Gå til innhold
Hundesonen.no

Drikker lite vann, mosjon etter infeksjon i skjede el.livmor, valp 11 mnd.


Recommended Posts

Skrevet

Schäfervalp, brukslinjer. Første gang jeg har tispe, bortsett fra liten canarisk blanding, de er det aldri noe med. Hvis de ikke bryter seg i skapet, får lokket av søppelbøtta og spiser kyllingbein.

Link til tråd sykdomshistorikk, ble dårligere fredag, etter utenpå sett frisk torsdag, tre uker etter hun ble syk.

http://hundesonen.no/forum/topic/71049-schaefervalp-10-mnd-livmorbetennelse-ved-foerste-loepetid-hva-naa/

I etterkant er dyrlege usikker om det var livmorbetennelse, eller skjede, som skyldtes defekt. "Hudstreng- netting" noen cm nedenfor livmorhals, delvis sperre for gjennomrenning av blod. Det var "åpenbart" livmorbetennelse ved første besøk. Fast dyrlege lot ultralyd være, for å unngå stress. Se om hun responderte på antibiotika fort, eller operasjon. Siden blodsekret og allmenntilstand bedret seg på bare 24t, unngikk vi operasjon i første omgang.

Dehydrering fredag hos annen dyrlege, skyltes for mye mosjon. Noe jeg ikke trodde på. 20 minutt trav-tusle, morgen og kveld i skygge, 20º. Snusetur midt på dagen 10 minutt.

Er det for mye?

Alvorlig talt hun hadde normale blodtall, som ikke viste tegn til infeksjon.

Hun drikker fremdeles for lite. Tar youghurt naturell, etterhvert blandet i vann.

Donna har mye kamp og mot, alt, vannvittig tempo, men er skikkelig pyse for vondter i kroppen. Sprøytestikk er ok. Fast dyrlege kaller henne "special personality". Mammaaaa, jeg har fått flis i fingern!!! Virker alvorlig dårlig, var sikker hun hadde lukket livmorbetennelse fredag og akutt-kirurgi.

En gang vi var ute, holdt ho forlabben opp og grein=kaktuspigg i poten. Den fant jeg ikke, til dyrlege. Han fant et sandkorn mellom to poter. Med lupe var det litt tegn til begynnende rødt. Der stod hun, holdt opp poten, med sørgelig mine og peip.

- Hun forteller det, med én gang! Sa dyrlegen. Andre schäferen har jeg funnet kaktuspigg en gang, hjemme, siden jeg sjekker.

Blir sikkert tøffere etterhvert. Forsåvidt ok at hun sier ifra før det blir problem.

Denne typen, skal jeg få i nok veske, spiser rimelig bra, har gått ned halv kg. Har trent mye mindre i fire uker, vi tok det litt roligere også da hun fikk løpetid.

Jeg trodde hun ikke drakk pga etseskader i svelget. Såvidt hun klarer svelge vann. Det er ingenting som feiler henne, svelget er bra. "Kjenner" vel noe (forandring) i magen, grunn antibiotika, mener dyrlege. Og at det er et poeng, å venne henne av med smertestillende nå. Var hysterisk, etter rabiesvaksine, begge ganger. Smertestillende fem dager, for å sikre hun drakk nok.

Jeg får kritikk for å dille og dulle, ikke vær sånn hønemor.

- Si fy, når hun henger med hodet.

For tiden har vi 1,5 l vann på flaske, pr 24 t, siden dyrlegebesøk i går, tatt 1 l blandet med youhurt naturell.

Men ikke tro hun drikker rent vann!

Hva gjør dere. Er det flere pyser på hundesonen? Hun er i overkant sær.

Siden det er første gang med så syk hund i huset, reelt, lurer jeg om det er normalt at de er sånn.

Stoda er hun er fit for fight fysisk, og rastløs, men må holde det nede til maks 10 min x 3, ellers blir hun dehydrert igjen. Streng beskjed å legge seg etter turer. Vi har trent mye mentalt, hjemme, men det holder ikke, vil ut likevel.

Gir dere vitaminer? Trodde hunder på antibiotika skulle ha B-vitamin? Ikke nødvendig sa dyrlege, men de mener ofte ulikt.

Skrevet

Har aldri hørt om at hunder på antibiotika skal ha vitaminer? Det har aldri mine fått iallefall.. Eller noen av de som har vært behandlet på jobben.

Ellers enn det har jeg ikke så mye gode råd.. Mine matgale hunder spiser uansett, og jeg blander eventuelt vann i maten hvis jeg synes de drikker for lite når det er varmt.

Jeg håper dere finner en god løsning iallefall!

  • Like 1
Skrevet

Våtfor eller vann i tørrforet for mer inntak? du sier flaske, betyr det at hun drikker av flaske istedet for skål? Isåfall ville jeg prøvd og bytte til skål/bøtte. Går også og blande andre ting i vannet, leverpostei etc. Eller prøv og gi henne isbiter med kjøttbiter e.l. i.

  • Like 1
Skrevet

Våtfor eller vann i tørrforet for mer inntak? du sier flaske, betyr det at hun drikker av flaske istedet for skål? Isåfall ville jeg prøvd og bytte til skål/bøtte. Går også og blande andre ting i vannet, leverpostei etc. Eller prøv og gi henne isbiter med kjøttbiter e.l. i.

Takk for tips! Hun drikker fra vannskål, blandet med youhurt, flaske 1,4 l er for å sikre minst 1,4 per 24 timer.

Aldri opplevd hund før, som ikke drikker og spiser, uten de er veldig syke. Spiser og drikker ved smertestillende. Noe er det.

Ny dyrlegetime i morgen. Hun får mat fra boks, fra dyrlegen. Det er noe som ikke stemmer. Hun spiste og drakk ok inntil fredag, tross infeksjon.

Oppdretter skal se henne nå, de vil se at hunden er syk. Oppfører seg helt rart, sterke underkastende signaler, vegrer sette seg. Har klemt og trykt, overalt, bevegd ledd, ikke tegn på smerter. Så nå må de bare finne ut.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...