Gå til innhold
Hundesonen.no

hva slags line??


Recommended Posts

Ser det finnes langline, sporline, påvisningsline osv.. Hva er forskjellen? Hvor lange er de? Står jo ikke lengde på de jeg har sett på div nettbutikker.

Vi trenger en line som vi kan bruke når vi går i skogen og på steder der det vanlige kobbelet blir for kort og upraktisk. :?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mye av det kommer i fra regelverk i konkurranse eks:

Sporline i NBF sitt regelverk skal være min. 15m

Påvisningsline skal være 5m

Langline er bare en lang-line. Den kan være hvor lang som helst.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når vi går i skogen med Ero der hvor han ikke kan være løs, eller at vi vil ha litt kontroll over han så har vi kjøpt flaggstangsnor som vi klipte i den lengden vi ville ha, knytet en krok i enden og en løkke i andre enden... Billig, og det fungerer utmerket for oss.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Heihei

Om du skal ha langline til turbruk så kan du enten lage selv eller kjøpe sporline. Velger du å kjøpe så hold deg unna de med plastbelegg (føles som vaskesnor), i hvert fall om du må ta tak i den til tider, da disse brenner og er stivere enn andre. Da er de i nylon bedre, finnes i orange, grønt og gult sist jeg sjekka, og er på en måte flettet.

Skal du lage selv ser du an str og vekt på hunden, for de minste holder flaggline i ønsket lengde, andre kan bruke klatretau, seiletau etc. Husk at disse kan bli relativt tunge når de blir våte.

Pass på å holde linen knutefri og uten løkker, da henger den seg ikke opp og det er mindre sjanse for at den skal ryke :D Unngå også å samle den opp i hendene, snurre og kave, men ha den i dens fulle lengde liggende på bakken og evt et tak "midt på" som du justerer etter hundens avstand fra deg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...