Gå til innhold
Hundesonen.no

Skrumplever - diett, erfaringar, anna?


plutte
 Share

Recommended Posts

Pensjonisten har tydeligvis fått skrumplever. Han tar blodprøve eit par gonger i året for å sjekke stoffskiftet og medisinering, og no fann dei høge leververdiar og på røntgen i dag fann dei at leveren er forandra/mindre/ikkje bra. Han vart satt på lågproteindiett og skal gå på den i ein månad før me tar nye prøver.

Har nokon erfaring med dette? Er det andre ting me kan gjere for å hjelpe behandlinga?

Siste åra har han gått på orijen + rått, mest orijen sidan han er skrekkelig kresen og egentlig kun et tørrfôr, og lett kastar opp om han får andre ting. Han er forøvrig i god form, har ikkje merka nokon særleg endring frå yngre dagar anna enn stivare gange, og han har byrja å vokte meir på spøkelser.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Leveren er nok skadet av stoffskiftesykdommen hans, og vil aldri bli frisk igjen. Jeg ville gitt Mariatistel (Milk Thistle) som hjelper leveren å rense ut avfallstoffer. Jeg ville også sjekket nyrefunksjonen ved neste testing, om de fungerer godt har du mer tid enn om de også er påvirket.

Lavprotein trenger ikke nødvendigvis være det rette for han, det kommer helt an på albuminnivået hans, er det høyt bør man senke proteinnivået, er det lavt bør man derimot øke det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, han blir nok aldri bra igjen, me har i grunn venta på at han skulle få bivirkningar av alle medisinane, er difor me har bedt om utvida blodprøver når dei først tar prøver. Det var kun høge leververdier etter det eg forstod, og var pga dei me gjekk inn og fekk røntgen. Han går og på hjertemedisin og vanndrivande, og hjertet har betre form/størrelse no enn i fjor ved siste røntgen faktisk, men det er nok berre eit spørsmål om tid.

Mariatistel skal eg prøve å få tak i, takk!

Albuminnivået veit eg ingenting om, er det sannsynleg at dei testa det og då dei tok blodprøva?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke som jeg kan se. Du vil få beskjed hvis en tråd fjernes, med mindre du åpenbart er en spam-bot. Simira med Moderatorhatt
    • Kan hende det bare er jeg som er fullstendig glemsk her altså, men jeg var så sikker på jeg hadde laget en «min hund» tråd til Karma, men isåfall er den borte nå. 🙈  Kan dere se på «bakrommet» om tråder har eksistert og er blitt slettet av en eller annen grunn? Eller er den sporløst borte isåfall?  Vil jo gjerne unngå at det skjer igjen om det er en grunn til at den er borte og det ikke bare er jeg som innbiller meg at jeg laget den tråden. 😂
    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...