Gå til innhold
Hundesonen.no

Ny bil - Hvilken?


Bård
 Share

Recommended Posts

Da fikk jeg telefon fra forsikringselsskapet i går og dommen er at bilen min ikke er verdt å fikse. Så da blir det ny bil.

Det er jo en jungel av bilmerker og bilmodeller der ute, og jeg er ikke veldig interessert i motor og bil. Så kanskje noen har noen tips til meg?

Krav/ønsker til ny bil:

  • 4WD
  • Må være plass til bikkjebur i baggasjerommet (stort nok til en 30 kg + 10 kg hund)
  • Må være temmelig driftsikker da jeg hater å ha en uforutsigar bil og dermed en uforutsigbar økonomi
  • Maks pris: 250 000
  • Maks KM: 150 000
  • Maks alder 2003
  • Gode seter (slik at det er behaglig å kjøre)
  • God å kjøre (Trenger ikke å være å være i Mercedesklassen, men bør ikke være langt unna det jeg er vant med fra VW Touran)
  • Automatgir
  • OK motor - 140, 150 + hk
  • Kan godt være varebil så lenge den er behaglig å sitte i uten å måtte modifisere noe (noe jeg måtte i Touran får å sitte behaglig)
  • Ikke av de aller største drivstoffslukerne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hadde eg hatt 250 000,- å kjøpe bil for, ville eg utan tvil kjøpt meg ein Volvo XC70. Dei hukar vel av alle dine krav med god margin, såvidt eg kan sjå.

Eit heilt tilfeldig døme frå finn nett no: http://www.finn.no/finn/car/used/object?finnkode=44341509

Etter å ha googla litt er jeg litt skeptisk. Det er etter sigende en del potensielt veldig dyre feil på disse.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hadde eg hatt 250 000,- å kjøpe bil for, ville eg utan tvil kjøpt meg ein Volvo XC70. Dei hukar vel av alle dine krav med god margin, såvidt eg kan sjå.

Eit heilt tilfeldig døme frå finn nett no: http://www.finn.no/finn/car/used/object?finnkode=44341509

Huh, får man en xc70 til 250k? Da fyker den raskt opp på lista her...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Huh, får man en xc70 til 250k? Da fyker den raskt opp på lista her...

Om du ikkje er så oppteken av kilometer og alder, får du dei heilt ned i 100 000. Dei var sterkt vurdert då vi kjøpte bil i fjor, men då onkelen vår skulle selje ein 2005 Toyota Corolla Verso til 70 000,-, måtte vi nesten slå til.

Døme på rimeleg XC70: http://www.finn.no/finn/car/used/object?finnkode=44221045

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om du ikkje er så oppteken av kilometer og alder, får du dei heilt ned i 100 000. Dei var sterkt vurdert då vi kjøpte bil i fjor, men då onkelen vår skulle selje ein 2005 Toyota Corolla Verso til 70 000,-, måtte vi nesten slå til.

Døme på rimeleg XC70: http://www.finn.no/finn/car/used/object?finnkode=44221045

Ja, det var det da. Faren er stor for at det neste gang blir helt ny bil. Og da koster xc70 litt mer enn 250k... Men nå ser det ut som den vi har kanskje triller et par år til.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oppdatering:

Da er ny bil handlet inn. Det ble en Honda CRV 2007 modell. Den var veldig god å kjøre - ikke noe racerbil, men virket stabil og hadde god komfort. Plassen i baggasje/bikkjerommet er ikke all verden, men baksetene er delte og hver seksjon kan flyttes separat, og vi er meget sjelden mer enn to personer i bilen så det går nok finfint.

Det eneste minuset er at bilen ikke er leveringsklar før til onsdag, men da er jeg i Dubai så da blir bilen konekjørt i noen uker. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oppdatering:

Da er ny bil handlet inn. Det ble en Honda CRV 2007 modell. Den var veldig god å kjøre - ikke noe racerbil, men virket stabil og hadde god komfort. Plassen i baggasje/bikkjerommet er ikke all verden, men baksetene er delte og hver seksjon kan flyttes separat, og vi er meget sjelden mer enn to personer i bilen så det går nok finfint.

Det eneste minuset er at bilen ikke er leveringsklar før til onsdag, men da er jeg i Dubai så da blir bilen konekjørt i noen uker. :P

