Gå til innhold
Hundesonen.no

Veterinary Certificate of Health og Veterinary Certificate?


Recommended Posts

Skrevet

Vi eksporterer en valp til Canada, og her er reglene over hva som kreves:

http://www.inspection.gc.ca/animals/terrestrial-animals/imports/policies/live-animals/pets/dogs/less-than-8-months-rabies-free/eng/1331928796861/1331928896443

Slik jeg forstår det rett så trenger valpen:

* Veterinærsertifikat

* Brev fra Mattilsynet om at Norge er rabiesfritt

* Helse-veterinærsertifikat (er dette noe annet enn et vanlig veterinærsertifikat?)

Jeg finner det ikke på siden her, men vi har også fått beskjed om at veterinæren må skrive et brev om at vi ikke har hatt diverse sykdommer i "kennelen" innen de siste 90 dagene. Noen som vet om dette stemmer?

Det store spørsmålet mitt er egentlig hva forskjellen på veterinærsertifikat og helse-veterinærsertifikat er, og hvor får jeg skaffet dette? Jeg har personlig aldri vært borti det på jobben - det skal nemlig tydeligvis ha et spesifikt nummer på seg?

Skrevet

Kan du ikke ta kontakt med mattilsynet? De vet helt sikkert.

Jo, skal ringe de nå :)

Det er ikke valpevetattest og pass det menes da?

Men jeg vet at sertifikatet skal ha et nummer som skal skrives inn i eksport-papirene. Det har vel ikke valpeattesten?

Det står også at EU-pass ikke erstatter veterinærsertifikatet.

Edit: ringte Mattilsynet, og de hadde ikke snøring :gaah:

Skrevet

Jo, skal ringe de nå :)

Men jeg vet at sertifikatet skal ha et nummer som skal skrives inn i eksport-papirene. Det har vel ikke valpeattesten?

Det står også at EU-pass ikke erstatter veterinærsertifikatet.

Edit: ringte Mattilsynet, og de hadde ikke snøring :gaah:

Hm. Da får du ringe/maile Canada da...

Guest Belgerpia
Skrevet

Det er ene veterinærattest på at hunden på det tidspunktet er sunn og frisk, det andre er passet - enkelt og greit.

Guest Belgerpia
Skrevet

Ok - nå leste jeg linken og det står jo VELDIG tydelig der hva de skal ha da.......... veldig tydelig

Hunden må enten være vaksinert mot rabies og da ha en veterinærattest på det, ELLER du må få en veterinær til å skrive at hunden kommer fra Norge, ett land som er listet på deres side som rabiesfritt så det burde være grei skuring.

Siden valpen da kanskje reiser alene - så må den da ha med passet sitt og en veterinærattest som inneholder det som står listet opp. Enkelt og greit - det der var jo ikke vanskelig i det hele tatt.

Skrevet

Jeg syns det er vanskelig - når det står i importpapirene at de trenger "veterinary certificate-number". Da begynner jeg å tro at veterinary certificate er noe helt eget.

Guest Belgerpia
Skrevet
Certification Requirements - Dogs not accompanied by their owners

Dogs that are not accompanied by their owners require:

  • a rabies vaccination certificate OR a veterinary certificate declaring that the dog is coming from a rabies-free country; AND
  • a veterinary certificate of health
Rabies Vaccination Certificate

The rabies vaccination certificate must:

  • be written in English or French;
  • be issued and signed by a licensed veterinarian;
  • identify the animal (as in breed, colour, and weight);
  • state that the animal is vaccinated against rabies;
  • indicate the date of vaccination;
  • indicate the trade name and the serial number of the licensed vaccine; and
  • specify the duration of immunity (otherwise, it will be considered valid for one year from the date of vaccination).
Veterinary Certificate

The veterinary certificate must:

  • be written in English or French;
  • be issued and signed by a licensed veterinarian;
  • identify the animal (as in breed, colour, and weight);
  • state that the animal has been in the exporting country since birth or for at least six (6) months immediately preceding shipment to Canada; and
  • be accompanied by documentation from a competent government authority, stating that rabies has not occurred in the country of origin for at least six (6) months immediately preceding the animal's shipment to Canada. Her trenger du en bekreftelse fra mattilsynet som må legges ved. Det må være datert og signert

A competent government authority refers to a veterinary agency or other government agency that manages a country's animal health and welfare situation, as well as handles the responsibility of veterinary certification for the purposes of international trade. The document can be either:

  • a letter issued on the competent government authority's letterhead, which must be dated, stamped and signed by an official of the competent government authority in the country of origin; or
  • a letter by the licensed veterinarian who issued the certificate, which must be endorsed by the competent government authority.

Dogs do not require rabies vaccination or certification if they are less than three months of age at the time they are imported into Canada.

The European Union pet passport is an acceptable alternative to the rabies vaccination certificate as long as all the required elements are included. - Altså - det holder med pet passport

Veterinary Certificate of Health

The veterinary certificate of health must:

  • be written in English or French;
  • be issued and signed by the licensed veterinarian who performed the examination;
  • identify the animal (breed, colour, and weight);
  • specify the date and time of the examination;
  • have the name and signature of the licensed veterinarian;
  • state that the veterinarian is satisfied that the animal:
    • is not less than eight (8) weeks of age at the time of the examination;
    • is free of any clinical evidence of disease;
    • was vaccinated, not younger than six (6) weeks of age, for distemper, hepatitis, parvovirus, and parainfluenza virus;
    • can be transported to Canada without undue suffering due to infirmity, illness, injury, fatigue, or any other causes;

All information must be recorded legibly in the veterinarian's handwriting. The dog must be imported into Canada 72 hours or less after the examination.

The European Union pet passport is not an acceptable alternative to the certificate of Health.

Hvor står det at den må ha nummer??

Nå har jeg tatt høyde for at valpen skal sendes alene over da, det er den biten jeg har lest - men jeg ser ikke noen hickups og finurligheter der. Norge er rabiesfritt - om valpen ikke er rabiesvaksinert (da holder det med passet som valpen har som dokumentasjon på vaksine osv.) så trenger den en veterinærattest som fyller kravene som står spesifisert.

Om valpen ikke er rabiesvaksinert så trenger du ett skriv fra veterinæren på at Norge er rabiesfritt sammen med dokumentasjon fra mattilsynet som da må være datert og stemplet.

Guest Belgerpia
Skrevet

Det ENESTE jeg finner om nummer er at vaksinens serienummer og produksjonsmerke MÅ stå i veterinærattesten for rabiesvaksine - men alt du trenger er jo passet, der er jo den labelen klistret inn......

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...