Gå til innhold
Hundesonen.no

Emma (27) døde etter alvorlig pitbullangrep


Recommended Posts

Guest Kåre Lise
Skrevet

Og rase er selvsagt helt uten betydning i slike svært alvorlige saker...

Er nok en feilaktig fremstilling av naboens chihuahua her.

Skrevet

Og rase er selvsagt helt uten betydning i slike svært alvorlige saker...

Ble det viktigere i denne saken? Jeg tror ikke noen mener at rase er uvesentlig, bare ikke så viktig som det gis uttrykk for.

Men at rase absolutt ikke er det mest essensielle å tenke på om målet er å redusere alvorlige hundebitt, det mener jeg absolutt. Det er ikke spesielt høyt opp på lista engang. Og ved å fokusere for mye på rase så er det lett å miste overblikket over alle de andre faktorene som var med på å forårsake hendelsen.

Dessuten vet man heller ikke enda om dette er pit buller. Det er de tydelig på i artikkelen, tross overskriften. Jeg vet ikke om dere er kjent med hvordan britene definerer en hund som pit bull? Dette er et av problemene ved å fokusere på rase også, det er ekstremt dårlig kvalitetssikring og også veldig vanskelig å få til god kvalitetssikring.

"- Tidlige undersøkelser av de to hundene viser at de er amerikanske pitbullterriere, men vi gjør videre tester for å bestemme akkurat hvilken rase de er, sier politioverbetjent Simon Beldon til nyhetsbyrået PA." (min understreking)

Jeg gjetter (merk, gjetter) at disse hundene har vært i politiets lys tidligere, enten på grunn av utseende eller en blanding av utseende og atferd. Britene definerer hva som er en pit bull kun basert på utseende under DDA:

"Under Section One of the DDA a dog becomes a pit bull type if it has a substantial number or most of the characteristics of an American Pit Bull Terrier as described by the ADBA standard. Substantial or most is normally a dog that scores more than 60 percent. Once an accusation has been made it is up to the defence to prove otherwise, not the prosecution to prove the dog is a pit bull type. The burden of Proof is reversed and although challenged through the courts, this still stands." (igjen min understreking)

Mitt mål med innlegget er ikke å beskytte pit bullen. Jeg aner ikke hva slags rase som drepte kvinnen eller omstendighetene rundt. Jeg ville bare understreke noen svakheter bak raseidentifikasjon, og hvor lett det er å legge for mye vekt på rase. Som mange vet så mener jeg endel om akkurat den biten. Jeg synes iallfall det er så mange langt viktigere omstendigheter å se på rundt slike angrep, enn rase. Eller, det spørs jo selvsagt hva som er målet. :)

  • Like 3
Skrevet

Ja, selvsagt er rase også viktig i denne saken, og i alle andre lignende saker av så alvorlig karakter. Man må stikke hue usedvanlig langt ned i sanda for ikke å innse at det er noen raser, og blandinger av disse som er gjengangere i de mest alvorlige sakene. Det er liksom ikke snakk om familiens Golden som nafser til en av ungene da den har blitt terget for lenge.

Men selvsagt handler det ikke bare om rase, men også flere andre omstendigheter rundt som du sier. Men man kommer heller ikke utenom de nedarvede egenskapene, terskelverdier og motivasjon for ulike typer atferd.

  • Like 1
Skrevet

Ja, selvsagt er rase også viktig i denne saken, og i alle andre lignende saker av så alvorlig karakter. Man må stikke hue usedvanlig langt ned i sanda for ikke å innse at det er noen raser, og blandinger av disse som er gjengangere i de mest alvorlige sakene. Det er liksom ikke snakk om familiens Golden som nafser til en av ungene da den har blitt terget for lenge.

Men selvsagt handler det ikke bare om rase, men også flere andre omstendigheter rundt som du sier. Men man kommer heller ikke utenom de nedarvede egenskapene, terskelverdier og motivasjon for ulike typer atferd.

