Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilke hunder røyter ikke?


Synne N

Recommended Posts

De fleste hundene som ikke røyter eller er allergivennlige trenger en del pelsstell. Men du skal være obs på at man reagerer forskjellig på hunder. Noen tåler ikke hårene, og da er hunder som ikke røyter et alternativ, mens andre har andre ting ved hunden de ikke tåler og da har det ingenting å si om hunden røyter eller ikke.

Men, de jeg vet som ikke røyter

Alle schnauzervariantene(ved rett pelsstell)

Puddel

Mange av terriervariantene, uten at jeg vet hvordan.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her er noen som ikke røyter/Røyter minimalt:

Bichon Frise

Toypuddel

Dvergpuddel

Mellompuddel

Sorpuddel

Irish Soft Coated Wheaten terrier

Spansk vannhund

Portugisisk vannhund

Barbet

Puli

Snorpuddel

Pumi

Schnausere (Røyter, men er nappes..)

Bolognese

Bichon Havanaise

Malteser

Coton De Tulear

Chinese Crested

Andre nakenhunder

Bedlingtonterrier og andre krøllete terriere

Dette er raser som jeg fra andre har hørt ikke slipper særlig med hår.. :)

Men 100% røytefrie hunder.. Den erfaringen har jeg bare med:

  • Pudler i alle størrelser

Portugisisk og spensk vannhund

Wheaten terrier

Bichon frise

Bolognese

Forresten. Löwchen røyter! I alle fall naboens.. :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lagottoen røyter vel ikke?

Ellers så er Airdale terrier, Welsh terrier og Bedlington terrier sånne klippe hunder, så tror ikke de røyter så mye heller.

Mexikansk naken hund er ho så og si hårløs, men vet ikke om de er så allergivennlige...det trenger ikke å være pelsen man reagerer på...noen kan reageren på allergenene i huden, og hunder som røyter slipper gjerne med seg mer hudflak samtidig derfor kan ikke-røyte hunder fungere for noen mener jeg å ha hørt :?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det sies at briarden også skal være mindre allergifremkallende enn en del andre raser (den er jo også langpelset). Jeg tror nok dette kan variere avhengig av hva folk reagerer på og også fra hund til hund innen samme raser.

Jeg hadde besøk av ei dame som var veldig allergisk mot hunder generelt, men hun ønsket å teste ut briard siden hun hadde hørt at de var litt bedre mht allergi. Det gikk bra veldig lenge mens vi satt i stua og prata. Det hun reagerte på etterhvert, var at hundene slikket på henne... hun reagerte mao på spyttet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...