Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har erfaring med løs tann på voksen hund her?!
Oppdaget tidligere i dag at eldstejenta mi har slått løs en fortann, aner ikke hva som har skjedd, eneste jeg vet er at tanna var normal i går.

Veterinær er selvsagt ringt, og vi har fått time i morgen hvor vi skal ta røntgen for å sjekke om den er knukket, eller om den er løs med rota. Slik jeg skjønte så kan den mulig reddes om rota er løs, men knukket så må den opereres ut.

Men har helt vondt i magen her, gullet har aldri blitt sedert før og jeg kjenner at sedasjon og en evt narkose gjør meg dårlig. Er livredd for at hun plutselig ikke skal tåle den etc..
Og hvordan er det om det viser seg at tanna må ut? Pleier det å gå greit med ei tann i minus?

Skrevet

Det går helt fint med en tann mindre. Luna mistet en foran nede som var løs. Den ramlet ut av seg selv til slutt, og da bare fulgte vi nøye med en stund fremover for å være sikre på at det ikke ble betent.

Skrevet

Går veldig bra med en tann i minus ;) Det er jo veldig vanlig med tannmangel på mange raser. Var innom en klinikk i fjor sommer hvor det kom inn en hund som måtte trekke intet mindre enn 12 tenner, gikk helt fint med den også.

Skrevet

Godt å høre at en tann i minus ikke skal ha noe å si, man blir jo bekymra når disse dyrene skader seg - er jo lille gullungen min :hug:

Fikk tatt en mer nøye titt nå isted, og tannen er brukket - ser tydelig bruddlinje, hvor innerste del ser ut til å sitte på riktig plass, mens den ytterste delen trekker ut fra munnen. Kan også se ut til at det er kommet en liten infeksjon allerede - så da blir det nok en tann i minus i morgen (om hun ikke må gå på ab før trekking)

Æsj altså! Kjenner jeg er bekymra for sedasjon og narkose, har aldri måttet bedøve henne ned på noe vis før, og med alle skrekkhistorier man hører så blir man jo redd hunden plutselig skal reagere på midlene og ikke våkne igjen...

Men vi må jo få fikset det, så får bare kline meg inn med positive tanker som at de aller fleste hunder tåler jo slikt greit..

Virker iallefall som hun ikke har alt for vondt, hun spiser/drikker som normalt, herjer og styrer på med valpen på 14 uker (det er brutale greier) og er generelt seg selv. (men på den annen side, de er jo flinke til å skjule smerte disse dyra våre..)

Skrevet

Jeg tror nok det går bra, det gjør jo som oftest det. Man hører jo kun om de få det ikke går bra med, størsteparten som kommer seg igjennom neddoping etc. uten problemer føler jo sjeldent for å skrive stil om det :)

Skrevet

Ikke bekymre deg for mye om dere må legge henne i narkose. Husk at det er som regel skrekkhistoriene vi hører om, og ikke alle de tilfellene hvor det går bra. (Det er jo ikke sensasjon, og derfor ikke spennende å fortelle om).

Jeg vet ikke om det er noen trøst, men vår første hund Luna , gjennomgikk to operasjoner ganske tett på hverandre da vi fikk fjernet de to bakerste pattene på hver side. Hun hadde et puppeheng fra en annen verden som medførte en del plager. Uansett, dette gikk kjempefint! Hun var selvfølgelig veldig slapp resten av operasjonsdagen, men allerede dagen etter var hun i full sving igjen!

Dette går så bra så! Og lykke til med tanna:-)

Skrevet

Jaja, da hadde vovsekreket 41 tenner istedenfor 42...

Var til veterinæren å leverte henne 12.45 i dag, fikk tatt en kjapp sjekk før jeg reiste hjem og Evita ble oppstallet, fikk telefon 14.35 om at hun var ferdig og kunne hentes kl 15.

Så troppet opp på veterinærkontoret kl 15 for å hente gullet, operasjon har gått fint, røntgen såg bra ut, kun den aktuelle tanna som var skadet - de andre såg bra ut.

Godt jeg oppdaget det såpass kjapt, for tanna var kløyvd i to - så ikke snakk om mange dagene før man hadde risikert en big time tannpine og betennelse nedover i nervene.

Så nå er hun en tann i minus, har 2 sting i kjeften, skal gå på ab i 5 dager, kontroll på onsdag, ordentlig sløv, og hes etter inkuberinga. Og ikke minst så er jeg meget fornøyd med at hunden er forsikret :innocent:

Fikk renset tennene og fjernet tannstein i samme slengen når hun like så greit var i narkose, så nå har hun ett blendahvitt smil - om enn litt tannløst.

Sløv hund omsider hjemme, godt å kjøle seg ned ute (30 grader her, så uutholdelig å sitte inne)

1004644_10153082338460523_155602408_n.jp

Tannlausa

995961_10153082462620523_19700695_n.jpg

Tanna som gikk tapt - som dere ser, kløyvd ganske så godt i 2...

5341_10153082462970523_1235448718_n.jpg

Og sist men ikke minst! Athena mente at hun ikke kunne være dårligere, så hun kvittet seg like godt med to i løpet av dagen :ahappy:

536615_10153082462100523_1332949503_n.jp

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...