Gå til innhold
Hundesonen.no

Jakt Golden vs Jakt Labrador


busy
 Share

Recommended Posts

Har en Labrador i dag, fra utstillingslinjer og er veldig fornøyd med han. Neste hund vil nok bli fra linjer med litt mer arbeidslyst i. Vi har ikke kommet i gang med jakttreningen på nåværende Labrador enda, men håper å få startet treningen der i sommer.

Ellers er det LP som ligger mitt hjerte nærmest og det hunden i hovedsak skal brukes innen, men med bruks og jakttrening når tiden tillater det.

Men jeg klarer ikke bli enig med meg selv om hvordan av de to rasene jeg skal velge. Etter 5 hunder i hus og alle (inkl, nåværende Labbe) har vært relativt alvorlig syk, har jeg mer eller mindre angst for at også neste skal være syk. Helse er derfor helt klart avgjørende, men min erfaring er at det hjelper fint lite å kjøpe fra oppegående og superdyktig oppdrettere, syke hunder finnes visstnok hos alle, men er det forskjell på rasene innen helse, så er valget lett.

Jeg er ikke glad i pelsstell og derfor tenker nei på Golden, samtidig så røyter jo Labben like mye så er vell ca samme pelsstell på begge.

Jeg ønsker egentlig en ganske liten hund, så er det noen vesentlig størrelse forskjell.

Det er tungt å innrømme, men jeg er jo svært glad i bullehunder og litt kraftige snuter, er litt redd at jeg vil få en Labbe med snippete snute. Er jo en brukshund jeg er ute etter så dette vil ikke ha avgjørende effekt, men om det kun kom ned til dette så måtte jeg nok valgt den med kraftig utseende...skikkelig teit, men ja, ja sånn er det nå :P

Jeg tittet på Jakt golden for rundt 5 år siden, men ble frarådet da pga mye stress på rasen, valgt å gå for ''vanlig'' Labrador i fjor sommer, da jeg fryktet stress på hund igjen, på det tidspunktet trengte jeg en allaround hund som hadde minimalt med stress. Nå er livssituasjon noe annerledes og dette positive arbeidsstresset er jeg mer rustet for å håndtere, derimot ønsker jeg ikke en hund med usunt eller vanskelig stress. En god avknapp er viktig.

Jeg stiller ut på de lokale utstillingene, 1 til 2 ganger i året blir det. Så ikke en jaktvariant som ikke har noe på utstilling å gjøre, vi går ikke for 1.premie, men for moro.

Så har noen erfaringer så hadde jeg satt stor pris på de. Er flott om man kan få litt start hjelp på hva som er lurt å se etter hos de to rasene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke hatt noen av de selv, men har trent i Sverige med både jaktlab og jaktgolden.

Skal vi se:
Pelsstell på jaktgolden er vel å børste den litt nå og da - tror jammen ikke hun jeg trente med gjorde noe mer...

Størrelse:
Der vil jeg tro at jaktgolden er større enn jaktlaben. Jeg har sett noen veldig små tisper av jaktlab - rundt 46-47 i mankehøyde tenker jeg. Mens alle jaktgolden jeg har møtt har vært over godt over 50 i mankehøyde

Snutene har jeg ingen formening om - personlig synes jeg jaktlaben er hundre ganger penere enn tjokklaben - men hva man liker utseendemessig på en hund er jo veldig forskjellig...

Mye stress på jaktgolden - den jeg trente mest med og passet innimellom var i hundreogti ute og helt avslappet inne... Veldig god avknapp, men totalt propell om hun fikk lov :) Personlig tror jeg at alle hunder som er gode brukshunder har lett for stress, fordi de har mye energi, høy intensitet og arbeidsvilje, får de ikke utløp for den så vil de stresse. Så passivitetstrening og nok mosjon og mentaltrening vil jo alltid være viktig.

