Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har en mix av jack russell, puddel og bichon som får lett floker i pelsen. Vi børster og napper jevnlig, og han er flokefri og fin - med unntak av i barten!

Han har noen små floker på begge sider av munnen, men jeg får ikke løst de opp når han bades, og - dum som jeg er - har jeg ikke børstet like nøye i ansiktet da han misliker det (har liten myk børste for ansiktet). Har nappet litt i barten, men føler meg litt uerfaren og vet ikke helt hvordan jeg skal gjøre det best, og flokene er altså der.

What to do?

- La de være, de plager ikke hunden ser det ut til, men jeg vil gjerne ha en velstelt hund i pelsen, og bruker mye tid på pelsstell og på å lære mer.

- Vaske de med såpe, har mild valpesjampoo og - balsam som han vaskes med en gang i blant.

- Klippe de av, Flokene er små, men jeg er for det første livredd for værhårene hans, og for det andre redd det ikke vokser ut igjen!

Noen andre med bartehunder (dog bare kort bart) som kan gi meg noen tips til flokefri bart?

Skrevet

jeg kan ikke hjelpe så veldig men da j hadde bartehund så gredde jeg snute med kamm og hunden måtte sitte til jeg var feridg. værhårene vokste ut og jeg nappa aldri min baretehund i sjegget. det var ikke det morsomste dem vist men bedre enn å ha tugger der

Skrevet

Er vel ikkje så veldig smart å bade før alle flokar er ute? Og det er heller ikkje smart og vente med å fjerne dei, då blir dei større og etterkvart vonde. Så ville klipt dei vekk, eller skaffa ein liten kam og fjerna dei. Sjølv har eg ein liten slik eg brukar på flokar, lugg, bein og bart til bomullsdotten. Funkar nok på barten til din også :)

Skrevet

Prøv å klipp litt inn i floken, så den løsner seg lettere opp ved børsing. Går ikke det, bare klipp av, hunden skal ikke lide for å få ut floker på grunn av at eier ikke har vært flink nok med pelsstellet er det jeg mener. :)

Prøv å unngå værhårene, men må du klippe en eller to, så vokser det jo ut igjen, så får du heller være flinkere til å gre kjapt gjennom barten i etterkant, en gang hver dag helst, så du slipper å ta børstingen i store tak.

Vanlig hundeshampoo og balsam skal ikke brukes i ansiktet på hunden btw., pass iallefall på at ingenting kommer i øynene.

Skrevet

Ja, jeg mistenkte at man ikke skal ha noen form for såpe i trynet på hunden, og jeg er veldig dum som har lukket øynene for ansiktet, for han hater å bli børstet der, resten av kroppen er helt alright. Tenkte å ta han med til en hundefrisør og få de til å vise meg hvordan man best kan ta barten, men kan prøve selv også, takk for tips :)

Skrevet

Ja, jeg mistenkte at man ikke skal ha noen form for såpe i trynet på hunden, og jeg er veldig dum som har lukket øynene for ansiktet, for han hater å bli børstet der, resten av kroppen er helt alright. Tenkte å ta han med til en hundefrisør og få de til å vise meg hvordan man best kan ta barten, men kan prøve selv også, takk for tips :)

Jeg har en som generelt ikke er så glad i pelsstell selv, dvs. han blir fort ukonsentrert så jeg burde bare ta litt og litt. Og selvsagt børste uten floker som ikke veldig enkelt går opp, for ellers gjør det vondt. :) Så om det skulle komme andre floker, blir de klippet vekk hos meg.

Jeg har en liten/medium naturbust-børste, kjøpt på Vita. Den har jeg blitt veldig glad i, fordi den har myke tagger og lugger minimalt og fungerer bra på det daglige pelsstellet, også på barten. Så den bruker jeg også der i motsetning til kam som jeg har erfaring med at kan lugge lett (kanskje dyre kammer lugger mindre, ikke vet jeg).

Skrevet

Værhårene vokser ut ;-) De faller av og blir skifta ut av seg selv også. Jeg hadde klippa av flokene, og sørget for å holde det flokefritt fremover.

  • Like 2
Skrevet

Klipp floker og børst kjapt gjennom med kam etter måltider. Det var løsningen på schnauzeren vi hadde. Hun floket veldig i skjegget. Riesentispa derimot floket ikke i skjegget som voksen.

Skrevet

Da er barten flokefri, etter en omgang med saks. Jeg klipte et lite "snitt" i flokene, og deretter avr de enkle å børste ut. Mye hyl fra divaen, men han tok neppe skade av det. Masse ros og godbiter, så mot slutten brydde han seg ikke. Nå må mor bli flinkere til å vedlikeholde nå da…

  • Like 2
Skrevet

OT, men hva er egentlig problemet med å klippe værhårene? På puddel og portis feks blir jo disse barbert vekk?

De har værhår av en grunn og de har en funksjon, og synes ikke noe om å klippe de vekk dersom man ikke må.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...