Gå til innhold
Hundesonen.no

Molossere


Kristina

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har erfaring med molosserhunder? Veit dere om en (forholdsvis) lettlært molosser som ikke sikler så mye? Som passer til LP/bruks.

Noen som kan fortelle litt om Cane Corso, bullmastiff og Boerboel?

Skrevet

Cane Corso kjenner jeg litt til, mamman til en svensk vennine skal starte opp oppdrett. Har vært hos dem en stund, og vært med de på utstillinger, når de har stilt Cane Corsoen. Den kommer jo fra Italia, og blir kupert så den skal se ut som en stor katt. de skal være mere tilbake holdene når det gjelder folk, og ikke bry seg om fremende mennesker. De skal ikke vise frykt får mennesker, bare ikke interisse seg noe får de.

Skrevet

Hei du,jeg eier en boerboel.Tror fint den kan brukes til det du ønsker.Hos meg er den familiens vokter,ikke at vi trenger det,men vokter innstinktet får du aldri vekk.Du vet den ble avlet for å passe gårdene i sør-afrika.Jeg leste at den ikke siklet nevneverdig,men min sikler som fa..!Ellers er det en utrolig fin familie hund.Men må få sagt at sosialisering er et must!!Rasen er litt sjy overfor mennesker.De kan også bli hundeagressive.Jeg skaffet meg en kattunge da jeg fikk min hund,dette var et bevist valg for å hverfall sosialisere han med andre dyr.Må si det hva det lureste jeg har gjort.De er verdens beste venner og ser ut til å sette pris på hverandres selskap:)Han har også noen tispe venner som han bedårer.Hanner er det litt vanskeligere med, da han skal være over dem alle,han trekker seg ikke.

Men må nevne at han er i sin vanskeligste alder,puperteten.Jeg holder han bevist unna andre hanner til han har roet seg litt og fint kan passere dem i bånd,uten å blåse seg opp.

Jeg trener min hund i lydighet,det er viktig for oss å ha en hund som lystrer både inne og i ute miljøet.Han er veldig lydig og utrolig ivrig til å lære.Vi gir han oppgaver som han kan få bryne seg på,som søk ,han elsker ålete etter godis.Tålmodig er han også,.Jeg er heldig som har fått en slik rolig hund,man merker han ikke(kanskje fordi jeg er så vant til å ha han rundt meg hele tiden og det plager meg ikke.)Han ligger i sengen og kommer opp i sofaen,men alt er med rolige bevegelser,(en skikkelig kose bamse)

Men dette er en hund som krever sitt,han er sterk,viktig å ha kontroll på han.Det er ikke morsomt for andre å møte en løs boerboel som kommer rett mot hunden deres og skremmer vannet av dem.De har et mektig og kraftfullt utseende og kan virke skremmende for andre.Men jeg er fornøyd med rasen og angrer ikke.Det er mange som har fått opp øynene for denne rasen,håper bare de behandler den fint og er sitt ansvar bevist.

Skrevet

Hei Iko: Veit du hvordan tispene går med andre tisper? Har ei tispe selv nemlig, og har ikke så veldig lyst på hannhund egentlig. Boerboel er en veldig fin rase. Har alltid vært fascinert av molossere, men sikling er ikke mitt sterkeste ønske, hehe, men man venner seg vell til det!?

Har også hørt at tisper skal sikle mindre enn hannhunder, men hva veit vell jeg?

Takk for et fint svar begge to!

Skrevet

Nei du,det med tisper er jeg ikke sikker på.Må få presisere at siklingen foregår i mat situasjoner.Han tåler ikke å se at andre spiser,da renner det i strie strømmer:)La ikke merke til hva slags rase du har nå?Men tispene skal være mykere enn hann hundene:)

Skrevet
Nei du,det med tisper er jeg ikke sikker  på.Må få presisere at siklingen foregår i mat situasjoner.Han tåler ikke å se at andre spiser,da renner det i strie strømmer:)La ikke merke til hva slags rase du har nå?Men tispene skal være mykere enn hann hundene:)

Jeg har en old english sheepdog tispe, veldig myk og underdanig en.

Skrevet

jeg ville vel prøvd meg på en amerikansk bulldog.. som er en stor hund men ikke FOR stor og de skal vist være ok å lære ting ellers så er det utrolig mye hva du kan velge mellom

Skrevet
jeg ville vel prøvd meg på en amerikansk bulldog.. som er en stor hund men ikke FOR stor og de skal vist være ok å lære ting ellers så er det utrolig mye hva du kan velge mellom

Ja det er jo det. Har sett litt på Cane corso også, de skal visst være lettlærte.

Amerikansk bulldog er også fin. Hva heter de slankere linjene? Så vidt jeg har forstått så er det flere linjer av de (noen kraftige og andre slanke).

Har du/noen bilder av ambull fra de forskjellige linjene? Hva er vanligst egentlig?

Skrevet

Jeg hadde gått får en Cane Corso jeg da, det er en god rase. Bare vær veldig nøøye på hvor og hvem du kjøper fra, Noen har veldig stor problemer med nervene ol. Men får du fra en bra og seriøs oppdretter,å får du nok en fin hund.

De går jo velig godt overns med andre hunder også.

Skrevet

Molossere er generelt lite lettlærte i forhold til en del andre raser, men to av unntakene er cane corso og boerboel som begge er regnet for og være lærevillige. For og sitere en venn som har begge rasene så er hans erfaring at begge rasene er lærevillige men at cane corso er mere krevende en boerboel og trenger langt mer stimulering for og fungere godt i familien hans.

Skrevet

Hei

Jeg har ei Cane Corso tispe på snart 6 måneder. Jeg er kjempefornøyd med rasen så langt. Jeg har i tillegg 4 Jack Russell Terriere (både tisper og hanner i ulik alder) , og hele flokken fungerer bra sammen. Cane Corso sies å være mildere i gemyttet enn feks. rottweiler, de er heller ikke så mosjonskrevende. Fornuftig dressurtrening og aktivisering er en selvfølge for alle hunder, vil jeg tro.

Dra rundt å besøk oppdrettere - hils på de voksne hundene. Det gjorde jeg, og brukte så tid på å vurdere om dette kunne være en rase jeg kunne ha. Jeg er enig med "boerboel" innlegg. Tenk over at det er store, mektige hunder. Vit hva du skaffer deg, og tenk gjennom hva du vil bruke den til.

Cane Corsoen er lettrent og lærevillig (i allefall sammenlignet med JRT). Viktig med tidlig sosialisering (andre mennesker og dyr). Jeg vil anbefale deg å delta på valpekurs ol. Da tror jeg du får en fin start. Tispen min er rolig inne og aktiv og leken ute. Cane Corso sikler lite.

Lykke til.

Skrevet

Hei igjen

Tror nok sikkert at det er individuelle forskjeller. Tispen min er jo ung, og jeg har ikke merket noe til det. Har en løs gårdskanin som hun ikke bryr seg med i det hele tatt. Hun har heller ikke dratt på vilt når vi har støtt på det i skauen.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...