Gå til innhold
Hundesonen.no

Stresset hund.. *sukk*..


Ulvinne

Recommended Posts

Vær snille og ikke dømm meg her.. Lett og være etterpåklok:)

Tispa mi på 4 år har jeg nå hatt i 7-8 mnd. Hun var veldig rolig og fin da hun kom,elsker og kaste ball så vi dreiv mye med det samt at vi gikk turer. Og hun var fornøyd med det og det var jeg og..

Så fikk ei venninne av meg hund,ei tispe på 1 år,min hund og hennes ble kjempe gode venner så venninna mi begynte og komme hver dag. Dette gjorde hun inntill for ca en mnd siden. Da begynte det og skli ut litt,hun kom to dager ene uka,ikke det hele tatt andre uka osv..

De har da vært her vær dag i ca 2-3 mnd. Og når de nå ikke kommer hverdag innemellom går det en uke i mellom,blir tispa mi kjempe stresset!

Hun ligger ikke i ro 5 minutter av gangen,hun tasser og tasser og fyker opp og bjeffer helt uten videre.

Jeg har nå begynt med klikkert trening for at hun skal få brukt hodet litt i tillegg,men det hjelper ikke.

Her en dag skulle jeg se om jeg klarte og få henne sliten slik at hun kunne slappe av litt. Jeg gikk en tur(ca 15minutter) i dyp snø,kom tilbake,klikket i ca 5-10 minutter,så lekte vi 30 minutter med ball(også i dyp snø). Gikk en tur til,lekte litt "menneske mot hund" også klikket vi litt til. Da var jeg ganske sliten så jeg kastet masse god biter ut over bakken ute og lot henne holde på med det i ca 1 time. Så var det ut og gå tur igjen,lekte litt da vi kom tilbake også på med klikkert i gjen. Avsluttet med og leke. Hun fikk pauser på ca 30 minutter mellom noen av aktivitetene.

Om hun ble sliten? Nei,kom hjem så spiste hun og la seg. "JIPPI" tenkte jeg.. Det fuket!".. Men nei,hun lå i ca 5 minutter så var det opp og tasse,boffet på alt og ingenting.. Osv...

Dette er slitsomt for hunden og resten av oss som bor under samme tak..

Noen som vet hva jeg skal gjøre?

Nesten så jeg vurderer og gå til innkjøp av en hund til:(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En hund til trenger ikke være noen løsning på problemet.. Stressa hunder stresser ofte enda mer av jaktleker som å hente baller osv, også av å leke med andre hunder. Begynn å gå spor; godbitspor, blodspor, menneskespor- whatever. Legg bort ballen (eller bruk den som belønning i enden av sporet). Tren rolig trening inne, og legg ut godbiter rundt omkring i huset som hun kan lete etter..

Hilsen fra eier av lettstresset BC gutt

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er ikke lett å råde i sånne situasjoner, men JEG syns det høres ut som hunden din stresser fordi den er overstimulert!! Den er vant til å ha besøk hver dag, og når de ikke kommer bruker du hele dagen på å trene og gå turer. Hunden blir så stressa at den ikke "klarer" å være i ro!!

Jeg ville ha prøvd å vente ut all masningen hennes. Det kan godt ta en dag, eller det kan ta en uke eller to. Gå turer med lavere aktivitetsnivå, kanskje "kjedelige" bånd-turer langs veier? Når hun klarer å slappe av inne, kan den andre hunden gradvis komme tilbake på besøk. HVer dag kan lett bli for mye for henne, hva med to ganger i uka som et mål?

Dette hadde hvertfall JEG gjort i en slik situasjon. Hunder som krever aktivitet hele dagen er utrolig slitsomme å ha i hus. Jeg ville roet ned på aktivitet.

Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er ikke lett å råde i sånne situasjoner, men JEG syns det høres ut som hunden din stresser fordi den er overstimulert!! Den er vant til å ha besøk hver dag, og når de ikke kommer bruker du hele dagen på å trene og gå turer. Hunden blir så stressa at den ikke "klarer" å være i ro!!

Jeg ville ha prøvd å vente ut all masningen hennes. Det kan godt ta en dag, eller det kan ta en uke eller to.

Lykke til!

Hehe,du misforstod tror jeg. Jeg prøvde ut dette 1 dag,ellers får hun en helt vanlig gå tur(ca 30 minutter) to gange om dagen.litt lek(2x5 minutter). Og masse kos da.. Ligger i fanget mitt og koser..

Men det har stoppet nå som sagt. Vi lekte mye med ball da hun kom og da var hun ikke stresset. (snakk om 3-4 mnd med ball leking.).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror du må lære henne til å slappe av. Hva med å binde henne inne når hu ikke greier å roe seg? Da blir hu nødt for å slappe av. Bind henne i samme rom som deg, men ikke langt nok til at hun kan komme bort.

Hver gang hu stresser, bind hu. Når hu er rolig og stille kan du slippe henne løs igjen. Gjør dette hver gang og øk kravene etter hvert.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ina: det med laserpenn; du bør være litt forsiktig når det er en BC med gjeterinstinktene i full orden.. Sliter litt med jaging av lys med Puma, han blir helt oppslukt, og det stresser han endel.. Sikkert vært et forsøk- tenkte bare det kunne være greit å vite.

Jakteleker som å jage ting, løpe etter ting, osv er generelt ofte stressende for allerede stressede hunder. Å bruke nesa og FINNE ting derimot, stimulerer andre deler av hjernen, og virker ofte beroligende på lett stressede hunder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...