Gå til innhold
Hundesonen.no

Veterinary Certificate of Health og Veterinary Certificate?


Recommended Posts

Skrevet

Vi eksporterer en valp til Canada, og her er reglene over hva som kreves:

http://www.inspection.gc.ca/animals/terrestrial-animals/imports/policies/live-animals/pets/dogs/less-than-8-months-rabies-free/eng/1331928796861/1331928896443

Slik jeg forstår det rett så trenger valpen:

* Veterinærsertifikat

* Brev fra Mattilsynet om at Norge er rabiesfritt

* Helse-veterinærsertifikat (er dette noe annet enn et vanlig veterinærsertifikat?)

Jeg finner det ikke på siden her, men vi har også fått beskjed om at veterinæren må skrive et brev om at vi ikke har hatt diverse sykdommer i "kennelen" innen de siste 90 dagene. Noen som vet om dette stemmer?

Det store spørsmålet mitt er egentlig hva forskjellen på veterinærsertifikat og helse-veterinærsertifikat er, og hvor får jeg skaffet dette? Jeg har personlig aldri vært borti det på jobben - det skal nemlig tydeligvis ha et spesifikt nummer på seg?

Skrevet

Kan du ikke ta kontakt med mattilsynet? De vet helt sikkert.

Jo, skal ringe de nå :)

Det er ikke valpevetattest og pass det menes da?

Men jeg vet at sertifikatet skal ha et nummer som skal skrives inn i eksport-papirene. Det har vel ikke valpeattesten?

Det står også at EU-pass ikke erstatter veterinærsertifikatet.

Edit: ringte Mattilsynet, og de hadde ikke snøring :gaah:

Skrevet

Jo, skal ringe de nå :)

Men jeg vet at sertifikatet skal ha et nummer som skal skrives inn i eksport-papirene. Det har vel ikke valpeattesten?

Det står også at EU-pass ikke erstatter veterinærsertifikatet.

Edit: ringte Mattilsynet, og de hadde ikke snøring :gaah:

Hm. Da får du ringe/maile Canada da...

Guest Belgerpia
Skrevet

Det er ene veterinærattest på at hunden på det tidspunktet er sunn og frisk, det andre er passet - enkelt og greit.

Guest Belgerpia
Skrevet

Ok - nå leste jeg linken og det står jo VELDIG tydelig der hva de skal ha da.......... veldig tydelig

Hunden må enten være vaksinert mot rabies og da ha en veterinærattest på det, ELLER du må få en veterinær til å skrive at hunden kommer fra Norge, ett land som er listet på deres side som rabiesfritt så det burde være grei skuring.

Siden valpen da kanskje reiser alene - så må den da ha med passet sitt og en veterinærattest som inneholder det som står listet opp. Enkelt og greit - det der var jo ikke vanskelig i det hele tatt.

Skrevet

Jeg syns det er vanskelig - når det står i importpapirene at de trenger "veterinary certificate-number". Da begynner jeg å tro at veterinary certificate er noe helt eget.

Guest Belgerpia
Skrevet
Certification Requirements - Dogs not accompanied by their owners

Dogs that are not accompanied by their owners require:

  • a rabies vaccination certificate OR a veterinary certificate declaring that the dog is coming from a rabies-free country; AND
  • a veterinary certificate of health
Rabies Vaccination Certificate

The rabies vaccination certificate must:

  • be written in English or French;
  • be issued and signed by a licensed veterinarian;
  • identify the animal (as in breed, colour, and weight);
  • state that the animal is vaccinated against rabies;
  • indicate the date of vaccination;
  • indicate the trade name and the serial number of the licensed vaccine; and
  • specify the duration of immunity (otherwise, it will be considered valid for one year from the date of vaccination).
Veterinary Certificate

The veterinary certificate must:

  • be written in English or French;
  • be issued and signed by a licensed veterinarian;
  • identify the animal (as in breed, colour, and weight);
  • state that the animal has been in the exporting country since birth or for at least six (6) months immediately preceding shipment to Canada; and
  • be accompanied by documentation from a competent government authority, stating that rabies has not occurred in the country of origin for at least six (6) months immediately preceding the animal's shipment to Canada. Her trenger du en bekreftelse fra mattilsynet som må legges ved. Det må være datert og signert

A competent government authority refers to a veterinary agency or other government agency that manages a country's animal health and welfare situation, as well as handles the responsibility of veterinary certification for the purposes of international trade. The document can be either:

  • a letter issued on the competent government authority's letterhead, which must be dated, stamped and signed by an official of the competent government authority in the country of origin; or
  • a letter by the licensed veterinarian who issued the certificate, which must be endorsed by the competent government authority.

Dogs do not require rabies vaccination or certification if they are less than three months of age at the time they are imported into Canada.

The European Union pet passport is an acceptable alternative to the rabies vaccination certificate as long as all the required elements are included. - Altså - det holder med pet passport

Veterinary Certificate of Health

The veterinary certificate of health must:

  • be written in English or French;
  • be issued and signed by the licensed veterinarian who performed the examination;
  • identify the animal (breed, colour, and weight);
  • specify the date and time of the examination;
  • have the name and signature of the licensed veterinarian;
  • state that the veterinarian is satisfied that the animal:
    • is not less than eight (8) weeks of age at the time of the examination;
    • is free of any clinical evidence of disease;
    • was vaccinated, not younger than six (6) weeks of age, for distemper, hepatitis, parvovirus, and parainfluenza virus;
    • can be transported to Canada without undue suffering due to infirmity, illness, injury, fatigue, or any other causes;

All information must be recorded legibly in the veterinarian's handwriting. The dog must be imported into Canada 72 hours or less after the examination.

The European Union pet passport is not an acceptable alternative to the certificate of Health.

Hvor står det at den må ha nummer??

Nå har jeg tatt høyde for at valpen skal sendes alene over da, det er den biten jeg har lest - men jeg ser ikke noen hickups og finurligheter der. Norge er rabiesfritt - om valpen ikke er rabiesvaksinert (da holder det med passet som valpen har som dokumentasjon på vaksine osv.) så trenger den en veterinærattest som fyller kravene som står spesifisert.

Om valpen ikke er rabiesvaksinert så trenger du ett skriv fra veterinæren på at Norge er rabiesfritt sammen med dokumentasjon fra mattilsynet som da må være datert og stemplet.

Guest Belgerpia
Skrevet

Det ENESTE jeg finner om nummer er at vaksinens serienummer og produksjonsmerke MÅ stå i veterinærattesten for rabiesvaksine - men alt du trenger er jo passet, der er jo den labelen klistret inn......

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...