Gå til innhold
Hundesonen.no

Bikkja har begynt å bjeffe på folk.


Tommy
 Share

Recommended Posts

Guest Snusmumrikk

:lol: Nei? Ingen av mine hannhunder har holdt på slik. Nå gidder ikke jeg å løpe fra stolpe til stolpe. Tisser de ikke, vel det er ikke mitt problem. Det samme gjelder tispene. Tiss eller la det være, verre er det slettes ikke.

Ikke her heller. De blir lufta nok ganger i døgnet (pluss tur), om de ikke tisser på den tida er det deres problem :hmm:

Jeg var ikke ute etter å diskutere hvorvidt jeg gidder å stå ute i 1 time hver gang hun vil ut. Jeg holdte på slik frem til hun var 6-7 mnd, og det var ekstremt tungvindt. Det er bedre både for henne og meg, at hun får lov å være i en løpestreng uten at jeg skal stå der å pushe på henne. Problemet jeg ville diskutere, er at hun frem til nå - ikke har bjeffet noe som helst ute i løpestrengen. Men nå plutselig, har det endret seg. Hva kan jeg gjøre for å få henne til å slutte? Og ærlig talt HeraHiromi (ærlig talt fordi du brukte de ordene) så er jeg jo ute etter løsninger. Dersom jeg må stå ute for å lære henne å ikke bjeffe, så gjør jeg selvsagt det. Kan ikke noen heller komme med løsninger/forslag, istedenfor å "himle" med øyenene fordi jeg ikke vil stå ute i flere timer om dagen? Og hun gjør aldri fra seg på tur, bare så det er sagt. Hun får tur også selvfølgelig, men nå er det snakk om de alle andre gangene hun skal ut å luftes iløpet av dagen. Hadde hun gjort fra seg på 5 min så hadde det ikke vært noe problem. Men hun skal vist gjøre alt mulig annet først før hun i det hele tatt begynner å lete etter en god plass å gjøre fra seg på. Og dersom jeg tar henne inn uten at hun har gjort fra seg, så vil hun nok fort ut igjen, eller så kan det fort hende at det havner innendørs..

Vi holder på med oppussing hjemme, så er uansett mye bedre for henne å kunne stå ute en stund om gangen.

Jeg tar henne inn hver gang hun begynner å bjeffe, så etterhvert vil hun nok enten A) fatte at hvis hun bjeffer så får hun ikke være ute lengre, eller B) bjeffe hver gang hun vil inn.

Men det finnes virkelig ingen god løsning om du ikke kan være nær henne og trene på det eller er villig til å la være å ha henne stående ute en stund. Det går ikke an å trene en hund om man ikke er i nærheten. Om du ikke skal begynne med strømhalsbånd med fjernkontroll da, men det vil jeg overhode ikke anbefalle (og det er ikke lovlig i Norge). Man må være der når det skjer om man skal kunne få det bort/trene på det. Ellers er det helt normalt at de begynner å bjeffe og passe på hagen i den aldern eller litt seinere:)

Men hvorfor står du stille og venter på at hun skal tisse? Jeg tror ingen av mine hadde tisset om jeg hadde gått ut på plena med dem og stått stille i bånd. Vi kunne sikkert stått sånn to timer vi også. Tisseturene her i huset er å gå en miniminitur. Vi beveger oss et lite stykke. Men tisser de ikke når de får muligheten, så er det faktisk ikke synd på dem, og om de begynner å mase igjen om å få komme ut igjen bare minutter etter de er blitt lufta, så er det mer en uvane enn at de må på do :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke her heller. De blir lufta nok ganger i døgnet (pluss tur), om de ikke tisser på den tida er det deres problem :hmm:

Men det finnes virkelig ingen god løsning om du ikke kan være nær henne og trene på det eller er villig til å la være å ha henne stående ute en stund. Det går ikke an å trene en hund om man ikke er i nærheten. Om du ikke skal begynne med strømhalsbånd med fjernkontroll da, men det vil jeg overhode ikke anbefalle (og det er ikke lovlig i Norge). Man må være der når det skjer om man skal kunne få det bort/trene på det. Ellers er det helt normalt at de begynner å bjeffe og passe på hagen i den aldern eller litt seinere:)

Men hvorfor står du stille og venter på at hun skal tisse? Jeg tror ingen av mine hadde tisset om jeg hadde gått ut på plena med dem og stått stille i bånd. Vi kunne sikkert stått sånn to timer vi også. Tisseturene her i huset er å gå en miniminitur. Vi beveger oss et lite stykke. Men tisser de ikke når de får muligheten, så er det faktisk ikke synd på dem, og om de begynner å mase igjen om å få komme ut igjen bare minutter etter de er blitt lufta, så er det mer en uvane enn at de må på do :)

Står selvfølgelig ikke helt i ro, går rundt på gårdsplassen. Men begynner jeg å bevege meg ut fra det "kjente" så er hun så opptatt av å lukte på alt og ingenting, at tissing ikke blir prioritert.

Poenget her var altså ikke tisseturer, men at hunden skal få lov å stå ute selv om hun nødvendigvis ikke må på do. Har frem til nå ikke opplevd at hun bjeffer mens jeg er ute, det er kun når jeg er inne..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

@ det er slett ikke rart, ute og inne er to forskjellige situasjoner, sikkert mer på vakt ute, ting er litt mer skummelt og han går og passer på litt mer, folk som da kommer bort og tar kontakt er jo truende i hans øyne, men som sagt, ikke lag noe styr av det, prøv og sørg for at han kommer i minst mulig slike situasjoner hvor han "vinner" og får være dum også vil det nok bli mye bedre når hormonene roer seg igjen.

Ikke gå rundt og vær redd og stresset for at han skal bite, det er ytterst liten sannsynlighet for at det kommer til og skje, (nå har ikke jeg sett hunden, men bjeffing og usikkerhet på den måten der er ikke det samme som aggressiv og bitende hund), for det andre kommer du til og lage mye problemer for deg selv om du begynner og gå rundt spent og stresset og overfører dette på en allerede frustrert og hormonell hund. Og ikke bli stresset (flau/pinlig berørt etc) fordi om han oppfører seg som en dust, så lenge han er i bånd og ikke får skremt folk på ordentlig så får du bare ta den støyten og trøste deg med at det blir bedre, igjen fordi om du begynner og stresse med det, hiver på litt frustrasjon for og få bikkja til og holde kjeft så blir det som i scenario 1, det hjelper ikke, og i verste fall blir det verre.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...