Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Etter å ha vanket litt rundt på utstillinger i løpet av årene er det aldri til å komme bort fra at vi OFTE har en Berner Sennen som blir helt tulling når vi passerer.

Forrige utstilling var intet unntak. Siden jeg har x-antall dårlige opplevelser med akkurat den rasen på utstillinger sammen med Whippetene våre holdte jeg mer enn nok avstand mellom meg og ene hunden vår i det vi skulle gå til ringen før bedømmelsen vår skulle starte. Siden det var god plass på gå mellom ringene gikk jeg helt på andre siden (Sikkert plass til to-tre biler imellom...) og fulgte ekstra godt med på hva bikkja mi holdt på med. Hun lokaliserte sambo og fulgte kun med på ham. Før vi aner ordet av det har vi en BS på besøk. Han/hun drar regelrett eiern tvers over og stuper frem mot Whippeten vår. Eieren beklager seg mens hun prøvde å få ham vekk (og om du er på Hundesonen, beklager at jeg virka dritsur og ikke sa noe :P ) men det gikk helt fint, selv om bikkja mi var litt svirrete rett etterpå.

Sambo så hva som skjedde og kommer til oss, og da kommer det atter en BS (ikke samme hunden) som også drar eieren sin som ikke følger med mot oss og glefser etter henne med nokså mye lyd (her beklager jeg ikke over at jeg virka sur :P )

Dette har skjedd en rekke ganger tidligere, og det har aldri "skjedd noe mer" enn at hunden vår har vært rimelig ufokusert og skeptisk etterpå.

Ellers har jeg alltid hatt, og har vel egentlig et fint syn på rasen. Jeg syns de er superherlige, og har engang i tiden vært på utkikk etter en også. Men det er åpenbart noe med tispa vår som får dem til å se rødt selv om hun gjør helt andre ting (står med ræva mot dem, sitter på fanget, ligger vesiden av, står i bur.. you name it) Skal sies at en av de andre tispene våre også har hatt en lik erfaring med en Berner, men som sitter mye djupere i enn hun som jeg nevnte over her - Det var også en hund som gjorde det samme mot en rekke andre mindre hunder)

Noen tanker? Er vi bare uheldige med de vi møter på? Noe med tispa vår som gjør at de ikke liker trynet på henne? :lol:

  • Like 1
Skrevet (endret)

Jeg treffer ganske ofte på Bernere, og har aldri opplevd noe slikt.

Jeg er også oppvokst med Berner Sennen (min onkels), og det var null problem for meg å gå tur med henne og passere andre hunder selv om hun veide mer enn meg...Men så klart, jeg tviler ikke på at det finnes noen ganske så ugreie Bernere også.

Endret av Mona
Skrevet

Har hengt mye ved Berner ringen, en og annen "dust" fins det. Men syns heller det er skjeldent egentlig, rolige greie hunder som ligger slengt her og der.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...