Gå til innhold
Hundesonen.no

Spist kattesand


Recommended Posts

Blondie har spist litt kattesand de siste dagene, uvist hvor mye, men hun har hatt tilgang til kattedoen i flere timer hver dag. Når jeg har tatt henne i å spise kattesand mens jeg er hjemme er det snakk om et par "steiner" som hun tygger og knaser godt på. Hun har litt løs mage, men hun får kjempe lett løs mage.

Er det farlig for hunder å spise kattesand?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis det er klumpesand i større menger kan den jo klumpe seg og føre til forstoppelse, men utenom det vil jeg ikke tro det er noe fare?

Mye kattesand som lages nå om dagen klumper også kun i kontakt med urin, nettop fordi at kattunger ofte tar seg en jafs.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er bestevenn kattesand. Den inneholder kun sepiolit.

Dette står på helse Norge:

Kattesand består ofte av bentonit eller silikagel. Det er ikke farlig å smake litt på dette. Bentoniten kan svelle litt opp og gi forstoppelse om større mengder spises.Kattesand i seg selv innebærer ingen forgiftningsfare, men avføringen i sanden kan inneholde bakterier og parasitter som i sjeldne tilfeller kan gjøre en syk.Mest kjent er kanskje parasitten som forårsaker toksoplasmose, for mer informasjon om toksoplasmose se Folkehelseinstituttets sider her .

Dette gjelder mennesker da, men jeg kanskje noe av det samme gjelder hunder.

https://helsenorge.no/Helseogsunnhet/Giftinformasjon/Sider/Kattesand.aspx

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Stoffbur var jo en idé! Det tror jeg ikke hun har noe forhold til fra før, så da er det kanskje mulig å begynne helt fra start med positive assosiasjoner. Det skal jeg prøve!
    • Det høres jo ut som du må jobbe med å gjøre bil til noe mer positivt som et separat prosjekt. Det fikser du! Kan du ha med bur på trening og sette ut et annet sted for pause/hvile? Eller teppe et sted du kan binde henne? Vil et stoffbur funke og være annerledes nok til å senke terskelen litt? Kompostgrinder?
    • Det viser seg nå at hun rett og slett har traumer relatert til bilkjøring og spesielt det å bli forlatt alene i bil. Det er såpass alvorlig at jeg ikke har lyst til å gå nærmere inn på det ettersom tidligere eier ikke er her og kan forsvare seg, men dette gjør det ekstremt vanskelig både å gå på kurs og delta på treninger, ettersom jeg ikke kan "pause" henne i bil (da blir hun så stressa at det ikke er mulig å få kontakt med henne i det hele tatt). Hun har rett og slett ingen steder å slappe av på kurs/trening. Dette er utrolig fortvilende og jeg kjenner meg litt motløs akkurat nå... Hun er veldig trenbar og en kjempesøt hund innafor de rammene der hun føler seg trygg, men skal jeg ha sjans til å få gjort noe med øvrig problematferd (som det viser seg å være mye av) må vi gå på kurs og trene...
    • Takk, er veldig trist men vi fikk over 12 år sammen så litt trøst i de gode dagene.
    • Kondolerer❤️💔 Er vondt å miste sin beste venn🌸
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...