Gå til innhold
Hundesonen.no

Sår på øyet?


Recommended Posts

Guest Klematis
Skrevet

Pelsdotten her stakk hodet i matskåla til en katt som ikke satte så pris på det i dag, og han fikk seg et kjapt slag med labben. Litt blod under øyet med en gang (Det er borte nå), men jeg kan ikke se noe synlig rift på øyet hans.

Dette er noen timer siden. Øyet renner ikke foreløpig, og jeg kan ikke se noen skade på øyet, han dro labben et par ganger over øyet isted, men virker ellers ikke opptatt av det.

Hvordan vet jeg om han har fått rift på øyet?

Skrevet

Da har du nok sett det, rift på øyet kjennes ut som man har noe innpå der hele tiden, så hadde det vært det så hadde han nok "myst" og blunket og vært mer på, og antagelig hadde det rent av det. At han stryker borti kan like gjerne være sår i område rundt øyet, kan være irriterende det også.

Edit: Om du har noen engangs saltvannsampuller så skader det ikke og skylle heller da, sånn i tilfelle bakterier etc.

Skrevet

Et lite rift i ytre øyehinne trengs ikke nødvendigvis å ses med det blotte øye, men du kan ofte med grundig lysing/forstørrelse avgjøre om det ikke er noe synlig rift eller ei. Rift kan jo også komme på innside av øyelokk og hinne. Et rift kan også være så presist nesten som et "kirurgisk snitt" - og kanskje dermed irritere lite før det eventuelt kan gå en infeksjon i det og sårflatene da samtidig får annen fasong.

Blodet du så under øyet på hunden, hvor tror du det kom fra da? Kan det være et lite ytre sår?

Ut fra det du skriver, så synes jeg ikke det er noen grunn til bekymring i det hele tatt. Følg bare godt med du, og hvis det dukker opp noen tegn til betennelse eller infeksjon, så får du tatt det på et tidlig tidspunkt da heller.

Guest Klematis
Skrevet

Det har ikke utviklet seg i løpet av natta, han bryr seg ikke om øyet, og alt ser fint ut så langt.

Jeg har studert han grundig i alle vinkler, og det eneste jeg såvidt kan se, er noe som muligens kan være spor av en ørliten rift like utenfor kanten øverst på det ene øyet.

Blodet så jeg bare med èn gang, og det var litt på siden, og litt like under øyet. Det forsvant like fort som det kom, og jeg har ikke sett mer blod.

Tror ikke pusen slo mer enn èn gang før vi fikk stoppet situasjonen.

Jeg får fortsette å følge med, og skylle øynene med saltvann.

Skrevet

om hunden ikke bryr seg ville jeg latt det være å latt kroppen gjøre jobben selv =) Som skrevet så klør det en god del med rifter på øyet, å når han ikke bryr seg, så ville ikke jeg gjordt det heller.

Guest Klematis
Skrevet

Går ut i fra at jeg hadde merket noe nå om kloa traff øyet, men hunden bryr seg fortsatt ikke, og øynene renner ikke. Regner med vi da hadde flaks, og at pusen ikke traff med kloa inne i øyet.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...