Gå til innhold
Hundesonen.no

Berner Sennere i møtesituasjoner


Alzenas
 Share

Recommended Posts

Etter å ha vanket litt rundt på utstillinger i løpet av årene er det aldri til å komme bort fra at vi OFTE har en Berner Sennen som blir helt tulling når vi passerer.

Forrige utstilling var intet unntak. Siden jeg har x-antall dårlige opplevelser med akkurat den rasen på utstillinger sammen med Whippetene våre holdte jeg mer enn nok avstand mellom meg og ene hunden vår i det vi skulle gå til ringen før bedømmelsen vår skulle starte. Siden det var god plass på gå mellom ringene gikk jeg helt på andre siden (Sikkert plass til to-tre biler imellom...) og fulgte ekstra godt med på hva bikkja mi holdt på med. Hun lokaliserte sambo og fulgte kun med på ham. Før vi aner ordet av det har vi en BS på besøk. Han/hun drar regelrett eiern tvers over og stuper frem mot Whippeten vår. Eieren beklager seg mens hun prøvde å få ham vekk (og om du er på Hundesonen, beklager at jeg virka dritsur og ikke sa noe :P ) men det gikk helt fint, selv om bikkja mi var litt svirrete rett etterpå.

Sambo så hva som skjedde og kommer til oss, og da kommer det atter en BS (ikke samme hunden) som også drar eieren sin som ikke følger med mot oss og glefser etter henne med nokså mye lyd (her beklager jeg ikke over at jeg virka sur :P )

Dette har skjedd en rekke ganger tidligere, og det har aldri "skjedd noe mer" enn at hunden vår har vært rimelig ufokusert og skeptisk etterpå.

Ellers har jeg alltid hatt, og har vel egentlig et fint syn på rasen. Jeg syns de er superherlige, og har engang i tiden vært på utkikk etter en også. Men det er åpenbart noe med tispa vår som får dem til å se rødt selv om hun gjør helt andre ting (står med ræva mot dem, sitter på fanget, ligger vesiden av, står i bur.. you name it) Skal sies at en av de andre tispene våre også har hatt en lik erfaring med en Berner, men som sitter mye djupere i enn hun som jeg nevnte over her - Det var også en hund som gjorde det samme mot en rekke andre mindre hunder)

Noen tanker? Er vi bare uheldige med de vi møter på? Noe med tispa vår som gjør at de ikke liker trynet på henne? :lol:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg treffer ganske ofte på Bernere, og har aldri opplevd noe slikt.

Jeg er også oppvokst med Berner Sennen (min onkels), og det var null problem for meg å gå tur med henne og passere andre hunder selv om hun veide mer enn meg...Men så klart, jeg tviler ikke på at det finnes noen ganske så ugreie Bernere også.

Endret av Mona
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...