Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hallo :) så var det meg og elg spørsmålene igjen.

Jeg bare lurer på, står her med flere bøtter med avskjær fra elgjakta. Aner ikke hva de forskjellige delene er. Lurer på om det er noe lunger fordi det har bobler.

Også er det masse sånn super seige sener, tykke som sikkerhetsbelter og masse annet som er så seigt at man neste ikke kan skjære igjennom.

Kan de få dette? Det rene kjøttet lager jeg godbiter av men disse seige slintrene kan jeg tørke dem og gi dem som tygge"ben" eller bør det kastes?

Skrevet

Gi dem alt du :) Å tørke senene er liten vits om du ikke har skikkelig utstyr, da er det bedre å singelfryse de, ev pakke de inn i en kjøttbit.

  • Like 1
Skrevet

Takk for svar Tulip :)

Tørkingen var for å øke holdbarheten siden det er mye kjøtt og jeg har to små hunder :)

sikkerhetsbelte senen må være som å tygge gummi. Kanskje den er lettere å håndere fryst enn rå som du sier.

De kan ikke få for mye organer? Siden jeg ikke aner hva de forskjellige tingene er? Trooor ikke det er noe tarmer oppi der det ville jeg gjenkjent?

Skrevet

Næh, så lenge du gir elgen variert med anna, går det helt fint selv om det ev er organer inni der. For å si det sånn, lever og nyrer hadde du kjent igjen på størrelsen :lol: Så ut som mellomgulvet på det første bildet ditt, ev del av lunge fra kalv.

Det er jo bare å høre med de som slakta om de tok vare på organene eller om det ble kasta i skogen. Til min store forferdelse er det helt vanlig i området her å kaste lever, nyrer og HJERTET (beste og møreste kjøttet på hele dyret!) i skogen sammen med vom og tarmer... (insert panisk forderda smiley)

Og ja, senene er fantastisk tyggeting som virkelig renser tenner og masserer tannkjøtt :)

Skrevet

Næh, så lenge du gir elgen variert med anna, går det helt fint selv om det ev er organer inni der. For å si det sånn, lever og nyrer hadde du kjent igjen på størrelsen :lol: Så ut som mellomgulvet på det første bildet ditt, ev del av lunge fra kalv.

Det er jo bare å høre med de som slakta om de tok vare på organene eller om det ble kasta i skogen. Til min store forferdelse er det helt vanlig i området her å kaste lever, nyrer og HJERTET (beste og møreste kjøttet på hele dyret!) i skogen sammen med vom og tarmer... (insert panisk forderda smiley)

Og ja, senene er fantastisk tyggeting som virkelig renser tenner og masserer tannkjøtt :)

Åh takk tulip! Er supert å ha en kjøtt ekspert å spørre om ting. :) :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
    • Hovawart er vel en vokterhund mer enn en gjeterhund, altså type hunder som går sammen med flokken og passer på dem. Det vil si at de er noe mindre førerorienterte og mer selvstendige, blant annet. Det er ikke fryktelig mange av dem i Norge, og de få jeg har møtt har hatt varierende gemytt, men det er lenge siden nå.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...