Gå til innhold
Hundesonen.no

hva slags line??


Recommended Posts

Ser det finnes langline, sporline, påvisningsline osv.. Hva er forskjellen? Hvor lange er de? Står jo ikke lengde på de jeg har sett på div nettbutikker.

Vi trenger en line som vi kan bruke når vi går i skogen og på steder der det vanlige kobbelet blir for kort og upraktisk. :?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mye av det kommer i fra regelverk i konkurranse eks:

Sporline i NBF sitt regelverk skal være min. 15m

Påvisningsline skal være 5m

Langline er bare en lang-line. Den kan være hvor lang som helst.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når vi går i skogen med Ero der hvor han ikke kan være løs, eller at vi vil ha litt kontroll over han så har vi kjøpt flaggstangsnor som vi klipte i den lengden vi ville ha, knytet en krok i enden og en løkke i andre enden... Billig, og det fungerer utmerket for oss.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Heihei

Om du skal ha langline til turbruk så kan du enten lage selv eller kjøpe sporline. Velger du å kjøpe så hold deg unna de med plastbelegg (føles som vaskesnor), i hvert fall om du må ta tak i den til tider, da disse brenner og er stivere enn andre. Da er de i nylon bedre, finnes i orange, grønt og gult sist jeg sjekka, og er på en måte flettet.

Skal du lage selv ser du an str og vekt på hunden, for de minste holder flaggline i ønsket lengde, andre kan bruke klatretau, seiletau etc. Husk at disse kan bli relativt tunge når de blir våte.

Pass på å holde linen knutefri og uten løkker, da henger den seg ikke opp og det er mindre sjanse for at den skal ryke :D Unngå også å samle den opp i hendene, snurre og kave, men ha den i dens fulle lengde liggende på bakken og evt et tak "midt på" som du justerer etter hundens avstand fra deg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Stoffbur var jo en idé! Det tror jeg ikke hun har noe forhold til fra før, så da er det kanskje mulig å begynne helt fra start med positive assosiasjoner. Det skal jeg prøve!
    • Det høres jo ut som du må jobbe med å gjøre bil til noe mer positivt som et separat prosjekt. Det fikser du! Kan du ha med bur på trening og sette ut et annet sted for pause/hvile? Eller teppe et sted du kan binde henne? Vil et stoffbur funke og være annerledes nok til å senke terskelen litt? Kompostgrinder?
    • Det viser seg nå at hun rett og slett har traumer relatert til bilkjøring og spesielt det å bli forlatt alene i bil. Det er såpass alvorlig at jeg ikke har lyst til å gå nærmere inn på det ettersom tidligere eier ikke er her og kan forsvare seg, men dette gjør det ekstremt vanskelig både å gå på kurs og delta på treninger, ettersom jeg ikke kan "pause" henne i bil (da blir hun så stressa at det ikke er mulig å få kontakt med henne i det hele tatt). Hun har rett og slett ingen steder å slappe av på kurs/trening. Dette er utrolig fortvilende og jeg kjenner meg litt motløs akkurat nå... Hun er veldig trenbar og en kjempesøt hund innafor de rammene der hun føler seg trygg, men skal jeg ha sjans til å få gjort noe med øvrig problematferd (som det viser seg å være mye av) må vi gå på kurs og trene...
    • Takk, er veldig trist men vi fikk over 12 år sammen så litt trøst i de gode dagene.
    • Kondolerer❤️💔 Er vondt å miste sin beste venn🌸
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...