Gå til innhold
Hundesonen.no

hva slags line??


Recommended Posts

Skrevet

Ser det finnes langline, sporline, påvisningsline osv.. Hva er forskjellen? Hvor lange er de? Står jo ikke lengde på de jeg har sett på div nettbutikker.

Vi trenger en line som vi kan bruke når vi går i skogen og på steder der det vanlige kobbelet blir for kort og upraktisk. :?

Skrevet

Mye av det kommer i fra regelverk i konkurranse eks:

Sporline i NBF sitt regelverk skal være min. 15m

Påvisningsline skal være 5m

Langline er bare en lang-line. Den kan være hvor lang som helst.

Skrevet

Når vi går i skogen med Ero der hvor han ikke kan være løs, eller at vi vil ha litt kontroll over han så har vi kjøpt flaggstangsnor som vi klipte i den lengden vi ville ha, knytet en krok i enden og en løkke i andre enden... Billig, og det fungerer utmerket for oss.

Skrevet

Heihei

Om du skal ha langline til turbruk så kan du enten lage selv eller kjøpe sporline. Velger du å kjøpe så hold deg unna de med plastbelegg (føles som vaskesnor), i hvert fall om du må ta tak i den til tider, da disse brenner og er stivere enn andre. Da er de i nylon bedre, finnes i orange, grønt og gult sist jeg sjekka, og er på en måte flettet.

Skal du lage selv ser du an str og vekt på hunden, for de minste holder flaggline i ønsket lengde, andre kan bruke klatretau, seiletau etc. Husk at disse kan bli relativt tunge når de blir våte.

Pass på å holde linen knutefri og uten løkker, da henger den seg ikke opp og det er mindre sjanse for at den skal ryke :D Unngå også å samle den opp i hendene, snurre og kave, men ha den i dens fulle lengde liggende på bakken og evt et tak "midt på" som du justerer etter hundens avstand fra deg.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...