Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Pleier dere å gi fordeler til den/de eldre hundene om dere får dere valp?

Jeg tenkte at sengen skulle få være Blondie sitt sted. Ihvertfall om natten, mest fordi jeg syns det blir for trangt med to hunder i sengen. Det fungerer fint. Valpen sover i bur om natten foreløpig, men tanken er etterhvert at hun kan ligge seg hvor som helst uten om sengen. Men i dag tidlig var det litt kos å kunne ha de begge i sengen mens jeg lå der og slasket meg litt.

Ellers har jeg et saueskinn i vinduskarmen som Blondie elsker å ligge på å følge med på livet. Her hadde jeg ingen tanke før en av valpepasserne lærte valpen å gå opp dit og hun begynte å spise på blomstene. Da fikk hun ikke være der mer. Men hun er jo skrekkelig søt når hun bare ligger å sover der. :wub: Men den dagen hun får løpetid så er det ikke så søtt lengre :aww: Så jeg vet ikke helt hva jeg skal gjøre, men det er ihvertfall greit at Blondie får et sted hun kan være helt i fred fra valpen.

Så hva gjør dere?

Skrevet

Eldste hunden her har sitt eget lille område med kurven sin som han får trekke seg tilbake til som unghunden ikke får lov til å være.

Han får også ligge på tepper og på fanget i sofa/stol, noe som ikke unghunden får lov til, men det har jo også noe med størrelsen å gjøre.

Nå bor jo jeg fortsatt hjemme, så da er der ikke lov med hund i seng eller sofa og det kommer jeg nok til å forandre på når jeg og hundene flytter ut :)

Men jeg synes egentlig det er greit at den eldre hunden får egne steder og fordeler. Valp og unghund er jo faktisk ganske slitsomt :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...