte uker, så skal de vaksineres på nytt når valpen er 12 uker gammel. :) Hvis den ikke er chipet ved levering så kan du jo fikse det samtidig hos veterinæren.

Hva slags blandingsvalp er det du skal få deg? Vet du hva det er blanding av? :)

Skrevet

Bare husk at selv om de er vaksinert ved levering åtte uker, så skal de vaksineres på nytt når valpen er 12 uker gammel. :) Hvis den ikke er chipet ved levering så kan du jo fikse det samtidig hos veterinæren.

 

Hva slags blandingsvalp er det du skal få deg? Vet du hva det er blanding av? :)

moren er husky men faren er ukjent. tror faktisk faren er en golden retriever, når jeg ser på bilder av valpen er den veldig lik goldsky når den er valp. Veldig bamseaktig og ligner litt på en golden retriever. :)

Ja tenkte å bare fikse alt med vaksiner og chipping samtidig da jeg vil helst ha en frisk og fin hund.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Skrevet

moren er husky men faren er ukjent. tror faktisk faren er en golden retriever, når jeg ser på bilder av valpen er den veldig lik goldsky når den er valp. Veldig bamseaktig og ligner litt på en golden retriever. :)

Ja tenkte å bare fikse alt med vaksiner og chipping samtidig da jeg vil helst ha en frisk og fin hund.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Hunder vaksineres jevnlig. Det er ikke noe som er gjort en gang og så er det i orden.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...