Gå til innhold
Hundesonen.no

Holdes i ro


JanneB.M.

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en greyhoundblanding på litt over året. Hun måtte syes i går, da hun klarte å kutte over blodkar i benet. Hun holdt på å blø ihjel, men vi kom oss til dyrlegen, og de gjorde en god jobb. Nå er problemet at stingene rundt blodkarene kan løsne om hun ikke holdes i ro. Hunden er i fin form den, og vil leke og sprette som vanlig. Noen som har vært i samme situasjon? Hadde jeg hadd bur og hun var vant til dette hadde det jo vært greit. Valpen i huset hjelper jo ikke akkurat til, han byr stadig til lek! :roll: Hunden skjønner jo ikke mye når jeg roper nei, når hun løper etter bamser etc. Noen ideer?

Skrevet

Huff da.. Hvordan fikk hun til det?

Tygge ting kan anbefales,gjerne leverpostei som du smører inni en kong eller lignende slik at hun må jobbe for og få det ut.. Eller så er det ganske effektivt og kaste masse god biter ut over bakken(eller inne) og la henne lete de frem.

Lenge må hun være i ro?

Skrevet

Hun måtte være i ro iallefall de første 24 timene, så til i kveld da. Hun var ute i hagen, åpnet døren og gikk inn, og da oppdaget jeg hun blødde masse fra benet. Var blod overalt, og jeg brukte alle bandasjene og kompresser vi hadde i huset men ingetin stoppet det. Surret to tykke håndklær rundt, men bare sev igjennom de også. Prøvde også med bind, men det funket heller ikke. Jeg har ikke førerkort så ringte vet og spurte om de kunne komme ut til meg, noe de ikke kunne. Fikk tak i noen til slutt som kunne kjøre oss. Hun var helt tørr da vi kom frem til dyrelegen, når vi dro i nakkeskinnet stod det bare der. Men gikk da bra til slutt ,skal prøve rådene dine :lol:

Skrevet

Kan du sette henne i band inne? Da blir jo bevegelsesmulighetene hennes begrenset, og hun får ikke mulighet til å løpe etter leker eller leke med den andre. Gi henne noe å tygge på i tillegg.

God bedring til hunden din.

Skrevet

Jaja,den jenta den jenta.. :lol:

Eller så driver vel du med klikkert?

kanskje noen enkle øvelser du kan ta der? Vansklige slik at hun må tenke men ikke så hun trenger bruke kroppen så mye?

Lykke til! (regner ikke med det er så enkelt og holde henne i ro?)hehe..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...