Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

ÆSJ altså! Jeg satt å spiste middag før jeg og Keiron skulle ut så han fikk løpe litt og kanskje trene litt på å gå pent også.

Men midt under mitt gode måltid så kaster Keiron opp. En gul grøt og jeg mister matlyst, setter han i buret så han ikke skal begynne å tråkke oppi klatten (som er i sofaen) og jeg skal få tørke opp uten å snuble i han av mine egne grunner som at jeg må handle raskt fordi jeg brekker meg veldig lett.

Men, når jeg kommer med mengder av papir og min trofaste JIF, ser jeg noe langt og tynt noe, som liksom ikke burde være der... Da ble jeg usikker, jeg tror det er orm, og vet at katter kan kaste opp om de har noen typer orm (husker ikke hvilke i farta) Jeg tok ett bilde for å kunne vise, men jeg legger det ikke ut, om det ikke trengs, det er ikke akkurat ett delikat bilde...

Men om noen vil se det for å hjelpe meg å bedømme hva det er, så blir jeg glad. Tror nok uansett at jeg skal ringe vet i morgen å få kur til både hunden og katta..

Skrevet

Om det er samme som katten har hatt så tipper jeg spolorm.

Google it og se om det ligner :)

Skrevet

Katten min har aldri hatt orm før, så jeg aner ikke, men har jo lest om ormekuring og katt.

Skal google og se hva jeg finner ut! Uff, dette var veeeldig ekkelt, men det er vel en del av å være hundeeier det også.

Skrevet

Hadde jeg hatt så mye som en bitte liten mistanke om orm, så hadde jeg tatt ormkur på begge to, hadde ikke vurdert det en gang, så ta en god kur på begge to ;)

Skrevet

Katten din kan godt ha orm uten at du vet det :) De er noen smarte saker, som helst blir inni der så lenge de kan. Det er eggene som ormen skiller ut med dyrets avføring, som smitter. Selve ormen vil bare dø når den kommer ut i omgivelsene og ikke har vertens blod å leve av lenger. Når orm kommer opp med oppkast (uavhengig om det er hund eller katt), så er det fordi det er så mye i mage og tarm at det er i ferd med å forårsake en blokkade/forstoppelse. Det finnes mange ulike innvollsorm, og ikke alle smitter på tvers av art. Hundens og kattens spolorm er to ulike innvollsormer, og kan ikke smitte den andre arten. Bendelorm derimot, kan smitte mellom hund og katt (og menneske :x ). Spagettilignende orm = spolorm. Flat tagliatelle-lignende sak med et hode i enden = bendelorm. Bendelorm vil du også kunne identifisere som små "riskorn" rundt dyrets analåpning. Disse leddene inneholdet maaange egg. Spolormens egg er usynlige for det blotte øye. Fortelle dyrlegen din hva du har sett, så får du en resept på ormekur. Jeg vet at mange handler ormekurer billig og reseptfritt i Sverige, men husk at ulike orm krever ulik behandling. Det er feilbehandling som skaper resistens. Vær sikker på hva du har sett før du behandler på egenhånd. Er du usikker så leverer du en avføringsprøve til dyrlegen. Da har du svar innen en halvtime :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
    • Jeg er interessert i rasene Collie eller Eurasier? Hvordan er de to rasene? Pelsstell? Røyter de mye? Er det mye lyd? Trenbarhet og kan de gå løs ute med lite jakt? 
    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...