Tror neppe du blir premiert på utstilling med jaktvariantene, men hvis du stiller for morro skyld spiller jo ikke det noen rolle...

Du må være nøye med valg av oppdretter og valg av kombinasjon uansett. Begge er jo varianter av større raser og det vil derfor være en mindre genpool de velger fra, da har du så klart risiko for sykdommer. Sjekk at begge foreldrene er testet for det som er vanlig å teste for osv. Det er ikke så mange som går MH med de (som jeg har sett iallefall), men mange har jo gått funksjonstest for retrievere eller workingtest eller jaktprøver og der får du jo også en god beskrivelse av mentaliteten deres.

Vet ikke om det her var noe hjelpsomt...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skjønner godt hva du mener ang snutene, jeg synes også jaktlabradorer (og vanlige) med veike snuter er skikkelig fælt :P Labradoren skal ikke være snipete.

Han Eine til @Poter er ikke snipete, så du kan jo kanskje se litt på linjene han har bak seg? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar Turb.

Eine har jeg møtt, og han er jo super flott både mentalt og utseendemessig. Og en av grunnene til at jeg holder en knapp på Labben, i tillegg til at jeg er superfornøyd med min egen labrador, men han er som sagt fra utstillingslinjer.

Om noen har noen tips de ikke vil komme med åpen så tar jeg imot pm også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skjønner godt hva du mener ang snutene, jeg synes også jaktlabradorer (og vanlige) med veike snuter er skikkelig fælt :P Labradoren skal ikke være snipete.

Han Eine til @Poter er ikke snipete, så du kan jo kanskje se litt på linjene han har bak seg? :)

TS har truffet Eine på kurs for ett eller to år siden :) Han er blitt bredere i hodet siden da. Er bare å ta kontakt om du ønsker å treffe ham og snakke jaktlabrador! Jeg valgte forøvrig bort jaktgolden da det virket som om de har en del helseplager og allergi, samt at jeg ville ha mer praktisk pels. Eine røyter lite og drar ikke med seg noe inn. Svært praktisk pels, I like!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar Turb.

Eine har jeg møtt, og han er jo super flott både mentalt og utseendemessig. Og en av grunnene til at jeg holder en knapp på Labben, i tillegg til at jeg er superfornøyd med min egen labrador, men han er som sagt fra utstillingslinjer.

Om noen har noen tips de ikke vil komme med åpen så tar jeg imot pm også.

Aaaaw, takk :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bilder på snipete snuter? Tror ikke jeg vet hva dere mener...

Fixa%20huvudbild.jpg-for-web-normal.jpg

Snipete, veldig lite og veikt hode, ikke pent i mine øyne.

baileypheasants.jpg

Snipete, rett og slett.

Daniels%2B30%2B%C3%A5rs%2Bkalas%2B131.jp

Ikke så snipete, men alt for flat i panna til å være fin. Mangler stopp.

Finnes verre eksempler, men da begynner vi å gå inn på navngivning av hunder vi kjenner til og jeg gidder ikke henge ut andre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ah da skjønner jeg mer hva dere mener og jeg kan nok tro at risikoen for å få det på jaktlaben er større... Men det er mange av dem som er veldig veldig vakre :)

Du har ikke tenkt på dual purpose linjer, der du kanskje får en litt kraftigere type, men med mer motor enn utstillingsvarianten? En venninne hadde en sånn som hun jaktet med og han var bare fantastisk :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har tenkte velig lite på dual purpose, og grunnen for at jeg har tenkt lite på det, er at jeg ikke har kommet over så mange oppdrettere som aktivt avler på dette. Har kun møtt 2 dual goldener og begge var nok alt for stor for hva jeg egentlig ønsker, men det er klart man kan finne kombinasjon fra mindre hunder.

