Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen erfaring med Kleinspitzen?


Recommended Posts

Skrevet

Hei. Vurderer sterkt å kjøpe en Kleinspitz som førstegangshund for konfirmasjonspengene mine til neste år. Har derfor noen spørsmål som jeg håper å få svar på.

1. Hvor mye mosjon vil dere si en kleinspitz trenger? Holder det med ca 15-20min morgenstur, noen timer i stallen som "hovedtur" og 15-20min kveldstur? I tillegg kommer også korte tisseturer samt mental trening, og lengre turer i helgene.

2. Kan kleinen holde seg i ro inne - eller er den full av energi hele tiden? Da sikter jeg ikke til at det er en hund som dilter etter bena hele tiden, da dette ikke gjør meg noen ting.

3. Er det noen forskjell på tispe og hannhund? Iht energinivå, lynne, osv.

4.Vil den klare seg hjemme i 6-8 timer da familien er på jobb og skole noen dager, mens foreldrene mine andre uker/dager vil være hjemme mye av dagen da faren min jobber i Nordsjøen?

5. Tar også gjerne imot andre tips og erfaringer! :)

På forhånd tusen takk for svar !! ;)

Skrevet

Svar

1. JA, det er mer en nok aktivisering og mosjon. Det er en hund som liker å være med, så å få være med i stall høres topp ut.

2. Vil si normalt rolig inne. Sosial. Men ikke fult så vimsete inne som mine papillon

3. Det vet jeg ikke, siden jeg bare har ei tispe.

4. 6-8 timer alene skulle vel gå greit om den blir normalt stimulert ellers.

5. Gald og morsom hund. Mye pels. Ganske stor forskjell på om hunden er 23 eller 29 cm (2,5 til 5 kg). Jeg har ingen erfaring med

å ha med så liten hund i stall.

Legger ved bilder av far og mor til min lille Eple(siste bilde). Pappa er 23-24 cm mamma 25-26 cm. Eple ser ut til å bli veldig lik sin far. Selv kunne jeg egentlig tenkt meg å hatt kleinspitz av den størst størrelsen men jeg synes at pappaen er så lekker og kuuul at jeg ikke brydde meg om størrelsen..

563895_10150747755307559_1888905040_n.jp1perle.jpg

artur1a.jpg

  • 2 months later...
Skrevet

Hei.

Vurderer kjøp av Kleinspitz om en stund og lurer på hvordan hunderasen oppfører seg.

Bjeffer den mye, og er det mulig å venne den av og ikke bjeffe så mye?

Er den egnet til å bo i en leilighet/by?

Er den egnet som første hund?

Og hvordan er hunderasen sånn generelt, er den noe å anbefale?

På forhånd tusen takk for svar :)

Skrevet

Om den er noe å anbefale kommer helt an på hva du ønsker. Så skriv litt om hva du ønsker og ser etter i en hund. Hvordan ser hverdagen ut? Skal du bruke hunden til noe? Hvor mye turer går du? Osv :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...