Gå til innhold
Hundesonen.no

Forsker på ulvedrepte hunder


Recommended Posts

Guest Kåre Lise
Skrevet

Endelig, kanskje det blir oppklart litt rundt alle mytene om ulven som spiser Fido til frokost, lunch, middag og kvelds.

Forsker på ulvedrepte hunder

Det har blitt forsket på ulv i Norge i 35 år, men ulveskader på hund har aldri vært en del av forskningen. Det vil Petter Wabakken, ved Høgskolen i Hedmark gjøre noe med.

I snitt blir seks hunder drept av ulv hvert år.

- Ulv vil ta hund også i fremtida, men jeg tror det er mulig å gjøre noe slik at færre hunder blir drept, sier Wabakken.

Han vil nå finne ut av følgende:

  • Hva slags ulver er det som dreper hunder?
  • Hva slags hunder blir drept av ulv?
  • I hvilke situasjoner angriper ulven?
  • Hva kan en gjøre for å beskytte hunden mot ulveangrep?
  • Hvor stort er omfanget.

Wabakken håper mer kunnskap om ulvengrep på hund vil dempe konfliktnivået og føre til mindre ulvefrykt.

- I Sverige er den største konflikten rundt ulv at den tar hunder under jakta, sier Wabakken.

Skrevet

Så bra! De få ulvene vi har ( 17 - 28) her til lands burde det være mulig å leve ved siden av!

Wabakkens forskning rundt ulv og konklusjonene som er trukket av dem er aldri blitt akseptert av motstanderne av ulv i Norge. Det har de utallige diskusjonene rundt Wabakkens arbeid vist. Diskusjonene i ulike fora etter dette utspillet viser med all tydelighet at motstanderne også mobiliserer i denne saken. For enkelte grupperinger kan det aldri bli for lite ulv i Norge, selv 17 - 28 er 17 - 28 for mye.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig vanskelig å si hva som er "bedre" uten å vite hvordan forutsetningene ser ut. Hvis det er hjelp til rasevalg du vil ha så er det kanskje greit å lage en egen tråd til det med informasjon om hvilken erfaring du har med hund, hvordan hverdagen din ser ut, hvor mye aktivitet vil hunden få, har du planer om noe målrettet aktivitet/sport osv. Hvilke kriterier har du mtp. lyd, pelsstell, støvsuging, størrelse på hunden?  Med denne informasjonen er det lettere å gi råd om en rase som kan passe til ditt potensielle hundehold. Det er helt sikkert flere raser som kan passe kriteriene, og mange som ikke gjør det. 
    • Svarer dere begge to her. Ser at dette kanskje er en god grunn til å vurderer andre raser. Kanskje Aussie eller Collie er bedre?
    • Har ofte erfaring med at de jeg spør på utstillinger eller andre stevner bare roser hunderaser helt og forteller kun det positive. De jeg snakka med på messen var kun positive til rasen.
    • Jeg har møtt noen fine individer, men ikke nok til at jeg tenker at rasen er en fin og god brukshund. Alt for mye merkelig mentalitet ute å går, og allergi og hd
    • Hunder lever fint med tre ben, jeg ser ikke at en amputert tå vil utgjøre store problemer for en såppas sprek rase. Hvis hunden ellers er frisk og sprek ville jeg gjort det, selv om den er godt voksen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...