Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er det ikke noe med at kryptorkisme kan/vil føre til økt testosteronproduksjon? Mener det er det, men ble brått litt usikker da det er lenge siden jeg har vært borti dette. Det kan jo isåfall påvirke adferd. Det kan vell også bli smertefult, noe som også kan påvirke adferd.

Skrevet

Etter hva jeg har forstått er det kan, men ikke nødvendigvis.

Jeg blir å se an Tetris som per dags dato er kryptorkid, men kun 6mnd. Inntil nå har jeg ikke merket noe som helst unormalt, men den hormonelle fasen har ikke akkurat kommet ordentlig.

Guest Klematis
Skrevet

Min hund var det, og jo, det blir økt hormonproduksjon i området og høyere temperatur, fikk jeg beskjed om.

Det kan påvirke atferden, men behøver ikke gjøre det.

Skrevet

Er det ikke noe med at kryptorkisme kan/vil føre til økt testosteronproduksjon? Mener det er det, men ble brått litt usikker da det er lenge siden jeg har vært borti dette. Det kan jo isåfall påvirke adferd. Det kan vell også bli smertefult, noe som også kan påvirke adferd.

Det er blitt nevnt. Hermes er krypt, og var hyperseksuell (veldig på tisper og kastrerte hanner, men ikke aggressiv mot noen). Han roet seg da han ble chippet. Kryptorkisme har blitt nevnt som mulig årsak, han er ikke kastrert.

Men det kan være to forskjellige mekanismer som står bak: overproduksjon eller oversensitivitet mot hormonene.

Skrevet

Tror dette er veldig individuelt.

Harly som nå er 3 1/2 år er krypt. Han ble kastrert når han var 14-15 mnd gml.

Begge steinene var tilstede, men en lå i lysken og en lå i buken.

Han har aldri hatt noen hormonfaser, aldri vist noe spesiell interesse for løpetid og godluktende tisper, og generelt bare vært en flowerpower gutt.

Ingen endring i adferd fra før til etter kastrering :)

  • Like 1
Skrevet

Tror dette er veldig individuelt.

 

Harly som nå er 3 1/2 år er krypt. Han ble kastrert når han var 14-15 mnd gml.

Begge steinene var tilstede, men en lå i lysken og en lå i buken.

 

Han har aldri hatt noen hormonfaser, aldri vist noe spesiell interesse for løpetid og godluktende tisper, og generelt bare vært en flowerpower gutt.

Ingen endring i adferd fra før til etter kastrering :)

Dette er overhodet ikke ment negativt, men hva var grunn til kastrering?

Lurer kun fordi jeg egentlig er usikker på hva jeg gjør med Tetris i fremtiden.

Skrevet

Dette er overhodet ikke ment negativt, men hva var grunn til kastrering?

Lurer kun fordi jeg egentlig er usikker på hva jeg gjør med Tetris i fremtiden.

Ift "feil" temp, de ble liggende varmere enn hva de ville gjort om de var på rett plass noe som igjen kunne ha ført til feks kreft.

Å gå rundt å bekymre seg for det i resten av hundens levetid orker ikke jeg personlig å bruke energi på.

Det må også sies at dersom Harly hadde vært en hund med "issues", så ville han mest sansynlig ikke blitt kastrert.

  • Like 1
Skrevet

Ingen forskjell her! Han er en helt normal hannhund! Sniffer på tispeflekker, maser og piper litt om noen har løpetid, men gir seg når han får beskjed. Spiser vanlig o.s.v!

Og risken for komplikasjoner og evt død er større enn sjangsen på kreft ettersom den ligger godt gjemt!

Skrevet

Mikke er også krypt og jeg valgte å kastrere da han var rundt 1,5 år. På han merket jeg ganske stor endring over natta. Generelt var han en grei hannhund før kastreringen også, men han hadde nok en del ekstra «stress» i kroppen og klarte aldri helt å slappe av. Etter kastreringen klarte han endelig å slappe av på egenhånd.

Skrevet

Min er krypt. En nede, og en i lysken. Har ingen særlige problemer med han. Ikke overhormonell, ikke helt fraværende ved løpetidstisper og ja. Tror ikke forskjellene hadde vært store om jeg hadde kastrert- men det kommer jeg ikke til å gjøre så lenge han er frisk og fin :)

Skrevet

Har en feriegjest her akkurat nå, som har begge nøttene i buken. Kjempegrei gutt, med null problemer. Hver gang han er her for pass (5-10 uker på vinteren) sammenfaller det med minst 4 løpetider. Ikke noe problem, og langt under middels mas, selv om han er "enehund" hos eierene.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...