Gå til innhold
Hundesonen.no

Kryptorkisme, påvirker hundens atferd?


PsychoLynx
 Share

Recommended Posts

Er det ikke noe med at kryptorkisme kan/vil føre til økt testosteronproduksjon? Mener det er det, men ble brått litt usikker da det er lenge siden jeg har vært borti dette. Det kan jo isåfall påvirke adferd. Det kan vell også bli smertefult, noe som også kan påvirke adferd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det ikke noe med at kryptorkisme kan/vil føre til økt testosteronproduksjon? Mener det er det, men ble brått litt usikker da det er lenge siden jeg har vært borti dette. Det kan jo isåfall påvirke adferd. Det kan vell også bli smertefult, noe som også kan påvirke adferd.

Det er blitt nevnt. Hermes er krypt, og var hyperseksuell (veldig på tisper og kastrerte hanner, men ikke aggressiv mot noen). Han roet seg da han ble chippet. Kryptorkisme har blitt nevnt som mulig årsak, han er ikke kastrert.

Men det kan være to forskjellige mekanismer som står bak: overproduksjon eller oversensitivitet mot hormonene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror dette er veldig individuelt.

Harly som nå er 3 1/2 år er krypt. Han ble kastrert når han var 14-15 mnd gml.

Begge steinene var tilstede, men en lå i lysken og en lå i buken.

Han har aldri hatt noen hormonfaser, aldri vist noe spesiell interesse for løpetid og godluktende tisper, og generelt bare vært en flowerpower gutt.

Ingen endring i adferd fra før til etter kastrering :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror dette er veldig individuelt.

 

Harly som nå er 3 1/2 år er krypt. Han ble kastrert når han var 14-15 mnd gml.

Begge steinene var tilstede, men en lå i lysken og en lå i buken.

 

Han har aldri hatt noen hormonfaser, aldri vist noe spesiell interesse for løpetid og godluktende tisper, og generelt bare vært en flowerpower gutt.

Ingen endring i adferd fra før til etter kastrering :)

Dette er overhodet ikke ment negativt, men hva var grunn til kastrering?

Lurer kun fordi jeg egentlig er usikker på hva jeg gjør med Tetris i fremtiden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er overhodet ikke ment negativt, men hva var grunn til kastrering?

Lurer kun fordi jeg egentlig er usikker på hva jeg gjør med Tetris i fremtiden.

Ift "feil" temp, de ble liggende varmere enn hva de ville gjort om de var på rett plass noe som igjen kunne ha ført til feks kreft.

Å gå rundt å bekymre seg for det i resten av hundens levetid orker ikke jeg personlig å bruke energi på.

Det må også sies at dersom Harly hadde vært en hund med "issues", så ville han mest sansynlig ikke blitt kastrert.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ingen forskjell her! Han er en helt normal hannhund! Sniffer på tispeflekker, maser og piper litt om noen har løpetid, men gir seg når han får beskjed. Spiser vanlig o.s.v!