Har noen tips til oppdrettere på dual så tar jeg imot. Trenger ikke være hvor dere nødvendligvis stoler på at det er bra hunder, men sånn at jeg kan lese litt mer om de.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lurer på om Hilkans kennel har dual purpose labradorer, er ikke helt sikker. Har du sjekket ut Kennel Doubleuse i Sverige? De avler på jaktgolden. I Brøstabotnen er det ei som avler på jaktgolden, Kennel Soltrollet, hvis det ikke er dual purpose. Hun konkurrerer i lp, bruks og jakt med sine, men jeg vet ikke hvordan hundene er.

Ellers spørs det vel hvor lurt det er å gå for dual purpose hvis man vil ha en god arbeidshund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Syns dual purpose golden er mye stress og lite samarbeid, av de jeg har sett og møtt. Tror det er enklere å finne en moderat / dual purpose labrador, har møtt mange sånne som er helt herlige :ahappy:

For meg er det bare jaktgolden som gjelder (mannen tåler ikke labradorpels), og man kan med å være nøye og ta seg god tid finne bra goldens; men jeg har bedre inntrykk av jaktlabradorer jevnt over, og det er vel ingen hemmelighet at labradoren gjør det bedre i jakt (derav følger: er samarbeidsvillige og arbeidsvillige men har lite stress). Større utvalg og mye bra å velge i, fra de moderate til de "ekstreme" jaktlabradorlinjene.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tror nok at en dual purpose labrador skal ha nok arbeidskapasitet til å møte mine behov. Golden derimot er jeg litt mer usikker på når det gjelder dual, utstillingsgolden ville jeg nok aldri valgt, med mindre noen virkelig overbevisste meg om at jeg tar feil når jeg sier at de ikke er særlig arbeidsvillige. Derimot så er det slik jeg har oppfattet det mer motor i en utstillingslabrador, så der tror jeg dual purpose kunne vært en mulighet.

Jeg er nok ikke interessert i de ekstreme linjene egentlig. Der vil jeg tro at det er mer utfordrende siden mitt hovedformål er LP og bruks, mens retiverjakten er noe jeg kommer til å trene når det er tid til overs (noe det egentlig ikke er).

Soltrollet har jeg vært innom, det hadde jo vært supert å kjøpt hund innen kjøreavstand.

Nå er jo jeg en utenforstående. Jeg har ingen kontakter i noen av retrivermiljøet så hva er det som er gode linjer? Hva skal man se etter, foruten det åpenbare i dogweb, tester og meritter. Hva kan jeg finne ut av uten at jeg MÅ ringe å spørre hver enkelt oppdretter om de 1000 spørsmål. Jeg er jo en relativt krevende valpekjøper i utgangspunktet, men det å ringe en masse oppdrettere for å spørre om alle spørsmål er tidskrevende så hadde jo vært fint om man kunne snvret det inn til litt færre:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om man ikke vil trene jakt, kan det være vanskelig å få kjøpt jaktlabrador.

I forbindelse med en annen tråd spurte jeg mine labradorkontakter om anbefalning på "vanlig" labrador og da ble jeg tipset om to oppdrettere: Kennel Plankebyen og Sångfågelns kennel.

Å sette seg inn i rase og linjer er jo nesten en liten vitenskap i seg selv. Det beste er vel å ta kontakt med folk, snakke med noen via via, møte opp på utstillinger og prøver (skikkelig lett her nordpå, ja...) og til slutt gå for kjemien og magefølelsen. Finne seg noen man stoler på og loppe dem for informasjon. Du har jo vært i hundemiljøet ei stund, bruk kontaktnettet ditt og få anbefalninger. Selv om du ikke er inne i retrievermiljøet, kjenner du kanskje noen som kjenner flere av rasen og dermed oppdrettere, så kommer man inn den veien.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har jo vært den heldige eier av 5 syke hunder, alle var kjøpt etter grundig forarbeid og god kjemi med både menneskene og foreldredyrene, så nå sitter jeg jo med den erfaringen at det nytter egentlig ikke å sikre seg mot å få syke hunder. Jeg vet at alle mine oppdrettere har gjort alt de kan og enda litt mer for å forsøke å unngå sykdom på valpene. Så ja har mistet litt motivasjon for å bruke mye tid på å finne ut alt som er å finne ut av linjer. Men selvsagt vil jeg undersøke de åpenbare ting, som nok er mer enn mange andre sjekker for, men samtidig så er jeg nok ikke like pirkete som jeg engang var.

