Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Tror vi kan annse valper uten rabies vaksine som noe som utgår snart ja :(

Iallfall utenfor Norden.

Skrevet

Sitat fra siste del av artikkelen det linkes til;

"Mattilsynet vurderer nå å kutte ut hele muligheten til å ta inn valper og katter under tre måneder fra alle land."

Kan de bestemme det da, og sitte og lage sine egne lover? (trodde det var storting og regjering som la frem og stemte over hvilke nye lover som skal vedtas?)

Skrevet

Sitat fra siste del av artikkelen det linkes til;

"Mattilsynet vurderer nå å kutte ut hele muligheten til å ta inn valper og katter under tre måneder fra alle land."

Kan de bestemme det da, og sitte og lage sine egne lover?

Det er da Mattilsynet som styrer reglene for inntak av dyr fra andre land inn til Norge? Altså kan de sette krav om rabiesvaksinering av valper/kattunger før importering til Norge fra alle andre land, uansett rabiesstatus.

De må kanskje ha et vedtak fra stortinget men såvidt jeg ved er det da Mattilsynet som generelt regulerer akkurat det med inntak av dyr osv? Her blir det jo ikke å lage en ny liv forsåvidt, det blir å endre et vedtak der de tidligere da sa at okei, fra det og det og det landet kan vi slippe rabiesvaksine.

Jeg tror det er litt andre regler på akkurat det med import/eksport mtp regelverk og lovverk, da det handler om både mattrygghet og sykdomsbilde, i forhold til en ny veitrafikklov, for eksempel. :) Hadde vært litt kjedelig om det ble oppdaget rabiesutbrudd i Danmark men man kunne fortsatt importere uvaksinerte valper under 3 mnd fordi Stortinget ikke fikk ut fingern og endret lovverket. :)

Skrevet

Kan de bestemme det da, og sitte og lage sine egne lover? (trodde det var storting og regjering som la frem og stemte over hvilke nye lover som skal vedtas?)

Mattilsynet kan ikke "sitte og lage sine egne lover", men har fullmakt gjennom vedtatte lover til å lage forskrifter o l som tilsynet anser nødvendige for å opprettholde en forsvarlig dyrevelferd her til lands.

Guest Kåre Lise
Skrevet

Mattilsynet kan ikke "sitte og lage sine egne lover", men har fullmakt gjennom vedtatte lover til å lage forskrifter o l som tilsynet anser nødvendige for å opprettholde en forsvarlig dyrevelferd her til lands.

Ja det sku da bare mangel, noe må da statsrådene klare gjøre for lønna. Herunder landbruksdep og nå Sylvi Listhaug.

Skrevet

Når kommer det første tilfellet her tro? Vi slipper nok ikke unna her heller :no:

Spørsmålet er kanskje heller: Når blir det første tilfellet oppdaget

Og,når reglene strammes inn så må kanskje tollerne strammes opp litt de også. Jeg har aldri opplevd at de faktisk titter baki bilen og sjekker antall hunder mot papirene de får når jeg stopper på rødt.

Skrevet

Spørsmålet er kanskje heller: Når blir det første tilfellet oppdaget

Og,når reglene strammes inn så må kanskje tollerne strammes opp litt de også. Jeg har aldri opplevd at de faktisk titter baki bilen og sjekker antall hunder mot papirene de får når jeg stopper på rødt.

Enig. Nå i helgen var jeg i Danmark - hadde med 6 hunder i bilen. Vi ble faktisk stoppet av tollen inn i Sverige OG inn i Danmark og så tilbake inn i Norge igjen. INGEN brydde seg det minste om at jeg sa vi skulle til/hadde vært på utstilling i Danmark - ikke ett spørsmål engang om papirer, minne om regler, eller noe slikt.

Ikke rart det er mye "rusk" som kan ferdes rundt når det er lik, liksom...

Susanne

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Vi er en bachelor-gruppe fra Høgskolen i Østfold som skal utvikle en applikasjon for hundeeiere. 🐶 Målet med appen er å gi en bedre turopplevelse for deg og din hund, ved å gjøre det enklere og raskere å finne turstier som passer deres behov. Vi vil derfor stille hundeeiere noen spørsmål, og håper du vil ta deg tid til å svare på vår undersøkelse. Det vil ta rundt 3 minutter 😊 https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdBufjg3yT9ZUTtD9Qd1aG_mtBd6xKl91J0VVUJpInzE_nh-Q/viewform?usp=header
    • Har gått helt fint med tispen min, ho spiste andre dagen mer normalt og nå spiser ho som før igjen. Ho går veldig bra også er veldig aktiv nå både før også etter fjernet stingene så tror det er temmelig individuelt det der egentlig fra hund til hund. Tispen min har endelig lagt på seg mer igjen også etter operasjonen da ho gikk ned i vekt før operasjonen ettersom tilstanden så det begynner bli veldig bra 😊
    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...