Gå til innhold
Hundesonen.no

Skal kjøpe mac, hjelp!


Mackenzie
 Share

Recommended Posts

Nå har jo ikke jeg pc lenger, er ikke noe stort tap da jeg allerede hadde bestemt meg for å kjøpe ny. Jeg har bestemt meg for å gå for Macbook Pro denne gangen, med retinaskjerm. Men jeg er veldig usikker på størrelse.. Det er så stor forskjell i prisen! På en måte tenker jeg at det kanskje er greit med en litt mindre data, men samtidig tenker jeg det kan være lurt å gå for den største. Det fordi jeg driver med mye redigering av både foto og film, leker mye med photoshop og også heller veldig mot å studere grafisk design. Kanskje 13tommer fort kan bli litt for lite? Og hvor mye minne osv vil jeg trenge? Det er også veldig stor forskjell på 15tommerene, fra den med 2,4GHz til 2,7GHz...

Nå får jo jeg endel igjen på forsikringen, mange ting jeg ikke kommer til å kjøpe på nytt og dermed får penger "til overs", mye kommer jeg til å kjøpe i USA og dermed spare penger sånn sett - og dessuten kommer jeg til å kjøpe mac'en 30 dager eller mindre før jeg reiser, så jeg får igjen moms på flyplassen. Da hjelper det jo veldig på..

Noen datasmarte soniser som kan komme med gode råd? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her er spmet hva du trenger den til.

2,4GHz er bra pc, 2,7Ghz betyr at den da klarer å jobbe litt mer/fortere med større ting enn den andre. F.ex til tung bildeerdigering/video redigering (og da snakker jeg ikke om 2min snutter), og igjen den "minste" har 8gb ram og den største 16. Igjen går det på hva du bruker den til, jeg klarer meg fint med den minste varianten enda jeg bruker mye photoshop, lightroom, bilderedingering osv.

Eneste forskjellen er prosessor og hvor mye ram.

Jeg hadde kjøpt 2,4 GHz med mindre du har store behov.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De maskinene er jo lagd for de som jobber med bilde/film redigering.

Om du skal studere grafisk ville jeg nok gått for 15" med 2,7ghz, 16gb ram.

Selvfølgelig, den andre vil også fungere supert til ditt bruk. Men om du bruker Photoshop, indesign, illustrator etc flere ganger i uken, vil du jo kunne merke en forskjell.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar! Godt å få hjelp av noen som har litt peiling, føler det er lite lønnsomt å spørre de som jobber i butikken og bare vil prakke på folk det de tjener mest penger på :aww:

Men hvordan er egentlig "levetiden" på en MacBook pro som dette da? Vet jo andre pc'er har en tendens til å bli veldig treige og kjipe etter bare to år liksom..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar! Godt å få hjelp av noen som har litt peiling, føler det er lite lønnsomt å spørre de som jobber i butikken og bare vil prakke på folk det de tjener mest penger på :aww:

Men hvordan er egentlig "levetiden" på en MacBook pro som dette da? Vet jo andre pc'er har en tendens til å bli veldig treige og kjipe etter bare to år liksom..

mac har generelt levd mye lengre. Jeg hadde min i 2,5 år,så fikk IA den her på sonen og hun bruker den fortsatt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

mac har generelt levd mye lengre. Jeg hadde min i 2,5 år,så fikk IA den her på sonen og hun bruker den fortsatt.
Ja, er det jeg har fått inntrykk av, men har ei mor som syns det er litt tullete å bruke så mye penger på en data hvor man bare betaler for eplemerket uttapå, for tenk - og de kan da umulig vare noe særlig lenger enn andre pc'er :aww::P
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde 13" mac da jeg gikk media og brukte den mye til designarbeid, funket helt fint – men det var mer behagelig å sitte med den store iMacen, for å si det sånn. Har 13" nå (ny mac, MacBook Air), ville ikke hatt den noe større.

Angående levetid hadde jeg min første mac i fem år, solgte den videre til en venninne og den funker helt fint hos henne :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kjøpte Macbook Pro for ca en måned siden. Har hatt Imac i mange år nå, og fikk endelig ønsket mitt oppfylt ved å få en Macbook så jeg kunne bytte ut den bærbare PC-dritten.

Ja, det er dyrt, og for en vanlig dødelig så spiller ofte prisen en stor rolle for hva og hvordan man skal velge maskin. Det gjorde det for meg også.

Jeg jobber med web og bilder på Imac`en, siden jeg der har 21" skjerm, så for min del var ikke størrelsen og kapasiteten på maskinen det viktigste, men skjermstørrelse. Jeg gikk derfor for 15" skjerm, da jeg synes 13" blir i minste laget.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har mer eller mindre bestemt meg for 15", 2,4GHz nå tror jeg :)

Har noen av dere erfaring med de type officeprogrammene som Apple har designet? Altså Pages, Numbers og Keynote.. Usikker på om jeg skal ta de eller kjøpe Office-pakken.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville gått for office pakken jeg, sånn i utgangspunktet (: Pages, keynote, og numbers er bra det, for all del. Er bare litt flere ting man må tenke gjennom, om man er vandt til office pakken.

Nå koster jo de rundt en 140kr pr programm, så er jo litt billigere enn office pakken da. Så er veldig mye smak og behag også!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så en video fra Pages programmet nå, det så virkelig bra ut!