Fikk høre noen si at Jaktlabradorer ofte har dårligere pels en utstillingsvarianten og at det er mye allergi på de, noen som kan skrive under på disse ryktene eller motsatt?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mye allergi på jaktlabrador har jeg aldri hørt, har hørt "mer" om allergi på jaktgoldens.

Mye forskjellig pels på alle labradorer, både innad utstillingsvarianten og mellom utstilling og jaktvariant. Min "utstillingslabrador" har tykk pels nesten på høyde med en schäferhund, mens en utstillingslabrador som vi kjenner til ligner mer på en Dalmatiner nesten. Hver sin kant av skalaen :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

@busy
Jeg driver også og leiter etter en labb, og har vært/er litt usikker på om jeg skal gå for en "vanlig", dual eller jaktlabb. Synes sångfågelns ser interessant ut, har ikke kontaktet de enda. Ellers er jeg i kontakt med noen dansker, Brown Hunts (http://brownhunt.dk/), som jeg synes virker veldig ok. Det er vel mer dual/jakt linjer, men de ser ut som labber liksom. Jeg har ikke møtt disse hundene enda, men har et godt inntrykk ut i fra hjemmeside og veksling av epost. Skal for så vidt møte et avkom av Pasta til påsken tror jeg :) Er selv veldig intr i Brown Hunts etter førsteinntrykket, ser liksom for meg at det er en litt "light" jaktlab. Ulempen er at de er dansker, blir ganske vanskelig å reise på besøk for å se om det er en type hund jeg liker.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ønsker egentlig en ganske liten hund, så er det noen vesentlig størrelse forskjell.

Dersom du vil ha en liten hund med "jakt egenskapene" så kanskje jakt cockeren er noe å se på?

Jeg elsker denne rasen, mye futt, blide, god arbeids kapasitet og ikke så altfor store ;)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Dersom du vil ha en liten hund med "jakt egenskapene" så kanskje jakt cockeren er noe å se på?

Jeg elsker denne rasen, mye futt, blide, god arbeids kapasitet og ikke så altfor store ;)

Da ville jeg skjekka nøye ut foreldrenes konsentrasjon og arbeidsvilje først. De er ekstremt arbeidsvillige til nesearbeid, men ts sier at det er LP som er viktigst for henne, og der har jeg sett en del komme til kort med tanke på konsentrasjon og arbeidsvilje. Men finner du rett individ og får spora interessen deres rett, så ja absolutt :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da ville jeg skjekka nøye ut foreldrenes konsentrasjon og arbeidsvilje først. De er ekstremt arbeidsvillige til nesearbeid, men ts sier at det er LP som er viktigst for henne, og der har jeg sett en del komme til kort med tanke på konsentrasjon og arbeidsvilje. Men finner du rett individ og får spora interessen deres rett, så ja absolutt :)

Den erfaringen sitter jeg og med :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 months later...

Fikk høre noen si at Jaktlabradorer ofte har dårligere pels en utstillingsvarianten og at det er mye allergi på de, noen som kan skrive under på disse ryktene eller motsatt?