Ting er mye mer sammensatt enn som så, at om man skal se på faktoren som er rase, så bør man ikke redusere det til genetiske egenskaper og opphavshistorie. Det handler mye om det som foregår rundt rasen også, hvilke mennesker som velger de, hvilken behandling de får, og hvem som driver oppdrett på de.

Og igjen, ser man for mye på rase, at det er det første man peker på (slik man gjør i denne saken), så blir det også det eneste. Det er trist om målet er å forebygge og redusere hundebur, for man mister utrolig mye verdifull og viktig informasjon. Informasjon som et mye mer essensiell enn rase. Man mister helheten og man skaper hysteri. Det er beklagelig om mot sin hensikt.

Dette et ikke en enkel problemstilling.

Men en ting vi kan si med stor sikkerhet når det kommer til rase, er at forbud ikke fungerer, det ser vi jo også av denne saken.

Tvert imot kan det fungere helt mot sin hensikt.

  • Like 1
Skrevet

Ja, jeg skrev også dette: "Men selvsagt handler det ikke bare om rase------".

Ja, selvsagt handler det også om hvilke mennesker som velger de, hvilken behandling de får og hvem som avler de.

Men man kommer ikke utenom den genetiske disposisjonen, og man kommer heller ikke utenom miljøfaktoren. Det er alltid en kombinasjon.

Du kan plassere en f eks en Engelsk setter, og veldig mange andre raser i det samme miljøet, men de vil overveiende sannsynlig aldri kunne gå til det skritt som det vi ser i disse sakene hvor Pitbuller o.l. er innblandet.

Skrevet

Sånn mens vi snakker om raser. Labradorer er helt klart farlige og burde forbys: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2003849/Boy-3-left-horrific-facial-injuries-Labrador-savages-Poole-Harbour.html

Mye eksepsjonell bedriten avl, hånd i hånd med mye underkvalifiserte eiere - så er jeg overrasket ikke dette skjer oftere. Må være det at flabben (og golden) ER i bunn og grunn gode hunder med mye bitehemming. Skal bra mye til før de tilter så mye, kanskje like greit den hunden får fred.

Skrevet

Ja, jeg skrev også dette: "Men selvsagt handler det ikke bare om rase------".

Ja, selvsagt handler det også om hvilke mennesker som velger de, hvilken behandling de får og hvem som avler de.

Men man kommer ikke utenom den genetiske disposisjonen, og man kommer heller ikke utenom miljøfaktoren. Det er alltid en kombinasjon.

Du kan plassere en f eks en Engelsk setter, og veldig mange andre raser i det samme miljøet, men de vil overveiende sannsynlig aldri kunne gå til det skritt som det vi ser i disse sakene hvor Pitbuller o.l. er innblandet.

Dette er jeg uenig i. Jeg er "glad" det er pit bull er som havner i disse miljøene, det er er under at de ikke biter oftere. Disse hundene er avlet for en svært høy toleranse i forhold til mennesker, det er andre hunder de ofte har en lav terskel for aggresjon mot. Nettopp på grunn av opphavshistorien.