:shocked::pirate::sint_01::twisted:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg levde uten hund i fem år. Presterte flytte da jeg var hundeløs pga drittsekk "kjæreste" med egen allergi og allergisk datter. Da det var slutt satt jeg i situasjonen at huseier nektet meg å ha hund, og det var vanskelig å flytte fordi jeg bodde godt og sentralt til en rimelig penge, og fant ikke noe tilsvarende innen budsjettrammen. Planla neste hundehold så og si daglig, i fem lange år. Merker nå hvor mye lettere hverdagen var uten. Den ubegrensede friheten til å gjøre whatever når som helst uten å måtte planlegge for hunden. Samtidig var savnet der hele tiden. Det er fordeler og ulemper med og uten. For meg er hund er såpass berikende, jeg føler meg ikke hel uten, så jeg gir heller gir avkall på den friheten en har uten. Bare det å gå en tur uten hund er direkte smertefullt. Jeg gråt jevnlig i savn av hunder jeg har hatt.  Kjenner forøvrig på at det er pes å ha valp og jeg gleder meg til han er voksen. Når han er voksen vil jeg antakelig savne valpetiden 🤷🏼‍♀️
    • Her tenker jeg hundeeierene bør dekke sine egne skader, jeg vil si det er ganske delt skyld. Dette var ikke en fremmed løs hund som kom uforutsigbart på, og jeg mener dere begge hadde ansvar for å forutse og forebygge denne situasjonen. Hvis du var ukomfortabel med at den andre hunden var løs burde du gitt beskjed om det og krevd at hunden var i bånd, ihvertfall i nærheten av dine. Samtidig burde hans eier selvfølgelig også sørget for å ha kontroll når han oppsøkte dine. Nå vet jeg ikke hvor godt hundene kjenner hverandre eller om de har vært mye sammen før, men nettopp dette er jo grunnen til at hunder ikke skal sosialisere med andre i bånd, selv om det jo som oftest går bra. Jeg mener ikke at din hund burde vært løs, men at den andre burde vært i bånd når den tydeligvis ikke holdt seg unna dine.  
    • Er det noen som kan bidra med tanker rundt en vanskelig sak? Jeg med mine to hunder var på tur med en annen familie med en hannhund, vi kaller han Kalle. Denne hannhunden gikk løs på hele turen, selv om det var båndtvang. Mine to hunder, tispe og hann, drev å lekeslåss, begge var i bånd. Den andre hannhunden Kalle, kommer og ypper og de to hannhundene begynner å slåss. Kalle fikk et rift som måtte sys. Min hannhund fikk tilsynelatende ingen skade.    Spørsmål 1: Siden den andre hunden ble skadd tilbød jeg meg å betale veterinærutgiftene. Burde jeg latt være det? Siden Kalle var løs? spørsmål 2: det viste seg at min hund også hadde fått et sår. Det ble infisert etter en uke og min hund har nå fått massive betennelser i huden og det kommer til å koste langt mer enn forsikringen min dekker. Det er trolig snakk om hudtransplantasjon og pleie i lang tid eller avliving. Bør evt operasjonskostnader utover forsikring dekkes av meg, jeg hadde jo min hund i bånd? 
    • Min situasjon er nok litt annerledes, fordi jeg ikke har helse til å ha hund. Mannen mumler litt om hund igjen, men da blir det et helt annet hundehold enn vi hadde, siden jeg ikke har kapasitet til lange turer, kurs, treninger og konkurranser. Det blir å bare "ha" hund, for tur og kos. Jeg lurer på om jeg kan det... Og så er vi såklart to. Samtidig har vi/jeg definitivt kjent på friheten med å ikke ha hund. Ikke organisere pass når vi skal bort begge to. Ikke tre uker alene med hund for gubben når jeg er i syden om vinteren. Fleksibilitet til å reise, besøke og være med på ting uten å ta hensyn til hund alene eller det praktiske med å ta med. Men det er jo noe som mangler i hverdagen, helt klart. Om jeg hadde vært friskere hadde jeg ikke vært i tvil. Da hadde ny hund vært i hus allerede, selv om jeg nok hadde gitt det et år. Det er jo forskjellig for folk, men jeg merker at for noen jeg har vært glad i, så slipper den verste sorgen taket etter det. Ikke minst har du så mye mer erfaring og kunnskap nå. Og du har vel et nettverk som hjelper? Selv om det selvfølgelig ikke er helt det samme som å kunne dra rett ut et sted etter jobb og sånt. Vi passer en del hund, og det hjelper. Nesten månedlig har vi hund i et par-tre dager minimum. Jeg har også tenkt på å være fosterhjem for dyrebeskyttelsen eller krisesenteret, men det er litt for krevende og uforutsigbart for helsen min. Men om det dukker opp en hund som trenger et hjem for et halvår eller noe sånt tenker jeg det hadde vært en god mulighet til å "dyppe tærne uti" igjen.
    • I dag er det fire måneder siden jeg mistet min kjære Ariel, og det er nå jeg virkelig begynner å kjenne på livet uten hund. Å være uten hund i svarteste mørketida når vinterstormen kommer inn sidelengs fra alle kanter er nå en ting, men nå når våren kommer og det begynner bli fint å være ute er savnet helt ubeskrivelig grusomt. Jeg hadde egentlig bestemt meg for at jeg ikke skulle ha ny hund i det hele tatt, mest på grunn av den økonomiske belastningen, men også for å få "leve litt". Jeg var alene med hund i nesten 14 år, så det begrenset jo en del. Og som mamma sier; "nå kan du gjøre akkurat det du vil". Men etter fire måneder uten hund viser det seg at det eneste jeg vil er relatert til nettopp det å ha hund. Turer, kurs, konkurranser... Det var det livet jeg ville leve. Jeg vet ikke hvem jeg er engang uten hund. Dere som har vært gjennom dette, hvordan tok dere den endelige avgjørelsen om ny hund? Noen tips og tanker til en fortapt sjel?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...