Og risken for komplikasjoner og evt død er større enn sjangsen på kreft ettersom den ligger godt gjemt!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mikke er også krypt og jeg valgte å kastrere da han var rundt 1,5 år. På han merket jeg ganske stor endring over natta. Generelt var han en grei hannhund før kastreringen også, men han hadde nok en del ekstra «stress» i kroppen og klarte aldri helt å slappe av. Etter kastreringen klarte han endelig å slappe av på egenhånd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min er krypt. En nede, og en i lysken. Har ingen særlige problemer med han. Ikke overhormonell, ikke helt fraværende ved løpetidstisper og ja. Tror ikke forskjellene hadde vært store om jeg hadde kastrert- men det kommer jeg ikke til å gjøre så lenge han er frisk og fin :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har en feriegjest her akkurat nå, som har begge nøttene i buken. Kjempegrei gutt, med null problemer. Hver gang han er her for pass (5-10 uker på vinteren) sammenfaller det med minst 4 løpetider. Ikke noe problem, og langt under middels mas, selv om han er "enehund" hos eierene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei, altså dette er egentlig ikke noe problem bare et visst familiemedlem holder ham inne om morgenen. Ellers har han program han, masse trim - får han mer så hadde han kunnet risikere belastningsskader så jeg har kuttet litt ned på det, bilturer, lek osv, her er det full rulle nesten til leggetid og utenom en tid på dagen jeg ofte trener. Han har luke og kan gå ut i hundegården som han vil når døra ut er låst (han åpner dører selv), men det er mest for å ligge der og glane eller tisse. Om han ikke har 50-100 meter å løpe på så er det nesten ingen vits med gjerde for den typen hund, en hundegård er bare en startgrop for ham. Men på det nye stedet vi flytter vil han få det sånn, med 1.5 meter høyt gjerde. Og det har vi bestemt uavhengig av dere akuratt pga denne uvanen hans med å stikke av (flytte skulle vi uansett). Før har det gått hunder fritt her i alle år, de har åpnet dørne på huset selv og gått inn og ut som de ville, og det har aldri vært noe problem, men nå har det blitt det.
    • Ikke ta ting personlig. Opplysning om gjeldende lovverk er ikke et angrep på deg. Det er mange gæmliser her som har hatt hund før det var lover mot å la hundene løpe løse. Jeg (vi) kan relatere og forstår deg. Tror ikke du er et dårlig menneske. De lovene er forholdsvis nye, de er i konflikt med tradisjonelt hundehold på bygda og de står ikke på forsiden av avisene hver dag, en må søke etter dem eller få informasjon fra andre. Det er langt mellom lovverket og gjengs oppfatning av hva som er ok blant folk flest, utenfor typiske hundemiljøer. Folk flest bare har hund og gjør som alle andre rundt som også bare har hund. Slipper dem løse overalt fordi de synes de trenger å få løpe fra seg, helt uvitende om at det ikke er lov. ..men det er altså forbudt ved lov og kan medføre bøter ved overtredelse, selv om hunden ikke lager problemer for noen. Får dere til å sette opp en god løpestreng med retractable line som reduserer faren for at hunden vikler seg inn? Om det er folk hjemme som kan høre om hunden bjeffer, i tilfelle noe skjer, så kunne en sånn kanskje vært en løsning på morgenen, om ingen har tid til å lufte hunden godt nok. (Tror jeg. Den er ikke under FULL kontroll for den KAN vikle seg ut av selen eller noe kan løsne, men.. 🤷🏼‍♀️ Bedre enn å bare slippe den løs da) Så lenge opplegget holder hunden er den under kontroll.   
    • Nå har han hundegård da, men det er litt for lite for ham, så han får gå løs når vi har oversikt. Dit vi flytter om et år er det 4 mål tomt som vi planlegger å gjerde inn, det blir noe annet. Men dette synes jeg begynner blir tåpelig. Skal jeg fortelle hele livshistorien min mens vi holder på eller skrive en roman om livet og hunden min? Høres ut som mange her ville kjøpt den boken.
    • "Det gjelder ikke min hund" er dessverre en alt for vanlig unnskyldning. Helt til den dagen det gjør det. Gjerde inn tomta, problemet løst. Selv kunne jeg aldri tenkt meg å bo uten trygg inngjerding for hund rundt boligen.
    • Dette vet jeg og hadde det vært tilfelle så hadde det vært noe helt annet, men for å repetere: det som er greia her er at et familiemedlem som ikke altid er helt enkelt å forholde seg til slipper ut bikkja om morgenen - uten tilsyn - mens jeg og et annet familiemedlem har sagt ifra om akuratt dette her flere ganger, men det går inn ene øret og ut det andre.  Og bikkja jager ikke vilt, han går og snuser i veikanten fordi andre hunder har gått der, dette begynte han med seint i vinter, det var ikke noe problem før da.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...