At de er overrepresentert i bilulykker er heller ingenting man kan si med sikkerhet. Som sagt, dette er sammensatt informasjon og utrolig vanskelig å kvalitetssikre.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Etter å ha kranglet med vår golden retriever hanhund nesten hver dag i ett år så oppdaget jeg dette forumet! Skal prøve å gjøre en lang historie kort. Vi har en golden gutt på 14 mnd som vi plages med. Han er en nydelig hund på alle mulige måter men siden vi fikk han har vi slitt med et og samme problem. Han klikker totalt på tur. Å ikke sånn "han biter i båndet å bjeffer på hunder osv" men ut av det blå så ser han totalt svart å flyr på oss i full kraft. Vi kan gå en kort tur, lang tur, sent eller tidlig, spiller ingen rolle. Ca 85% av turene våre ender i ganske heftige basketak. Vi har vært på valpekurs og grunnkurs og i tillegg hatt 3 ulike hundetrenere hjemme hos oss for å prøve å hjelpe oss. Ingen av de har klart det. Instruktørene på hundekursene fikk også sett noe av adferden hans å mente de kjente det igjen men at han ville vokse det av seg. Trenerne vi har hatt på hjemmebesøk har hatt forskjellige teorier om hvorfor og hvordan det kan løses men ikke noe som har løst problemet.  Vi har forsøkt en hver korrigering vi kan komme over. Vi har avledet, flyttet fokus, godbit søk, distrahere han med leker for å få han til å snappe ut av det. You name it, we've tried it. Vi har også forsøkt å "ta han" ved å fysisk sette han mellom beina våre å holde han fast, men han legger seg ned å biter oppover. Vi har tatt han i nakken, vi har nesten satt oss på han. Ikke for å skvise han men for å få kontroll på han. Vi ser at alle fysiske metoder gjør bare vondt verre. Han eskalerer å blir verre. Problemet er at vi ser ingen mønster i angrepene hans, vi kan gå på fine turer å tro at dette blir en vellykket tur men på 0,5 sekunder så snur han å flyr på oss. Han er 40kg å biter oss i armer, bein, hetten på jakken oppi nakken. Vi har prøvd å stå på båndet men til ingen nytte, han hugger tak i legger og ankler. Den eneste metoden som "funker" er å få bindt han i en lyktestolpe og skape avstand melllom oss å bli stående. Der kan vi bli stående lenge. Til vi tror han har roet seg, forsøker å gå videre å så begynner han igjen å vi binder han på nytt. Har vi ikke en stolpe tilgjengelig så har vi et større problem. Vi har tatt opp dette med flere og de fleste svarer at han vil vokse det av seg å vi må være tålmodige osv, og det kan jeg forstå og være enig i til en viss grad. Men ingen har egentlig sett hvor ille det er til tider. Kan forstå at mye av tullet en unghund gjør er pga alder og umodenhet, men dette er et ekstremt nivå. Å vi kan nesten ikke forstå at dette skal gå over med alderen da det ikke har blitt noe endring i oppførselen hans på ett år, det har bare blitt verre etterhvert som han har blitt eldre. Vi får nye blåmerker å skader på hud og klær hver dag å har ikke "tid" til å vente han ut mer - vi er desperate etter noe som funker kvikt. Det eneste "verktøyet" vi har som faktisk snapper han ut av anfallet er en kompostgrind som han fikk respekt for da han var liten, fordi den veltet. Så om han klikker inne så trengs ikke mer enn å ta i den før han snapper ut av det. Men kan naturligvis ikke gå rundt med den på tur..   Nå ble dette veldig langt, å jeg vet at det er mange ting og detaljer som kunne vært med, men da blir dette en liten novelle. Det vi lurer på er om noen har opplevd lignende å har råd å komme med? Eller eventuelle adferdskonsulenter å anbefale som har ordentlige metoder og erfaringer med denne typen oppførsel? Det er helt tydelig at positiv forsterkning ol. ikke har noen effekt i dette tilfellet. Her må det til en metode som trenger igjennom utbruddet hans.  Håper med dette at noen har kan dele erfaringer eller råd, eller bare en dialog. Å spørr gjerne om noen tenker at detaljer som ikke er med i teksten min er relevant 🙂 Som sagt kunne teksten vært x5 så lang, men frykter at folk ikke gidder å lese da   Legger til at han har vært til flere vetrinærtimer, både kontrolltimer og øvrig, ingenting å bemerke. Vi har begge vokst opp med Golden Retriever og ingen av oss (eller familiene våre) har vært borti den samme adferden. Ikke i denne graden i hvertfall. 
    • Ja, ingen av de du nevner er spesielt enkle å trene eller har lite lyd ihvertfall. Med unntak av whippet og basenji som ikke bjeffer mye, men basenji har ulingen sin. Spanieler luker nok mer hund, og de fleste hunder med underull vil lukte mer enn en puddel. Du kan jo se på de andre vannhundene? Lagotto har hatt mye dårlig gemytt, men portugisisk vannhund er en av mine favoritter som jeg så en del av da jeg drev aktivt med hundesport.
    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...