Det mange sier er at jaktavlet labrador har for tynn pels. Men jeg har 3 stk fra forskjellige jaktlinjer som apporterer ender i iskaldt vann helt til slutten av desember og de har ingen problemer med for tynn pels, så det spørs om det er noe stort funksjonelt problem :) :)

Har enda ikke vært borti en jaktavlet labrador med allergi, men det er en bitteliten forekomst av dvergvekst(SD2) som ikke finnes hos showlabrador. Det finnes gentest for det så det går fint an å safe valpekjøpet ditt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Det mange sier er at jaktavlet labrador har for tynn pels. Men jeg har 3 stk fra forskjellige jaktlinjer som apporterer ender i iskaldt vann helt til slutten av desember og de har ingen problemer med for tynn pels, så det spørs om det er noe stort funksjonelt problem :) :)

Har enda ikke vært borti en jaktavlet labrador med allergi, men det er en bitteliten forekomst av dvergvekst(SD2) som ikke finnes hos showlabrador. Det finnes gentest for det så det går fint an å safe valpekjøpet ditt.

Eller det spørs om ikke hundene har så stor jakt-/arbeidslyst at de ikke bryr seg om vannet er iskaldt og pelsen ikke isolerer godt nok.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Noterer en nydelig dag med no stress. Virker som lysterapi, magnesium og lakseolje begynner virke. Ble bekymret da han begynte trekke i selen i forrigårs. Han har gått så naturlig pent i bånd hele tiden, som om programvaren var preinstallert da han kom ut av esken. I forrigårs begynte han plutselig trekke med viten og vilje. Flaks da, at vi hadde en privattime i går.  Hjemmeleksen vi fikk, med metoden for å reinforce krav om å holde seg bak skotuppene mine, den er litt i konflikt med stress-ned-prosjektet vårt, fordi Ede går høyt i stress når hans autonomitet blir utfordret. Peser og får virkelig vondt av det. Å bli stilt absolutte krav til er noe annet for ham å forholde seg til enn å bli tilbudt frivillige oppgaver mot god betaling.  Fordi jeg måtte ta en selvstendig avgjørelse i hva jeg oppfatter som et dilemma: belaste det nevroendokrine stressystemet ved å kreve disiplin i halsbånd, eller prioritere stress-ned-prosjektet, så valgte jeg utsette hjemmeleksene og gå rolig tur med "ikke trekke" og "ikke gå i veien for meg" som eneste krav, og så være veldig bevisst på å bare belønne når han selvstendig gjør de riktige valgene uten å bli bedt, uten godbit i hånda eller hånda i lomma.  Jeg har nemlig ikke nok erfaring til å føle meg sikker på å klare gjennomføre hjemmeleksene fra privattimen alene uten å forårsake mer stress på det endokrine systemet hans enn godt er.  Det viste seg å være en god vurdering. Foruten noen få barnlige byks av glede som i korte øyeblikk strammet båndet mer enn akseptabelt, så var Ede SÅ flink og rooolig og grei hele veien. Naturlig slak line. Når han vimser bytter han i de aller fleste tilfellene side bak meg. Kun noen få uakseptable avskjæringer rett foran meg, og de kom helt på slutten av turen, tett på hverandre, antakelig fordi han er sliten og i bakhodet husker at det der var måten å få bli plukket opp i bæreslynge på. Han velger å gå pent og pyntelig på min venstre side mesteparten av tiden, uten å forvente belønning for det. Det går nå an å hale tiden ganske lenge uten at det stresser ham når han selv velger å gå fot for å se om det kommer en utbetaling. Selv hjemveien gikk rolig og avslappet. Først 10 meter fra porten hjemme kom første stressutbrudd med trekking. Gladstress de siste meterne av en timelang spasertur i mitt tempo. En klar forbedring. Han ble skuffa og såret av grensesettingen de siste meterne, for det virket helt sykt autoritært og tyrannisk og uten mål og mening for ham å bli hindret i å gladbykse gjennom porten og døren, inn til godis og myk og varm seng, men han tok det til seg at kravet "ikke trekk" gjelder de siste meterne av turen også. Ingen raptus da vi kom inn heller. Det var en milepæl. Bare la seg rolig og pyntelig til å sove. Perfect day. ..og det er før vi har fått noen CBD i posten.  