Gå til innhold
Hundesonen.no

Scones.. Trenger hjelp..


Recommended Posts

Skrevet

Jeg fant ingen baketråd her inne, hvis det finnes en, kan mod. flytte innlegget ? :)

Jeg liker scones og har prøvd en tre-fire oppskrifter men jeg kan dessverre ikke si meg fornøyd med resultatene..:( Smaken blir forsåvidt grei nok men sånn eksteriørt, så blir de alltid seende mer ut som dachs enn borzoi..

Gode råd ønskes og gjerne gode oppskrifter også. :)

Guest Belgerpia
Skrevet

Ohhhhhhhhhhhh...... varme scones med clotted cream og bringebærsyltetøy.... *sukk*

Synd man ikke får fatt i clotted cream i Norge - det er skikkelig barnslig, for fy søren det er godt..... (når jeg tenker etter så er det kanskje like greit, for sundt er det neppe)

Skrevet

Clotted cream hadde jeg aldri hørt om før du nevnte det her, Belgerpia. Måtte ta ett kjapt søk på Google, det ligger oppskrifter der men det var en heller tidkrevende prosess, så vidt jeg kunne se.. Hva er forskjellen i smak og konsistens, på cc og vanlig krem? :)

Scones er jo deilig men dessverre vil ikke mine heve seg noe særlig..:( Jeg har som sagt prøvd flere oppskrifter men med samme (flate) resultat.. Jeg har tenkt på om det kan ha noe med ovnen og gjøre men annet bakverk hever seg jo?

Så da står jeg igjen med at jeg gjør ett eller annet galt under sconesbakingen. : /

Guest Belgerpia
Skrevet

Clotted cream hadde jeg aldri hørt om før du nevnte det her, Belgerpia. Måtte ta ett kjapt søk på Google, det ligger oppskrifter der men det var en heller tidkrevende prosess, så vidt jeg kunne se.. Hva er forskjellen i smak og konsistens, på cc og vanlig krem? :)

Scones er jo deilig men dessverre vil ikke mine heve seg noe særlig.. :( Jeg har som sagt prøvd flere oppskrifter men med samme (flate) resultat.. Jeg har tenkt på om det kan ha noe med ovnen og gjøre men annet bakverk hever seg jo?

Så da står jeg igjen med at jeg gjør ett eller annet galt under sconesbakingen. : /

Clotted cream er litt mer - hmmm... fast i konsistensen i forhold til vanlig krem, og så smaker den "silkemykt" og ikke så "fettete" på en måte. *sukk* - drømme.

Nå vet jeg ikke hva slags oppskrift du har, men scones skal jo ikke heve noe særlig - jeg har egg i min oppskrift, og så bruker jeg halvt og halvt av vanlig melk og kultura - 2 ss sukker, 100 gram kaldt smør. Jeg smuldrer smør og de tørre ingrediensene sammen først (tar ikke alt melet med en gang), så pisker jeg egget godt og har i melken og så blander jeg det i det tørre. Deigen skal være kjevlebar så om den er klissete tar jeg i resten av melet. Så kjevler jeg ut ca. 2 cm tykt, bruker ett klass å stikker ut kakene med og steker de til de er gylne - de hever jo ikke så mye, men litt - jeg spiser de når de er sånn halv-varme.

Skrevet

Jeg trodde heller ikke at scones skulle heve før, men det finnes utallige varianter, og stort sett opplever jeg at de som blir servert i UK er hevede :) Det gjø dem litt lettere enn de som ikke hever, og de liker ihvertfall jeg best!

Her er den oppskriften jeg bruker, blir ca 8 store scones:

225 g mel

1 toppet ts bakepulver

50 g smør

40 g sukker

120 ml melk

pisket egg eller melk til pensling

Sett ovnen på 200 grader. Sil mel i en bolle, og smuldre inn smøret med fingrene. Tilsett sukkeret og kna litt til. Lag en fordypning i blandingen og tilsett sakte melk mens du blander med en kniv til deigen får passe konsistens, er ikke sikkert du trenger å bruke all melken. Min erfaring er at en klissete deig er bedre enn en hard/tørr. Rull/press ut deigen og stikk ut runde scones med feks glass eller pepperkakerformer, ca 2,5-3 cm tykke. Pensle med egg eller melk, og stek øverst i ovnen i 8-12 minutter/til de er gyldne.

For variasjon kan man bytte ut halvparten av hvetemelet med grovt mel, eller man kan tilsette sultana og rosiner for en søtere variant. Det er også godt å lage med ferske urter, krydder og ost. Og melken kan også byttes ut med yoghurt så blir de litt lettere.

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...