Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Fant nylig ut at min mor er vokst opp med mellom Puddel. Og nysgjerrig som jeg er lurer jeg på hvordan denne rasen er.

-Forstår at de krever en del pelsstell, men hvis man ikke skal stille hunden og man lærer seg å klippe/barbere selv hvor mye er det da snakk om?

Min mor forteller at de ikke holdt så veldig mye på med pelsstell, men så legger hun til at de ikke hadde den peneste puddelen heller :P

-Hvordan er aktivitets nivået?

Her får jeg fortalt at mamma sin hund ikke ville være med henne på jogge/løpeturer. Hun nektet å være med mer enn 600meter. Er det vanlig at rasen er så lite aktiv?

Er det store forskjeller på de forskjellige rasene/størrelsene på puddel?

Ellers så er det jo bare å komme med masse info om rasen.

Har prøvd å finne en del på nettet med det står som regel bare masse om alt pelsstellet.

Skrevet

Jeg har ikke hatt puddel selv men trener agility sammen med to mellompudler og jeg har ikke inntrykk av at aktivitetsnivået er slik du har fått det beskrevet. De hopper og løper rundt som sprettballer begge to, veldig lærevillige og aktive :)

For min del blir det litt for mye av det gode, den ene står konstant på to bein og henger fremover i båndet og eier ikke ro i kroppen, den andre er litt mer behersket da :P

Skrevet

Jeg har en mellompuddel og storpuddel, og for å være helt ærlig, nå ser begge to ut som en mopp. Det er på høy tid å klippe de, og jeg må si som det er at det er en greit krevende jobb med pelsstellet, men heller det enn røyting!

For at de skal se nogenlunde pene ut så bør de bades, klippes og den pakka ca. hver tredje uke, men vi barberer stort sett bare snuten hver tredje uke og tar kropp++ ca. hver sjette uke i late perioder.

Mellompuddelen vår har blitt utpreget lat de siste årene, og foretrekker en kort luftings rett utenfor huset før det er rett inn igjen. Men hun er gjerne med på lengre turer hvis vi går runder vi ikke ofte går. Jeg tror mye av grunnen til at hun ikke gidder lengre turer (særlig om vinteren) er fordi hun blir kald (selv med klær på), og trives mye bedre i sofaen som pyntepute.

Når hun var 0-4 år var hun alltid klar for tur, og aldri vanskelig å be. Da krevde hun en del mer enn hun gjør nå, både fysisk og psykisk. Selv om hun ikke er særlig glad i å gå "kjipe" turer, er hun fremdeles leken til tusen og blir fremdeles småkoko hvis hun finner en leke eller om vi begynner å tulle med henne. Det som fascinerer meg mest med min mellompuddel er at hun er så vanvittig smart, og man skjønner nesten hva hun vil ved å se på de ulike faktene hennes, enten det er snakk om at storpuddelen trenger en tur (mellompuddelen fungerer som støttekontakt) eller om hun vil at vi skal fyre i peisen. Storpuddelen krever en hel del mer når det gjelder pelsstell og aktivitet, og det behovet har ikke sunket som hos mellompuddelen, så jeg er ganske sikker på at dette med "latskap" er litt individuelt :P

Nå er hun 7 år gammel, og begynner å bli en verdig dame, men som sagt... Hun er ikke mye "verdig" når hun oppdager en tennisball eller alle konglene i skogen. :lol:

Skrevet

Vår mellompuddel er så aktiv at jeg har hørt noen kalle henne "mye hund". Jeg er ikke enig i at hun er mye hund, men hun er aktiv, og hun har null problemer med å gå tur over 600 meter :P Jeg tror hun ville ha kjedet seg veldig om 600 meter tur var det eneste hun fikk :lol:

Ang klipping og barbering, så kommer det an på hvor raskt pelsen vokser (selvsagt). De aller fleste puddeleiere har minst 1 barbermaskin i hus, fordi snute og labber må barberes oftere enn resten av kroppen. Vi gjør det ca hver 3-4 uke med frøkna her, da begynner hun å bli passe shabby med bart og sånt. Resten av kroppen må ikke barberes like ofte, men jo lenger pels, jo mer jobb er det jo.

Videre så er det ikke bare når puddelen skal klippes den trenger pelsstell. De har pels som ting fester seg i, så man bør etter en skogstur gå gjennom hunden og fjerne kvist, barnåler, blader osv fra pelsen (og snø og is om vinteren! Herremåne så mye kram snø det er plass til i en puddelpels). De bør bades med jevne mellomrom, hvis ikke så begynner de å lukte. De bør børstes forholdsvis ofte for å unngå floker, særlig om de går mye i skog, eller om de bruker sele. De har også pels i ørene som vokser som skal nappes med jevne mellomrom, hvor mye kommer an på øreganger og hårvekst, men det har lett for å gro seg til i sånne ører om de ikke får stell.

Frøkna her har tatt familien med storm. Hun er ei positiv frøken som både liker å kose og leke, og hun er glad i alle uavhengig av om hun kjenner de eller ikke. Hun er stort sett uredd, forholdsvis lettlært selv om hun trenger litt mer overtalelse på at det jeg sier er gøy enn belgeren gjør. Hun er smart, oppmerksom og har humor. Litt fandenivoldsk, men jeg liker det i hunder jeg :ahappy:

Av det jeg har sett, så er vel pudler ganske like uavhengig av størrelse. Storpuddelen kan se ut til å ha et lite problem med dårlig avreagering f.eks, mens de små kanskje har et problem med det sosiale. Men du finner gode og dårlige pudler i alle størrelser, så den som leter vinner, eller noe :)

Helsemessig ville jeg sett etter oppdrettere som røntger særlig hofter (det er nesten ingen som røntger albuer). Det er ca 30 % HD på mellompuddelen i Norge og Sverige, ca 20 % i Finland, Danmark aner jeg ikke, for jeg har ikke tilgang til den danske kennelklubbens database :) De vanlige helsesjekkene på mellompuddel er øyne og PL, men jeg ville ha sett etter noen som sjekker hoftene i tillegg. Den norske puddelklubben har et ganske realistisk syn på puddelhelse, så det lønner seg å lese avlsanbefalinger/helse på deres sider :)

Skrevet

Takk for flotte svar :) Artig å høre hvilken rase min mor har vokst opp med. Tror nok at deres hund var usedvanlig lat.

Hvilken rase vil dere sammenligne aktivitetsnivået med?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...