Vi fikk forøvrig mail om å huske båndtvang fra i dag. Det har Edeward tydeligvis fått med seg.  Snudde seg utålmodig mot lykkeland mens muttern fomlet med kamera:   Oppdaget at muttern begikk en kriminell handling!! Reiste seg og kom inn hver gang muttern forsøkte gå lenger unna enn båndlengden for å få tatt et godt bilde. Her har han til slutt gitt opp å få muttern på rett kjøl og bare håper hun får tatt det ***** bildet før han svimer av i bekymring for å bli tatt og få et kriminelt rulleblad. Genetikk er ingen spøk. Ede identifiserer seg som sikkerhetspersonell og tjenestehund, og han tar de oppgavene alvorlig.   
    • Ja ikke den største oppfinnelsen 😂 Men kanskje noen hadde erfaringer å komme med; kanskje de elsker det kanskje hunden ble dårlig i magen på det. Kanskje det er bløtere enn annen v&h, kanskje noen opplever å måtte fôre dobbelt så mye på det som på en annen variant. Kanskje noen var superfornøyd og andre missfornøyd. I want to know it all 😂
    • Det finnes alltid unntak, men det bør aldri være grunnlag for anbefaling av en rase. Vil man helst ikke ha lyd/røyting/whatever så velger man en rase som vanligvis ikke har tendensene til det. Oppdragelse, trening og miljø kan påvirke, men genetikken kan ikke overstyres. Lyd på riesen er ingen overraskelse for meg, det er jo en hund med mye driv.
    • Er en del med god helse og super mentalitet også? Vår golden var på ingen måte taus, han bjeffet forholdsvis mye. Cavalieren vår var helt ekstremt gneldrete med vakt som sin selvpålagte hovedoppgave. Mest savage villdyr jakt-, vakt- og trekkhund jeg har hatt. Understimulert.  Ingen lyd på finsk lapphund og chihuahua, som begge fikk over gjennomsnittet med oppmerksomhet og stimuli. Begge rasene kjent som gneldrebikkjer, begge individene så og si tause, i motsetning til de to kjent for å være verdens enkleste og greieste, som i bunn og grunn var veldig hundete hund på mange måter, bl.a. ressursforsvar. Såfremt en skal trene og aktivisere hunden er oppdragelse og aktivisering vel så viktig som rase og genetikk, tror jeg. En golden som kjeder seg er ingen plysjhund, den vil bjeffe og ødelegge ting. En spisshund som får tilfredsstilt behov og blir trent trenger verken lage lyd eller ugagn. Kan lyd handle vel så mye om hvordan ulike raser blir valgt av ulike typer hundeeiere til ulike typer hundehold? Hvilke raser vil ikke bli gneldrebikkjer om en ofte og lenge av gangen plasserer dem i en kjedelig hundegård alene, hvor de kan se/høre/lukte forbipasserende? En gjenganger med små, såkalte gneldrebikkjer av selskapsraser er at eierne verken forstår dem eller trener dem, og så retter det seg når de får hjelp til å tolke hunden og interaktere bedre med den.  Jeg har forøvrig hatt store problemer med LYD på riesenvalpen jeg har nå (ikke en rase for trådstarter). Ikke noe jeg forventet, og er pga generelt konsensus om bjefferaser usikker på om det er genetisk lyd eller om det i hovedsak er miljøpåvirkning fra den individuelle mammaen. Fra mitt eget anekdotiske erfaringsgrunnlag tror jeg egentlig det siste. Det har tatt to mnd å bli kvitt problemet hjemme, ved å forstå mer av hva han vil når det kommer lyd, og hvordan respondere på det. Ikke super lystbetont oppgave å jobbe med, for jeg forventet ikke det problemet.  Den personlige efaringen min er altså at rase is like a box of individuals i litt større grad enn mange andre mener.
    • En del lyd og dårlig helse og mentalitet på dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...