Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi har overtatt en hund som trekker noe sinnskyt i båndet på tur. Det er en golden retriever som ikke er vant til å gå på tur i det hele tatt. Hun trekker ikke fordi hun vil til noe spesielt, hun bare trekker :icon_redface:

Vi har enda ikke prøvd konsekvent noen metode for å avlære dette, derfor spør jeg her, hva har fungert for dere? Hvilken metode anbefaler dere oss å bruke? :)

Skrevet

Jeg har brukt mye tid på å prøve å få min til å gå fint i bånd. Han glemmer seg stadig vekk fremdeles. Han er riktignok mye bedre enn det han var når jeg fikk han, men tror ikke han noensinne kommer til å gå perfekt i bånd. Så jeg har vel mer eller mindre gitt opp å få han til å gå fint i bånd hele turen.

Det som "fungerte" hos oss, var å stoppe opp hver gang hunden trakk i båndet.... Det gjør jo at det blir masse start og stopp i løpet av turen, men det skal visst være veldig effektivt på mange hunder :)

  • Like 1
Skrevet

Smøre seg med tålmodighet og start konsekvent med en gang. Det tar tid, spesielt på voksne hunder med inngrodd uvane, men gjør man skikkelig innsats fra starten av så går det mye raskere enn om man slurver.

Jeg har holdt på med det samme nå en god stund, dessverre har jeg slurvet litt og derfor har vi hatt varierende fremgang, men nå begynner det og hjelpe på. Jeg stopper hver gang hunden trekker, står i ro og venter til hunden er rolig og ikke henger på båndet før jeg går videre, og gjentar. I starten kommer man seg omtrent ikke av flekken før man må stoppe igjen, men det hjelper, og etter en litt trå start så går det gjerne fort fremmover når hunden begynner og skjønne poenget. Her bruker jeg halsbånd eller "tur sele" når vi trener båndtrening, og når jeg skal ut og trimme litt så bruker jeg trekksele eller har hunden løs. Da er det lett og skille og jeg får gått trimtur også, uten og ødelegge båndtreningen, og ikke minst har jeg en utvei på dager med dårlig tid eller dårlig tålmodighet, istedet for og gå og bli utålmodig/irritert hiver jeg på sele også får hunden bare gjøre som den vil.

Hos noen kan det jo også være en "grunn" til at de trekker, og da kan det hjelpe og vite grunnen og jobbe med den også. Feks har Varga mye stress, og det er mye av grunnen til at hun har det så "travelt" og virrer rundt. Da kan det hjelpe og jobbe litt generelt med stress i hunden, ikke bare gå pent :)

  • Like 1
Skrevet

Det jeg har gjort med min hund er å:

1. Stoppe opp hver gang hun drar i båndet. Å dra i båndet skal aldri lønne seg.

2. Vente til hun går noen skritt bak slik at båndet blir slakt. Da går jeg fremover igjen.

Det viktigste her er å være konsekvent, skal du begynne med båndtrening så må det aldri lønne seg for hunden å dra i båndet. Er dette vanskelig så kan du f.eks. bruke halsbånd når dere skal trene båndtrening og sele når hunden får gå slik den vil. Dette vil de fleste hunder lære så lenge du da er konsekvent når hunden har halsbånd på seg :)

I tillegg til å gjøre dette har jeg belønnet hunden min når hun går fint. Jeg prøvde først kun det å stoppe opp, men det har ikke fungert godt nok. Så jeg begynte å belønne med godbit for hvert 1-2 skritt jeg tok hvor hun gikk fint i bånd. Når hun begynte å skjønne tegningen belønte jeg for hvert 3-4 skritt hun gikk fint i bånd. Etter hvert økte jeg skrittmengden for når hun skulle få belønning. Da jeg kom til steget hvor hun fikk belønning for hvert 10 skritt begynte jeg å variere når jeg belønte slik at hun ikke skulle skjønne når belønningen skulle komme. Nå den komme hvert 4 skritt eller hvert 20 skritt. Her har jeg også økt lengden etter hvert. Nå får hun belønning ca. hvert 20, 30 eller 40 skritt osv. Er vi på nye og spennende plasser får hun oftere :) Det kommer litt an på hvor store forstyrrelsene er.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...