Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen erfaring med Kleinspitzen?


Tessan
 Share

Recommended Posts

Hei. Vurderer sterkt å kjøpe en Kleinspitz som førstegangshund for konfirmasjonspengene mine til neste år. Har derfor noen spørsmål som jeg håper å få svar på.

1. Hvor mye mosjon vil dere si en kleinspitz trenger? Holder det med ca 15-20min morgenstur, noen timer i stallen som "hovedtur" og 15-20min kveldstur? I tillegg kommer også korte tisseturer samt mental trening, og lengre turer i helgene.

2. Kan kleinen holde seg i ro inne - eller er den full av energi hele tiden? Da sikter jeg ikke til at det er en hund som dilter etter bena hele tiden, da dette ikke gjør meg noen ting.

3. Er det noen forskjell på tispe og hannhund? Iht energinivå, lynne, osv.

4.Vil den klare seg hjemme i 6-8 timer da familien er på jobb og skole noen dager, mens foreldrene mine andre uker/dager vil være hjemme mye av dagen da faren min jobber i Nordsjøen?

5. Tar også gjerne imot andre tips og erfaringer! :)

På forhånd tusen takk for svar !! ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Svar

1. JA, det er mer en nok aktivisering og mosjon. Det er en hund som liker å være med, så å få være med i stall høres topp ut.

2. Vil si normalt rolig inne. Sosial. Men ikke fult så vimsete inne som mine papillon

3. Det vet jeg ikke, siden jeg bare har ei tispe.

4. 6-8 timer alene skulle vel gå greit om den blir normalt stimulert ellers.

5. Gald og morsom hund. Mye pels. Ganske stor forskjell på om hunden er 23 eller 29 cm (2,5 til 5 kg). Jeg har ingen erfaring med

å ha med så liten hund i stall.

Legger ved bilder av far og mor til min lille Eple(siste bilde). Pappa er 23-24 cm mamma 25-26 cm. Eple ser ut til å bli veldig lik sin far. Selv kunne jeg egentlig tenkt meg å hatt kleinspitz av den størst størrelsen men jeg synes at pappaen er så lekker og kuuul at jeg ikke brydde meg om størrelsen..

563895_10150747755307559_1888905040_n.jp1perle.jpg

artur1a.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 months later...

Hei.

Vurderer kjøp av Kleinspitz om en stund og lurer på hvordan hunderasen oppfører seg.

Bjeffer den mye, og er det mulig å venne den av og ikke bjeffe så mye?

Er den egnet til å bo i en leilighet/by?

Er den egnet som første hund?

Og hvordan er hunderasen sånn generelt, er den noe å anbefale?

På forhånd tusen takk for svar :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tusen takk! 🥰 Tusen takk! Spørs om ikke det blir malle asså 🙈🙈 drømmer om en stor, balansert og sosial hann malle 😍 Tusen takk! 🥰🥰 tiden går sykt fort!  Vi skal først ta en IGP2, og så krysser jeg fingra for at vi også får tatt IGP3 ila året 😁    vi tok røntgen av rygg på fredagen, litt pga jeg har tenkt på å gjøre det uansett, og litt fordi hun alltid har hatt dårlig hopp teknikk. Alt så helt fint ut, og veterinæren sa til og med at det så overraskende bra ut til at hun var en 6 år gammel igp hund. 👏🏼👏🏼👏🏼    
    • Flere hundeskoler og instruktører tilbyr dette. Lundqvist hundeskole har også et teorikurs som kan være veldig nyttig før man skaffer seg hund. Å få oppdrettere til å kreve det tror jeg nok heller er en dårlig idé. En oppdretter vil at kjøper skal ha satt seg grundig inn i deres rase. Hvis et slikt kurs skal dekke alle raser og hundetyper grundig nok så vil det bli veldig langdrygt og kjedelig når man går gjennom de rasene som ikke er relevante for en person. Om jeg står mellom cocker spaniel og golden retriever er jeg ikke interessert i å høre om husky, vorsteh, bulldog og pekingneser. I tillegg har folk veldig ulike forutsetninger. Selv om man ikke har hatt  hund er det stor forskjell på folks erfaring og omgang med både hunder og andre dyr. Det er veldig fint at det er et tilbud som finnes, men en formalisering tror jeg koster mer enn det nytter.  
    • Det holdes valpekurs, kurs i hverdagslydighet, kurs i passering osv osv. Hva med å utvikle et "forkurs"? Altså et kurs for folk som skal skaffe seg hund for første gang. Et kurs som gir veiledning hva de enkelte rasene krever. Folk får hjelp til å velge hund som passer den enkelte. Dette kurset kan knyttes opp til seriøse oppdrettere som krever dette kurset av førstegangskjøpere. Altså "skal du kjøpe valp av meg, må du ha dette kurset først".
    • Problemet vedvarer. Ede er villig til å sitte, dekke og stå uten lure, no problem. Han VAR villig til å komme fra avstand og svinge bakparten inn i utgangsstilling også på bare verbal cue. Hva som har skjedd vet jeg ikke, men han NEKTER nå plent å gå i utgansstilling uten lure. Veiledende hånd uten godbit i blir han genuint fornærmet av. Tar det som et hån og fnyser i moralsk disgust mot den nedlatende frekkheten han synes det er fra meg. Han er så STA på det der nå, da han et øyeblikk lot seg lure av at det luktet av hånden, og lot seg lede et stykke, så svingte han inn bak og stakk hodet mellom bena mine istedenfor da han oppdaget at hånden var tom. Ikke sjans at han nedlater seg til å gå i utgangsstilling på mine premisser. Han KAN ordet. Jeg VET at han KAN det ordet, for han VAR stabil på å utføre, men somehow har han nå endret reglene, og det holder ikke å presentere en godbit i den andre hånden når jeg ber ham heller, den må være i venstre hånd.  Det er så utrolig hva som foregår inni det hodet der. Bare 4 mnd gammel og er så STA på å oppdra meg til å adlyde ham. Jeg er sta og tålmodig selv og lar ham ikke oppnå hva han vil med det der, men det får meg til å grue meg intenst til puberteten hans.  'Teppe!' går smooth da. Fikk nettopp spise et helt kjøttmåltid i fred med en vakkert selvbehersket Ede på teppet. Har skjønt hva som lønner seg i den sammenhengen. 
    • Bilder fra tur på Hemnessjøen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...