Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Iza er helt GAL etter stein. Det går nesten ikke an å ha henne utenfor huset. Vi har grus i innkjørselen.

Her om dagen hadde hun en "uhell" på gulvet. Vi rakk henne ikke i tide. Det sa "klirr klirr" på gulvet og ut rompa kom to- tre steiner ca- 2cm størrelse. Jeg er et nervevrak!

Munnkurv? Hun er jo bare 9 uker gammel. Ikke særlig keen på det, da. Munnkurv på en valp ute på tur :S

Vi vokter henne som rovfugler når hun er ute for å gjøre i fra seg, men vops, så tok hun opp en stein og jaggu er hun snar med å svelge den når vi kommer for å ta den ut.

What to do?

Skrevet

Trene bytting med stein kanskje? Altså begynne med bytting av leke for supergod godbit, så tyggepinne mot supergod godbit, for å lære inn at å bytte er verdt det, og så stein mot supersupergod godbit? At hun begynner å heller vil gi fra seg en stein enn å spise den? :P kan hende du får litt apport på stein da.. Klør sikkert i tennene, andre harde ting å tygge på? Margbein med marg i e.l. med ut så hun heller spiser/tygger på det, enn stein, når hun begynner å se etter noe å tygge på?

  • Like 1
Skrevet

Har ikke tenkt på det for jeg er redd hun svelger steinen for så å forvente godbit :P Margbein har hun og masse leker i forskjellige hardheter og former, men stein er jaggu tingen her, altså :P Kan jo gjøre et forsøk på bytte- lek :)

Skrevet

Jeg hadde trent inn melding framfor byttelek på stein, hvis jeg hadde måtte valgt å trene noe spesielt på dette. Jeg ville nok aller helst prøvd å unngå singel og steinbefengte områder i en tid mens valpen får seg sunnere interesser og er mer kontrollerbar. Oftest er steinspising bare en frustrerende valpedille som går over av seg selv med litt tid, heldigvis. Dritskummelt, så forstår engstelsen din. Å begynne å fokusere på steinen nå med trening, det høres litt risikabelt ut. Går det ikke an å unngå singel i en liten periode da? Avlede når dere må passere singel i hage/vei? Trene inn en suveren kontaktlyd til å avbryte når du ser valpen kommer på den ideen, og FØR den kommer i gang med steininteressen sin?

Skrevet

Min var helt mongo etter stein de to første ukene jeg hadde han. Plukka stein ut av kjeften på han konstant, omtrent. Jeg tok han under arma om vi måtte gå et stykke på singel/grus. Og ikke minst "nei" en million ganger. Benyttet aldri noen byttelek. Nå tar han kanskje en stein i uka og bærer den fra A til B.

Skrevet

Min var også sånn, jeg sa rett og slett i fra at jeg ikke aksepterte sånn. Men nå var min hund en sånn type som tålte å bli snakka til.

Skrevet

Jeg sier "nei" til henne klart og tydelig, men idet jeg skal plukke ut steinen, svelger hun den. Her må vi sikkert unngå grus 100% om vi skal unngå problemet. Hun tåler tilsnakk, men jeg prøver å ikke "bruke opp" ordet. Leit om det blir slik at "Nei" betyr: "Nå må du skynde deg, for nå kommer jeg og tar deg".

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
    • Å, så herlig! Jeg har siklet på den rasen innimellom. Arbeidshund med en del vokt, jeg har hørt den beskrevet som en blanding av rottweiler og berner sennen? Håper du poster her og oppdaterer, veldig spennende!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...