Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Jeg henter en Liten malamutevalp om en uke og den skal bo inne de første ukene. Er det noen som har noe erfaring med det å venne hunden til å bo ute hele døgnet? Den bor ute nå og ble født ute, men er det ikke litt slemt å bare sette den ut i hundegården alene når den bare er 8 uker?

Takk for svar!

Skrevet

Jo, det er veldig slemt så fint at dere ikke har planer om det. Den tåler jo og være ute så tidlig, men det er en baby og den trenger selskap. Personlig synes jeg det er på kanten slemt og ha en hund alene ute hele døgnet, det er flokkdyr og størstedelen av dagen alene i en hundegård er kjedelig.

Edit: En annen ting er at hundene kan bli mer selvstendige. Mine malamuter bodde inne stort sett (fordi jeg bodde i leilighet og ikke hadde anledning til og sette opp hundegård), men jeg hadde en periode hvor de måtte bo en del ute pga at huseier ikke ville ha de inne (da hadde vi uteområder) og det gikk ikke mange dagene før jeg merket stor forskjell i selvstendighet. sånn ifht meg.

  • Like 3
Skrevet

Enig med malamuten. Jeg ville ikke hatt en malamutevalp mye ute alene. Jeg har latt begge mine ligge ute om de har ønska det, men ikke lenge alene. Nå har jeg to som bor sammen i hundegård. Da jeg hadde en voksen malamute fra før hadde jeg ingen problemer med å la valpen stå ute med henne noen timer. Det gjorde hun fra hun var 11 uker.

Å ha en malamute boende ute alene ville jeg ikke hatt samvittighet til. De er veldig sosiale dyr som setter stor pris på selskap. Min eldste flytta ut da jeg kjøpte nr. 2 :)

Spennende med muttevalp! Hvor skal du ha fra? Vil gjerne se bilder etterhvert! :D Fantastisk rase!

Skrevet

Jeg ville ikke satt ut en valp alene etter kun en uke inne. Jeg har selv opplevd på stor sledehund kennel at to små åtte uker gamle valper bare ble plassert i en gård(alene), men hvor det var ca 40 andre individer i samme hundegård(to og to i samme gård). Det var grusomt! Aldri sett så redde valper før, de var stive av skrekk. Jeg trodde faktisk den ene var død da den ikke rørte seg før jeg tok tak i den. Kjente da at valpen pustet.

Jeg er heller ikke noe for å la en hund alene bo ute 24/7, og hadde ikke hatt samvittighet til det. Som skrevet over her har de stort behov for å være med flokken sin. Men å la valpen venne seg til å være alene i hundegård er lurt, og at den senere kan være en dag osv i hundegården ser jeg heller ikke som noe problem. Lykke til!

Skrevet

Takker for svar! Må nok gradvis venne henne til å bo ute. Jeg er i en situasjon der jeg må bo hjemme 2-3 år til, men når jeg flytter ut skal jeg nok kjøpe en til slik at de kan være to sammen. Hun må ikke sove ute 24/7 men noen dager i uka. Har mulighet til å ha henne inne, men ikke hver eneste dag. tenkte ikke at jeg bare skulle plassere henne utdit og tro at det går fint, men det må skje over tid slik at hun føler seg bra og at hun ikke blir redd.

Heidihj: Hun heter Vega og henter henne i Åmot til lørdag. Hun er supersøt og en gladjente!

  • Like 2
Skrevet

Takker for svar! Må nok gradvis venne henne til å bo ute. Jeg er i en situasjon der jeg må bo hjemme 2-3 år til, men når jeg flytter ut skal jeg nok kjøpe en til slik at de kan være to sammen. Hun må ikke sove ute 24/7 men noen dager i uka. Har mulighet til å ha henne inne, men ikke hver eneste dag. tenkte ikke at jeg bare skulle plassere henne utdit og tro at det går fint, men det må skje over tid slik at hun føler seg bra og at hun ikke blir redd.

Heidihj: Hun heter Vega og henter henne i Åmot til lørdag. Hun er supersøt og en gladjente!

Det går sikkert fint å ha henne ute noen dager i uka så lenge du sørger for aktivitet og menneskelig kontakt disse dagene. Jeg ville ha trent gradvis på at hun skal stå ute. Etterhvert er det supert å ha hunden stående ute når du ikke er hjemme (om du har omgivelser der du er komfortabel med å la hun stå ute da riktignok).

Vær oppmerksom på at noen malamuter som blir vandt med å stå ute ikke vil trives like godt inne. Jeg har en innegris som elsker å komme inn til oss og kan gjerne flytte inn på dagen, og en som ikke vil inn i det hele tatt. Begge har bodd inne i perioder. Sistemann må dras inn.

Skrevet

Takker for svar! Må nok gradvis venne henne til å bo ute. Jeg er i en situasjon der jeg må bo hjemme 2-3 år til, men når jeg flytter ut skal jeg nok kjøpe en til slik at de kan være to sammen. Hun må ikke sove ute 24/7 men noen dager i uka. Har mulighet til å ha henne inne, men ikke hver eneste dag. tenkte ikke at jeg bare skulle plassere henne utdit og tro at det går fint, men det må skje over tid slik at hun føler seg bra og at hun ikke blir redd.

Heidihj: Hun heter Vega og henter henne i Åmot til lørdag. Hun er supersøt og en gladjente!

Selv en hund som er voksen og vant til og være ute trenger selskap(de aller aller fleste ihvertfall). (Det gjør de jo forsåvidt inne også, de fleste av oss er jo ikke bare hjemom etter jobb og lufter hunden og trimmer litt for så og dra fra den igjen største delen av døgnet). Men selskap trenger selvfølgelig ikke og være inne, men om alt av sosial kontakt skal skje ute så krever det jo mer av deg, da du må gå ut og være sammen med hunden, enten på tur, i hagen eller i hundegården. Er man på tur feks 2 timer så er det fortsatt igjen 22 timer av døgnet for hunden og være alene på om den skal bo ute og det er lenge. Men man får som regel til det man vil, så er du beredt på litt ekstra jobb og ekstra timer ute så går det nok helt fint :)

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...