Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Må ærlig innrømme at etter valpekurs har det blitt lite trening sammen med andre hunder på Rico. Jeg har ikke funnet noen som har hatt lyst til å trene med ferske oss og jeg er litt for redd til å bare dukke opp på en hundeklubb med unghund terroristen min. Derimot fikk jeg melding av ei jente jeg gikk på ungdomskole med, men som jeg egentlig aldri hang noe særlig med om jeg hadde lyst til å møtes med bikkja for å trene litt.

Vi er så heldige å ha en treningsbane her som kan brukes for 50 kr i mnd så vi duret bort og satte i gang. Jeg gjorde veldig oppmerksom på at Rico er en pipegnureape og kan hive seg mot båndet for å komme bort til den andre hunden i starten og som sagt så gjort. Vi gikk parallelt rundt banen så vi alltid hadde hele banen mellom oss til hundene hadde roet seg, Rico fortsatt veldig oppmerksom på den andre hunden, men mulig å få kontakt med (jeg hadde ikke ventet meg så mye en gang, han pleier å blokke totalt bare han ser en annen hund). Enden på visa var full kontakt på ca 10 meters avstand fra den andre hunden, nærmere og han begynte å miste fokus.

Min stemor fant ut når Rico var valp at det å hilse på andre hunder bare var sunt! Så nå girer han seg opp med en gang han ser andre hunder for her skal det hilses! Han er ikke aggresiv på noen måte, men han kan finne på å pipegnure (ikke knurring) og kaste seg mot båndet hvis han ikke får hilse. Jeg får egentlig ikke noen kontakt, så jeg har bare pleid å hanke tak i bikkja og gå videre, men det er ikke en løsning for meg i lengden. Andre mennesker har også blitt redde, han er jo tross alt stor og svart.

Vi har 2 hunder vi pleier å gå tur med, de er mer eller mindre de eneste han får hilse på, og da aldri i bånd.

Jeg og hun jenta jeg gikk på ungdomskole med har blitt enige om å møtes oftere og det er her jeg vil ha innspill. Slik jeg gjorde det sist var det litt "slutt å kødde" samtidig med at jeg fjernet meg så langt unna jeg trengte for å få kontakt og jobbet meg nærmere den andre hunden igjen. Er det noen som har noen andre innspill på hvordan jeg kan gjøre det videre? bare fortsette hvor vi slapp? Og når vi møter hunder på tur, skal jeg bare fortsette å hanke han med meg?

Nå er jeg veldig på prøv og feil og finne ut hva som fungerer, men etter hvert når jeg føler at vi mestrer èn hund så vil jeg avansere litt og etter hver melde meg på et passeringskurs.

Skrevet

Hvis du har tenkt å melde deg på passeringskurs så ville jeg gjort det med en gang. Da får du oppfølging, tips, og et treningssystem å følge helt fra starten av. Hvis du trener en del på egenhånd nå så må du i stor grad begynne å nytt på et kurs (selv om det du har jobbet med såklart vil være der i bunnen).

Det er ikke slik at på passeringskurs så går alle hundene rundt hverandre fra dag en. Det bør ihvertfall ikke være det. Et godt passeringskurs bør ha litt teori om hva som skjer og hvordan man skal håndtere det, og så tar man det gradvis ut fra hver hunds nivå. Dersom hunden din ikke takler mer enn én annen hund, selv med avstand, så bør det tas hensyn til på et godt passeringskurs også.

Nå vet jeg ikke hvor du bor, men kan anbefale Hund i Fokus i Darbu/Hokksund, hun har et veldig bra og gjennomført passeringskurs.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...