Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilke hunder røyter ikke?


Synne N

Recommended Posts

Skrevet

De fleste hundene som ikke røyter eller er allergivennlige trenger en del pelsstell. Men du skal være obs på at man reagerer forskjellig på hunder. Noen tåler ikke hårene, og da er hunder som ikke røyter et alternativ, mens andre har andre ting ved hunden de ikke tåler og da har det ingenting å si om hunden røyter eller ikke.

Men, de jeg vet som ikke røyter

Alle schnauzervariantene(ved rett pelsstell)

Puddel

Mange av terriervariantene, uten at jeg vet hvordan.

Skrevet

Her er noen som ikke røyter/Røyter minimalt:

Bichon Frise

Toypuddel

Dvergpuddel

Mellompuddel

Sorpuddel

Irish Soft Coated Wheaten terrier

Spansk vannhund

Portugisisk vannhund

Barbet

Puli

Snorpuddel

Pumi

Schnausere (Røyter, men er nappes..)

Bolognese

Bichon Havanaise

Malteser

Coton De Tulear

Chinese Crested

Andre nakenhunder

Bedlingtonterrier og andre krøllete terriere

Dette er raser som jeg fra andre har hørt ikke slipper særlig med hår.. :)

Men 100% røytefrie hunder.. Den erfaringen har jeg bare med:

  • Pudler i alle størrelser

Portugisisk og spensk vannhund

Wheaten terrier

Bichon frise

Bolognese

Forresten. Löwchen røyter! I alle fall naboens.. :D

Skrevet

nakenhund kanskje...vet ikke om de røyter der de har litt pels?

Irish Softcoated Wheaten terrier leste jeg at ikke røyter

også er det jo puddel, bichon frisê og portugisisk vannhund :)

Skrevet

Lagottoen røyter vel ikke?

Ellers så er Airdale terrier, Welsh terrier og Bedlington terrier sånne klippe hunder, så tror ikke de røyter så mye heller.

Mexikansk naken hund er ho så og si hårløs, men vet ikke om de er så allergivennlige...det trenger ikke å være pelsen man reagerer på...noen kan reageren på allergenene i huden, og hunder som røyter slipper gjerne med seg mer hudflak samtidig derfor kan ikke-røyte hunder fungere for noen mener jeg å ha hørt :?

Skrevet
Tibetansk terrier røyter ikke' date=' men den krever noe pelsstell.[/quote']

Det har nok de fleste allergivennlige hunder til felles.. :lol:

Skrevet

Det sies at briarden også skal være mindre allergifremkallende enn en del andre raser (den er jo også langpelset). Jeg tror nok dette kan variere avhengig av hva folk reagerer på og også fra hund til hund innen samme raser.

Jeg hadde besøk av ei dame som var veldig allergisk mot hunder generelt, men hun ønsket å teste ut briard siden hun hadde hørt at de var litt bedre mht allergi. Det gikk bra veldig lenge mens vi satt i stua og prata. Det hun reagerte på etterhvert, var at hundene slikket på henne... hun reagerte mao på spyttet.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...