Gå til innhold
Hundesonen.no

En liten historie


Kristina

Recommended Posts

Skrevet

Jeg var nettop ute å gikk tur med det lille hormonelle dyret mitt i sele. I sela får hu lov til å trekke. Så gikk vi forbi fengselet og møtte på en fengselsbetjent. Han sa 'denna har du ikke mye kontroll over'. Jeg ble helt satt ut av kommentaren så jeg sa 'jo det har jeg. ....men ikke i denna sela'. Så gikk jeg vidre.

Da vi var på vei tilbake møtte vi på han igjen. Da sa han 'du bør se Sos hundehjelpen på tv3 i dag'.

Da ble jeg drit sur og sa 'tør jeg spørre hva du veit om jeg har kontroll på hunden min eller ikke, når du har sett oss gå forbi en gang?'-

Han så skikkelig forfjamsa ut også sa han at han ikke mente det vondt.

Så begynte vi å snakke om hund (!), og han sa han kunne hilse på Lunah, men Lunah er redd for høye mørkt kledde menn så hu bjeffa på'n og ville ikke.

Så forklarte jeg litt om nervøsiteten hennes (er livredd for at folk skal tolke hunden min som agressiv), men det virka som han kunne litt om hund så han smilte og forstod.

Så gikk jeg hjem med villdyret mitt.

Hadde alle politifolk vært sånn, så hadde det vært bra!!! :lol:

Når folk begynner å uttale seg om mitt hundehold og bare har sett oss gå forbi en gang, da blir jeg irritert!!

Skrevet
Hadde alle politifolk vært sånn, så hadde det vært bra!!! ;)

Nå er det ganske få fengselsbetjenter som er politifolk da.

Men det hadde jo ingenting med saken å gjøre :P

Flott at han ikke var helt dum, er mange sånne ute og går (folk altså, fengselsbetjenter har jeg ikke møtt så mange av).

Skrevet

Klart det SER UT SOM du ikke har kontroll hvis hunden drar. Jeg har aldri skjønt hvorfor hunder FÅR LOV til å dra...

Skrevet
Klart det SER UT SOM du ikke har kontroll hvis hunden drar. Jeg har aldri skjønt hvorfor hunder FÅR LOV til å dra...

Som sagt gikk hun i sele, da får hun lov til å dra til en forveksling i halsbånd så MÅ hu gå pent.

Poenget mitt er at jeg blir sjukt irritert av folk som blander seg i MITT hundehold når de har sett meg i 2 min.

Og ang politifolk og fengselsbetjenter så går det under det samma. De vil helst virke så macho og tøffe som mulig.

Og fordeom de har uniform så trenger de **** ikke være frekke i kjefen for det.

Skrevet
Klart det SER UT SOM du ikke har kontroll hvis hunden drar. Jeg har aldri skjønt hvorfor hunder FÅR LOV til å dra...

enig.... Og jeg syns de aller fleste politifolk er flotte og engasjerte mennesker ;) Har full respekt for politiets arbeid.

Skrevet
hva kan du vente deg da=) ;)

Hadde jeg vært 10 år eldre hadde han nok ikke giddi å kommentert det engang. Folk har ikke respekt for yngre, og uttaler seg om ting de ikke har peiling på. Sånt irriterer meg.

Skrevet

Hadde jeg vært 10 år eldre hadde han nok ikke giddi å kommentert det engang. Folk har ikke respekt for yngre, og uttaler seg om ting de ikke har peiling på. Sånt irriterer meg.

jeg tror nok det er det samme uansett alder...

Skrevet

jeg tror nok det er det samme uansett alder...

Da lurer jeg på hvorfor jeg aldri ALDRI har fått noen kommentarer når jeg går sammen med pappa (og lunah i sele), eller når pappa går med lunah (da går ikke lunah pent i det hele tatt).

Skrevet

Skjønner at du blir irrititert når andre folk blander seg slik. Det hadde jeg også blitt! Og såklart er det ofte de yngre som må tåle slike kommentarer. Enten "tør" de mer da, ellers så har de fått det for seg at alle ungdommer ikke kan ha kontroll over en hund. Husker jeg var på tur med CIta på fjellet en Søndag med masse folk. Hun var løs, og hilste ikke på et eneste menneske eller hund som passerte oss - og hun har aldri vært så dyktig før. Så hører vi Balder laaaaaaangt vekke nedi dalen, og han bjeffer og bjeffer. Og Cita bjeffer tilbake, og da kommer det to gamle damer og roper til meg "nnå får du **** meg se å få kontroll over bikkjen din! Den er en fare for andre turgåere!". Faktisk - så tviler jeg på at det hadde skjedd om jeg var eldre.

Skrevet

Jo, det er ofte at ungdommer må tåle slike kommentarer. Voksne tror vel at vi ikke kan snakke for oss..

Jeg skjønner deg veldig godt jeg. Ingen har noe med hvordan du driver hundeholdet ditt!

Skrevet

Skjømnner utrolig godt at du ble irritert Kristina!! Voksene har utrolig lite respekt for ungdommer med hund. De kan da søren ikke vite om man har kontroll over bikkja si etter å ha gått forbi en person.. :roll:

Skrevet

Da lurer jeg på hvorfor jeg aldri ALDRI har fått noen kommentarer når jeg går sammen med pappa (og lunah i sele), eller når pappa går med lunah (da går ikke lunah pent i det hele tatt).

Pappa gav en annen voksen gubbe samme kommentaren en gang ;) og han er 50 år! og andre gubben var rundt samme alderen.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...