Gå til innhold
Hundesonen.no

spor. ukonsentrert og vimsete


Kristina

Recommended Posts

Jeg prøver å søke litt godbitspor med Lunah, men jeg tror ikke hu fatter poenget helt. Hu vimser fram og tilbake på kryss av sporet og er ukonsentrert. Hu finner bare halvparten av alle godbitene jeg har lagt i sporet.

Hvordan skal jeg få henne til å søke skikkelig?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

for å få marco til å roe seg tok jeg en flaske med vann og leverpostei og lagde ett spor da var det akkurat som om det gikk ett lys opp for han...

eller la noen holde hunden og spring å gjem deg så vanskelig at hunden må bruke nesen...

lykke til

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg prøver å søke litt godbitspor med Lunah, men jeg tror ikke hu fatter poenget helt. Hu vimser fram og tilbake på kryss av sporet og er ukonsentrert. Hu finner bare halvparten av alle godbitene jeg har lagt i sporet.

Hvordan skal jeg få henne til å søke skikkelig?

La du sporet i medvind? Det gjør det nemlig litt lettere for hunden. Også er det lurt å gå sporet utenom andre sine spor (som gjerne går på kryss og tvers.) Finn et område hvor det ikke tråkker så mange mennesker. Jeg tror også at du gjerne kan vente bittelitt før du tar frem hunden, slik at det danner seg et luktbilde. Det tar visst lenger tid i snø.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min hund løper også overalt. har også prøvd flaske med vann i og sprutet, Hera blir helt tullete og løper som en gal omkring og plukker tilfeldig opp det som kommer på hennes vei. Blir sånn i bånd også. Prøver å få ho til å begynne på et sted og korter inn båndet og peker på bakken, men da står hun med nesen til værs og lukter intenst i lufta lenge mens jeg holder ho i bånd. SÅ drar hun mot et helt annet sted enn jeg vil. Det som har funget best er å gå spor i snøen. Da ser hunden løypen og lukter i sporene. (legger godbiter i sporene iblandt) Selv om hun ser så følger hun sporet og bruker nesen på rett vis, og blir veldig sliten av det. Og ikke minst jeg vet hvor hun må gå slik at jeg kan styre henne.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min hund løper også overalt. har også prøvd flaske med vann i og sprutet' date=' Hera blir helt tullete og løper som en gal omkring og plukker tilfeldig opp det som kommer på hennes vei. Blir sånn i bånd også. Prøver å få ho til å begynne på et sted og korter inn båndet og peker på bakken, men da står hun med nesen til værs og lukter intenst i lufta lenge mens jeg holder ho i bånd. SÅ drar hun mot et helt annet sted enn jeg vil. Det som har funget best er å gå spor i snøen. Da ser hunden løypen og lukter i sporene. (legger godbiter i sporene iblandt) Selv om hun ser så følger hun sporet og bruker nesen på rett vis, og blir veldig sliten av det. Og ikke minst jeg vet hvor hun må gå slik at jeg kan styre henne.[/quote']

Sånn var Chanti også, hehehe. Jeg gikk med henne mellom beina, det var det eneste som fungerte, holdt henne fast og pekte. Tvang henne til å opprettholde konsentrasjonen. Til slutt gikk hun i line og fulgte sporet på eget initiativ. Fillebikkje :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...