Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har en blanding av doberman og rottweiler som klarer ikke å være alene, lar han alltid være på kjøkkenet der han har ca 8kvm med plass. Når jeg går så reagerer han på dørlåsen og begynner å bjeffe og knurre så går jeg inn så legger han seg igjen så kan jeg gå ut uten att han reagerer så etter ca 10min begynner å han å bjeffe og ule utstoppet helt til jeg kommer hjem igjen. Har prøvd det meste, har gitt han gode og lange turer før jeg prøver igjen med å la han være alene, gir han leketøy som kan holde han opptatt men det går ikke. Kan noen hjelpe eller har noen tips? :)

Denne hunden har hatt en del eiere før som har ingen efaring med hund og den skal ha blitt mishandlet før, men han ser ikke ut til å preges veldig av det heldigvis. Han er ganske lydig og gir han masse kos og kjærlighet og går mye tur med han :)

post-12714-0-15216900-1384852017_thumb.j

Skrevet

Få fin hund, og velkommen hit :wave:

Hvor gammel er hunden? Og hvor lenge har han vært hos deg?

Bare så jeg forstår deg rett; du låser og går, hunden lager lyd, og du går inn igjen. Så går du på nytt, og så lager hunden lyd uten at du kommer - og da holder han på helt til du er ferdig på jobb?

Første tanken min er at han blir belønnet med at du kommer tilbake når han lager lyd (som skjer første gangen). Hvordan forholder du deg til han når du går inn igjen? Og hvor mye alene-trening har dere gjort til nå? Høres ut som det kan være lurt å å helt tilbake til basic alene-trening som man gjør med valper for at han skal bli trygg og rolig (søk på hjemme alene-trening her på forumet så får du MASSE råd). Aldri belønn han for å lage lyd, men kom han i forkjøpet med ros/godbiter før han begynner å bråke.

Skrevet

Jo takk får det :) han er ett og halvt år gammel og har hatt han i rett i underkant av 2 måneder. Når jeg står i ganga og låser og låser opp igjen og gjenntar det ett par ganger så når han begynner å bjeffe så går jeg inn igjen å ber han legge seg, går ikke inn hvis han piper, klynker e.l.
Det kan jo være han tror det er belønning hvis jeg går inn igjen uansett hvilke lyder han gir ifra seg, det eneste jeg gjør er å peke på gulvet så legger han seg så går jeg rolig ut igjen.

Skrevet

Begynner å snøre i en retning jeg.

Gir du han noe å bli distrahert med? f.ex en kong fylt med mat/leverpostei osv, tyggeben, andre ting?

Jeg la meg til en vane å kaste en neve godis i gangen når jeg gikk for da ble de opptatt med det.

Hvordan var han før? Har han seperasjons angst? har du begynt gradvis? Har du eventuelt muligheter til å ha han med i bil ol for å glatt over perioden? Har du vurdert DAP å ha i veggen for å berolige?

Om du går fra meg, jeg skriker, du kommer tilbake så får jeg belønning, så enkelt blir det i hundens hode, så du har indirekte belønnet med å komme inn når han bråker. Jeg ville begynt smått, kast ut noe på gulvet, gå ut, lås, stå stille/gå en liten rundt også går du inn når han er rolig. Og da ikke herje ol, bare helt rolig komme inn igjen.

Skrevet

Jo takk får det :) han er ett og halvt år gammel og har hatt han i rett i underkant av 2 måneder. Når jeg står i ganga og låser og låser opp igjen og gjenntar det ett par ganger så når han begynner å bjeffe så går jeg inn igjen å ber han legge seg, går ikke inn hvis han piper, klynker e.l.

Det kan jo være han tror det er belønning hvis jeg går inn igjen uansett hvilke lyder han gir ifra seg, det eneste jeg gjør er å peke på gulvet så legger han seg så går jeg rolig ut igjen.

Men når du da står i gangen og låser - ikke vent til han bjeffer med å gå inn. Lås, gå inn og gi godbit mens han ennå er rolig. Sånn gjentar du om og om og om og om igjen samtidig som du øker litt og litt for hver gang. Poenget er fremdeles; belønn FØR han blir urolig/lager lyd. Han skal lære seg at han ikke trenger å lage lyd for at du skal komme tilbake, det eneste han trenger er å ligge rolig - for da kommer du jo og belønner han :)

  • Like 1
Skrevet

Er det kun lyden av dørlåsen han reagerer på?

Du skriver ingenting om hvordan han oppfører seg når du er i et annet rom. Hyler han når du er på badet, henter posten (da låser du kanskje ikke døra?) og lignende?

Skrevet

Har prøvd det meste, har gitt han gode og lange turer før jeg prøver igjen med å la han være alene, gir han leketøy som kan holde han opptatt men det går ikke. Kan noen hjelpe eller har noen tips? :)

Du har prøvd det meste sier du, men har du faktisk trent han til å være alene? Han er bare to år og har allerede hatt flere hjem.. Jeg ville alenetrent han omtrent som en valp helt fra børjan.

  • Like 1
Skrevet
AnetteH: Har slengt inn ett par tennisballer som han elsker og gitt han mat så han holder på med noe mens jeg går men så fort han er ferdig så begynner å han å klynke og pipe samtidig som han prøver å åpne døra med nesa så ettervært hopper han på døra men den er låst så han kommer ikke ut. Har sett han før hos en annen kamerat av meg som hadde han, da var han veldig aggressiv og bjeffet hele tiden og alltid mot folk men angrep ikke, for min del så det ut som ikke han ville leke men så mere ut som han sa " Hei dette er mitt territorie men jeg gjør det ikke noe " Jeg tror han har seperasjonsangst men i bil går det bra å forlate han hvis jeg skal i butikken eller annet. da hopper han bare foran :)
marjea: Dette hørtes jo bra ut, har aldri tenkt tanken en gang, men skal forsøke litt etterpå med han :)
Han reagerer på lyder, alle slags lyder egentlig som han hører men ikke kan se hva som lager de.
Skrevet

Et tips vi fikk da vi begynte med trening på å være hjemme alene var å ha på radio. Da blir hun ikke fokusert på lyder utenfra, og jeg innbiller meg at hun ikke føler seg så alene :P Kanskje det kan være et alternativ å prøve ut? :)

EDIT: Legger også ut godbiter, kong og leker så hun har litt å styre med mens vi er borte. For øvrig enig med marjea sitt tips - belønn før han lager lyd og øk gradvis tiden du er ute.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...