Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvit gjeterhund - erfaringer?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg vurderer hvit gjeterhund og lurer på hvilke erfaringer folk har? Både negative og positive.

Hvor vanskelig er det å finne en som både kan stilles ut og konkurreres med f.eks?
Har ingen store ambisjoner, så det viktigste er at hunden fungerer godt i hverdagen og er frisk på alle måter.

Og hvilke oppdrettere burde jeg vurdere (evnt. styre unna)?

Skrevet

Jeg har ikke konkret erfaring med dem selv, men etter hva jeg forstår så sliter rasen litt med nervøsitet og dårlige linjer. Kan være vanskelig å finne de gode linjene og oppdretterne.

Skrevet

Min erfaring er at det finnes noen dårlige linjer, gemytt/usikkerhet og at det er en dårlig brukshund. Lite driftige hunder rett og slett, ikke noe jeg ville ha satset på, ikke en gang om jeg bare hadde villet trene litt på hobbybasis. Som familiehund, selskap og turkompis virker de som allrighte hunder. Sindige, snille sjeler med liten radius og lite jaktinnstinkter.

Skrevet

Min erfaring:

Jeg har truffet mange Hvite gjetere og har vært eiger av en i 4 år nå.

Felles for dem alle er at de holder seg i nærheten av eiger. De er lettlærte, men mange har vanskelig for å konsentrere seg og kan bli lett påvirket av miljøet rundt når de skal konsentrere seg.

Har desverre sett et stort antall HG som er redd eller meget reserverte for mennesker. Noen sliter også med høyt stressnivå og dårlige nerver.

HG er en rase som lett leser deg og lar seg påvirke av ditt humør. De leser deg som en åpen bok ;)

Vet om flere som trener frem mot reddningshund med varierende resultat, det finnes også besøkshunder, diabeteshund, førerhunder og hunder som trener IPO og Mondioring av rasen.

De fleste er skuddfaste.

Om jeg selv skal ha en ny HG etter den jeg har nå skal jeg sjekke linjene meget nøye. Jeg kjenner til noe som driver med IPO osv som ser ut til å ha meget driftige hunder på nivå med brukschæfer, så om du er interessert så kan jeg sende mld på PM ;)

Men disse finner du ikke i Norge. Om du skal kjøpe i Norge, så anbefaler jeg deg å ta kontakt med HG klubben. De oppdretterne i Norge som ikke klarer å avle etter klubben sine enkle retningslinjer, eller ikke vil forholde seg til klubben ville jeg holdt meg laaaaangt unna.... for der er det noe riv ruskende galt. Det kan jeg love deg ;)

Skrevet

Om jeg selv skal ha en ny HG etter den jeg har nå skal jeg sjekke linjene meget nøye. Jeg kjenner til noe som driver med IPO osv som ser ut til å ha meget driftige hunder på nivå med brukschæfer, så om du er interessert så kan jeg sende mld på PM ;)

Ja, send gjerne PM :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Når dere er med andre valper, har dere gått litt tur sammen først uten å hilse, eller bare sluppet de sammen for lek? Det er ofte litt voldsomt for dem, og bedre om de får bli vant til hverandre på trygg avstand og tid til å lese hverandre først, før de leker.  Ellers er det nok bare å være konsekvent og holde ut, siden tannfellingen knapt har startet.
    • Takk for svar. han har to trygge eldre hunder som han har lekt med noen ganger. vi har prøvd oss med andre valper, men han er ikke intendert i å leke med de, legger seg kun ned og ruller seg sammen som en ball. Virker utrygg, redd, så det har vi sluttet med.han er at typen som blir mer giret av å hyle, så det fungerer ikke.  han har ikke begynt å miste tenner enda, men har begynt å få noen. Får både tyggebein, fryser klut fra fryseren og fryste gullerøtter/ men når de intense periodene kommer så fungerer ingen ting. Time out er det eneste som fungerer, men det er jo et mareritt å få han i valpebingen fordi han bokstaveligtalt  sitter fast i deg.    vi krysser jo fingrene for at dette er en fase, for ellers er han lydig. Kan både sitt, ligg og bli. Men ikke når dette kikker inn
    • Sosialiserer dere noe med andre hunder? Bitehemming er noe de lærer veldig mye bedre i lek med andre hunder enn fra mennesker. Prøv å finne noen trygge hunder i nærområder eller bland kjente og gå en kort tur i bånd uten hilsing, før de får leke litt. Prøv å klynke til når han biter, og snu dere bort. For noen funker det, andre blir med gira av det. Vri opp filler og tauknuter i vann og frys dem. Isen demper smerte og klør i tennene. Nå er det vel litt tidligste laget med tannfelling, men kan være starten på en periode med MYE biting. 
    • Du kan anmelde eier/fører med beskrivelse og tidspunkt/sted til politiet, men det er lite sannsynlig at de vil ha kapasitet til å gjøre noe med det. Hvis du har mulighet til å finne ut hvem det er kan du sende en bekymringsmelding til Mattilsynet, men så lenge hunden får mat, vann og tak over hodet er det lite de kan gjøre også, så lenge de ikke ser faktisk alvorlig mishandling. Det er lovpålagt å ha kontroll på hunden enten den er i bånd eller ikke, men i realiteten veldig vanskelig å håndheve.
    • Hei! valpen vår på 14 uker har egentlig vært eksemplarisk, bortsett fra litt utfordringer på natt og med bur. Men nå har det virkelig blitt ekstremt mye biting. Vi fører dagbok og ser at det sammenheng mellom overstimulering og lite søvn som gjør at han får disse bite periodene. Det går ikke an å avlede han med gobiter, bein eller ignorering og vi må sette han i timeout for å roe han.    noen som har noen tips til å håndtere dette? Han biter oss til blods og sikter fast når han skal følges i timeout eller ut for å gå på do. Vi vet vi skal prøve å unngå overstimulering og at han må få mer søvn. Men enn så lenge har vi slitt litt med å få han til å roe seg alene på dag og kveldstid 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...