Gå til innhold
Hundesonen.no

Molossere


Kristina

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har erfaring med molosserhunder? Veit dere om en (forholdsvis) lettlært molosser som ikke sikler så mye? Som passer til LP/bruks.

Noen som kan fortelle litt om Cane Corso, bullmastiff og Boerboel?

Skrevet

Cane Corso kjenner jeg litt til, mamman til en svensk vennine skal starte opp oppdrett. Har vært hos dem en stund, og vært med de på utstillinger, når de har stilt Cane Corsoen. Den kommer jo fra Italia, og blir kupert så den skal se ut som en stor katt. de skal være mere tilbake holdene når det gjelder folk, og ikke bry seg om fremende mennesker. De skal ikke vise frykt får mennesker, bare ikke interisse seg noe får de.

Skrevet

Hei du,jeg eier en boerboel.Tror fint den kan brukes til det du ønsker.Hos meg er den familiens vokter,ikke at vi trenger det,men vokter innstinktet får du aldri vekk.Du vet den ble avlet for å passe gårdene i sør-afrika.Jeg leste at den ikke siklet nevneverdig,men min sikler som fa..!Ellers er det en utrolig fin familie hund.Men må få sagt at sosialisering er et must!!Rasen er litt sjy overfor mennesker.De kan også bli hundeagressive.Jeg skaffet meg en kattunge da jeg fikk min hund,dette var et bevist valg for å hverfall sosialisere han med andre dyr.Må si det hva det lureste jeg har gjort.De er verdens beste venner og ser ut til å sette pris på hverandres selskap:)Han har også noen tispe venner som han bedårer.Hanner er det litt vanskeligere med, da han skal være over dem alle,han trekker seg ikke.

Men må nevne at han er i sin vanskeligste alder,puperteten.Jeg holder han bevist unna andre hanner til han har roet seg litt og fint kan passere dem i bånd,uten å blåse seg opp.

Jeg trener min hund i lydighet,det er viktig for oss å ha en hund som lystrer både inne og i ute miljøet.Han er veldig lydig og utrolig ivrig til å lære.Vi gir han oppgaver som han kan få bryne seg på,som søk ,han elsker ålete etter godis.Tålmodig er han også,.Jeg er heldig som har fått en slik rolig hund,man merker han ikke(kanskje fordi jeg er så vant til å ha han rundt meg hele tiden og det plager meg ikke.)Han ligger i sengen og kommer opp i sofaen,men alt er med rolige bevegelser,(en skikkelig kose bamse)

Men dette er en hund som krever sitt,han er sterk,viktig å ha kontroll på han.Det er ikke morsomt for andre å møte en løs boerboel som kommer rett mot hunden deres og skremmer vannet av dem.De har et mektig og kraftfullt utseende og kan virke skremmende for andre.Men jeg er fornøyd med rasen og angrer ikke.Det er mange som har fått opp øynene for denne rasen,håper bare de behandler den fint og er sitt ansvar bevist.

Skrevet

Hei Iko: Veit du hvordan tispene går med andre tisper? Har ei tispe selv nemlig, og har ikke så veldig lyst på hannhund egentlig. Boerboel er en veldig fin rase. Har alltid vært fascinert av molossere, men sikling er ikke mitt sterkeste ønske, hehe, men man venner seg vell til det!?

Har også hørt at tisper skal sikle mindre enn hannhunder, men hva veit vell jeg?

Takk for et fint svar begge to!

Skrevet

Nei du,det med tisper er jeg ikke sikker på.Må få presisere at siklingen foregår i mat situasjoner.Han tåler ikke å se at andre spiser,da renner det i strie strømmer:)La ikke merke til hva slags rase du har nå?Men tispene skal være mykere enn hann hundene:)

Skrevet
Nei du,det med tisper er jeg ikke sikker  på.Må få presisere at siklingen foregår i mat situasjoner.Han tåler ikke å se at andre spiser,da renner det i strie strømmer:)La ikke merke til hva slags rase du har nå?Men tispene skal være mykere enn hann hundene:)

Jeg har en old english sheepdog tispe, veldig myk og underdanig en.

Skrevet

jeg ville vel prøvd meg på en amerikansk bulldog.. som er en stor hund men ikke FOR stor og de skal vist være ok å lære ting ellers så er det utrolig mye hva du kan velge mellom

Skrevet
jeg ville vel prøvd meg på en amerikansk bulldog.. som er en stor hund men ikke FOR stor og de skal vist være ok å lære ting ellers så er det utrolig mye hva du kan velge mellom

Ja det er jo det. Har sett litt på Cane corso også, de skal visst være lettlærte.

Amerikansk bulldog er også fin. Hva heter de slankere linjene? Så vidt jeg har forstått så er det flere linjer av de (noen kraftige og andre slanke).

Har du/noen bilder av ambull fra de forskjellige linjene? Hva er vanligst egentlig?

Skrevet

Jeg hadde gått får en Cane Corso jeg da, det er en god rase. Bare vær veldig nøøye på hvor og hvem du kjøper fra, Noen har veldig stor problemer med nervene ol. Men får du fra en bra og seriøs oppdretter,å får du nok en fin hund.

De går jo velig godt overns med andre hunder også.

Skrevet

Molossere er generelt lite lettlærte i forhold til en del andre raser, men to av unntakene er cane corso og boerboel som begge er regnet for og være lærevillige. For og sitere en venn som har begge rasene så er hans erfaring at begge rasene er lærevillige men at cane corso er mere krevende en boerboel og trenger langt mer stimulering for og fungere godt i familien hans.

Skrevet

Hei

Jeg har ei Cane Corso tispe på snart 6 måneder. Jeg er kjempefornøyd med rasen så langt. Jeg har i tillegg 4 Jack Russell Terriere (både tisper og hanner i ulik alder) , og hele flokken fungerer bra sammen. Cane Corso sies å være mildere i gemyttet enn feks. rottweiler, de er heller ikke så mosjonskrevende. Fornuftig dressurtrening og aktivisering er en selvfølge for alle hunder, vil jeg tro.

Dra rundt å besøk oppdrettere - hils på de voksne hundene. Det gjorde jeg, og brukte så tid på å vurdere om dette kunne være en rase jeg kunne ha. Jeg er enig med "boerboel" innlegg. Tenk over at det er store, mektige hunder. Vit hva du skaffer deg, og tenk gjennom hva du vil bruke den til.

Cane Corsoen er lettrent og lærevillig (i allefall sammenlignet med JRT). Viktig med tidlig sosialisering (andre mennesker og dyr). Jeg vil anbefale deg å delta på valpekurs ol. Da tror jeg du får en fin start. Tispen min er rolig inne og aktiv og leken ute. Cane Corso sikler lite.

Lykke til.

Skrevet

Hei igjen

Tror nok sikkert at det er individuelle forskjeller. Tispen min er jo ung, og jeg har ikke merket noe til det. Har en løs gårdskanin som hun ikke bryr seg med i det hele tatt. Hun har heller ikke dratt på vilt når vi har støtt på det i skauen.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...