Gå til innhold
Hundesonen.no

Veterinary Certificate of Health og Veterinary Certificate?


Recommended Posts

Skrevet

Vi eksporterer en valp til Canada, og her er reglene over hva som kreves:

http://www.inspection.gc.ca/animals/terrestrial-animals/imports/policies/live-animals/pets/dogs/less-than-8-months-rabies-free/eng/1331928796861/1331928896443

Slik jeg forstår det rett så trenger valpen:

* Veterinærsertifikat

* Brev fra Mattilsynet om at Norge er rabiesfritt

* Helse-veterinærsertifikat (er dette noe annet enn et vanlig veterinærsertifikat?)

Jeg finner det ikke på siden her, men vi har også fått beskjed om at veterinæren må skrive et brev om at vi ikke har hatt diverse sykdommer i "kennelen" innen de siste 90 dagene. Noen som vet om dette stemmer?

Det store spørsmålet mitt er egentlig hva forskjellen på veterinærsertifikat og helse-veterinærsertifikat er, og hvor får jeg skaffet dette? Jeg har personlig aldri vært borti det på jobben - det skal nemlig tydeligvis ha et spesifikt nummer på seg?

Skrevet

Kan du ikke ta kontakt med mattilsynet? De vet helt sikkert.

Jo, skal ringe de nå :)

Det er ikke valpevetattest og pass det menes da?

Men jeg vet at sertifikatet skal ha et nummer som skal skrives inn i eksport-papirene. Det har vel ikke valpeattesten?

Det står også at EU-pass ikke erstatter veterinærsertifikatet.

Edit: ringte Mattilsynet, og de hadde ikke snøring :gaah:

Skrevet

Jo, skal ringe de nå :)

Men jeg vet at sertifikatet skal ha et nummer som skal skrives inn i eksport-papirene. Det har vel ikke valpeattesten?

Det står også at EU-pass ikke erstatter veterinærsertifikatet.

Edit: ringte Mattilsynet, og de hadde ikke snøring :gaah:

Hm. Da får du ringe/maile Canada da...

Guest Belgerpia
Skrevet

Det er ene veterinærattest på at hunden på det tidspunktet er sunn og frisk, det andre er passet - enkelt og greit.

Guest Belgerpia
Skrevet

Ok - nå leste jeg linken og det står jo VELDIG tydelig der hva de skal ha da.......... veldig tydelig

Hunden må enten være vaksinert mot rabies og da ha en veterinærattest på det, ELLER du må få en veterinær til å skrive at hunden kommer fra Norge, ett land som er listet på deres side som rabiesfritt så det burde være grei skuring.

Siden valpen da kanskje reiser alene - så må den da ha med passet sitt og en veterinærattest som inneholder det som står listet opp. Enkelt og greit - det der var jo ikke vanskelig i det hele tatt.

Skrevet

Jeg syns det er vanskelig - når det står i importpapirene at de trenger "veterinary certificate-number". Da begynner jeg å tro at veterinary certificate er noe helt eget.

Guest Belgerpia
Skrevet
Certification Requirements - Dogs not accompanied by their owners

Dogs that are not accompanied by their owners require:

  • a rabies vaccination certificate OR a veterinary certificate declaring that the dog is coming from a rabies-free country; AND
  • a veterinary certificate of health
Rabies Vaccination Certificate

The rabies vaccination certificate must:

  • be written in English or French;
  • be issued and signed by a licensed veterinarian;
  • identify the animal (as in breed, colour, and weight);
  • state that the animal is vaccinated against rabies;
  • indicate the date of vaccination;
  • indicate the trade name and the serial number of the licensed vaccine; and
  • specify the duration of immunity (otherwise, it will be considered valid for one year from the date of vaccination).
Veterinary Certificate

The veterinary certificate must:

  • be written in English or French;
  • be issued and signed by a licensed veterinarian;
  • identify the animal (as in breed, colour, and weight);
  • state that the animal has been in the exporting country since birth or for at least six (6) months immediately preceding shipment to Canada; and
  • be accompanied by documentation from a competent government authority, stating that rabies has not occurred in the country of origin for at least six (6) months immediately preceding the animal's shipment to Canada. Her trenger du en bekreftelse fra mattilsynet som må legges ved. Det må være datert og signert

A competent government authority refers to a veterinary agency or other government agency that manages a country's animal health and welfare situation, as well as handles the responsibility of veterinary certification for the purposes of international trade. The document can be either:

  • a letter issued on the competent government authority's letterhead, which must be dated, stamped and signed by an official of the competent government authority in the country of origin; or
  • a letter by the licensed veterinarian who issued the certificate, which must be endorsed by the competent government authority.

Dogs do not require rabies vaccination or certification if they are less than three months of age at the time they are imported into Canada.

The European Union pet passport is an acceptable alternative to the rabies vaccination certificate as long as all the required elements are included. - Altså - det holder med pet passport

Veterinary Certificate of Health

The veterinary certificate of health must:

  • be written in English or French;
  • be issued and signed by the licensed veterinarian who performed the examination;
  • identify the animal (breed, colour, and weight);
  • specify the date and time of the examination;
  • have the name and signature of the licensed veterinarian;
  • state that the veterinarian is satisfied that the animal:
    • is not less than eight (8) weeks of age at the time of the examination;
    • is free of any clinical evidence of disease;
    • was vaccinated, not younger than six (6) weeks of age, for distemper, hepatitis, parvovirus, and parainfluenza virus;
    • can be transported to Canada without undue suffering due to infirmity, illness, injury, fatigue, or any other causes;

All information must be recorded legibly in the veterinarian's handwriting. The dog must be imported into Canada 72 hours or less after the examination.

The European Union pet passport is not an acceptable alternative to the certificate of Health.

Hvor står det at den må ha nummer??

Nå har jeg tatt høyde for at valpen skal sendes alene over da, det er den biten jeg har lest - men jeg ser ikke noen hickups og finurligheter der. Norge er rabiesfritt - om valpen ikke er rabiesvaksinert (da holder det med passet som valpen har som dokumentasjon på vaksine osv.) så trenger den en veterinærattest som fyller kravene som står spesifisert.

Om valpen ikke er rabiesvaksinert så trenger du ett skriv fra veterinæren på at Norge er rabiesfritt sammen med dokumentasjon fra mattilsynet som da må være datert og stemplet.

Guest Belgerpia
Skrevet

Det ENESTE jeg finner om nummer er at vaksinens serienummer og produksjonsmerke MÅ stå i veterinærattesten for rabiesvaksine - men alt du trenger er jo passet, der er jo den labelen klistret inn......

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...