Tror kanskje jeg går for de programmene jeg..

Enn med alt tilbehøret man kan få til da, som Apple USB SuperDrive og alle disse andre greiene.. Noe som anbefales å skaffe seg?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Superdrive er ikke sånn superviktig egentlig, med mindre du har et sterkt behov for å bruke et cd-rom.

Om du skal flytte til utlandet anbefaler jeg også apple care. Da får du 2 år ekstra garanti, som også vil fungere i utlandet.

Du får jo 1 års garanti med maskinen, som er world wide. Men skal du ta den med på ferie, eller bo der i over et år er apple care en life saver altså!

Ellers er det ikke så mye du trenger. Men om du ønsker mer ram må du gjøre det før du kjøper maskinen, for det er ikke mulig å bytte etterpå. Adaptere etc, kan alltids kjøpe senere (:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har mer eller mindre bestemt meg for 15", 2,4GHz nå tror jeg :)

Har noen av dere erfaring med de type officeprogrammene som Apple har designet? Altså Pages, Numbers og Keynote.. Usikker på om jeg skal ta de eller kjøpe Office-pakken.

De er ganske like office og enkle i bruk. Ikke noe i veien med de:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
    • Hva får hun for stress? Min Odin var også en lettstresset type og fungerte bedre med Eldepryl på sine eldre dager. Jeg tenker det er ganske naturlig at hun foretrekker det vante og trenger kontroll på omgivelsene med alderen. Det trenger ikke å være slutt enda, så lenge hun ikke har mye smerter og virker glad og fornøyd.  Blir det bjeffing om du har dem sammen, men begrenser området, altså ikke hele huset? Yngste begynner jo også å nærme seg voksen, og herjingen vil nok gi seg. Hvor lenge holder de på når de er alene sammen? Jeg tenker kanskje det er like greit for begge, og så får de legge seg og slappe av etterhvert?
    • Junior ligger og sover når hun er alene. Uten lyd. Den eldste har generelt mer og mer lyd med alderen. Gamlemor vil ha tilgang på hele huset slik hun er vant til. Hun finner seg ikke i å bli stengt inne på et rom,som for eksempel soverom/kjellerstue,der hun uansett pleier å legge seg. Døra må være åpen,så hun kan gå opp og ned trappa. De få gangene det har fungert på et slags vis, har junior lagt seg i gangen oppe, og gamlemor har lagt seg frivillig nede. Men,døra kan ikke være igjen mellom dem, for da blir det altså et voldsomt bråk som høres helt inn i huset til naboen.  Merker jo at hun begynner å bli litt gammel, men klarer ikke helt å tolke om hun glemmer litt noen ganger,kanskje. Syn og hørsel er det ingenting galt med,og alle undersøkelser hos veterinær er helt topp.  Har ingen forklaring på hvorfor hun bjeffer hele tiden når de er alene,  for hun er så glad i den lille frøkna. Det kan bli for voldsom leking når lillemor får overtenning, og derfor tenkte vi det var lurt å ha dem adskilt,men det vil gamlemor heller ikke. Spesielt dette prosjektet hun hadde med å meget bestemt jobbe intenst med å skyve bort kompostgrinda mellom dem for å komme seg inn til junior var litt spesielt å se på video.  Hun passer alltid på at junior har det bra, og helt siden valpen var bitteliten,har hun passet på henne som om det var hennes egen. Skal legge til at det er MYE bjeffing fra henne ellers også, ikke når vi er alene i familien, men på det meste annet. Det har blitt betraktelig verre med alder, og vi prøver å skjerme henne så godt vi kan. Vi har på radio så hun ikke skal høre så mye lyder, vi drar for gardinene så hun ikke skal få med seg alt som skjer utenfor osv. Jeg tror kanskje vi har litt skylapper på fordi vi ikke ønsker å se hvor ille lydnivået har blitt med alderen, men vi føler at hvis vi tilrettelegger nok for henne,så er hun fornøyd og har det bra. Og vi ønsker å strekke oss langt for at hun skal ha det bra. Det er mulig at alt handler om at hun er stressa,  kanskje er litt forvirret til tider,og at det er en grunn til at hun ikke klarer å roe seg.  Hun løper opp og ned trappa, bort til vinduene og bjeffer hele tiden. Så kan det bli stille litt,så er det på igjen. Når hun er hos hundepasser,så fungerer det bra, de bryr seg ikke om lyden, og hos veterinæren er hun helt rolig,og sitter med et stort smil på bordet.  På tur er hun helt rolig, ikke en lyd hvis det ikke kommer noen,da. Og inne og ute er hun stille hvis ingen kjører forbi,eller dukker opp på døra. I sommer har hun elsket å ligge hele dagen i skyggen, og sove.  Hun får metacam hver dag fordi vi mistenker artrose i et bein. Og hun får antidepressiva for stress. Beklager,dette ble nok litt rotete,  men vi har altså litt utfordringer med å forstå hva dette handler om. Er det kanskje vi som ikke skjønner at dette egentlig handler om en gammel hund som kanskje bør få slippe snart. Usikker. Faren min og svigerfar mener det.  Jeg har dratt det for langt med en syk hund før, så vi prøver å være veldig åpne for innspill. Hun virker altså som om hun har det bra når alt er kjent og slik det pleide å være. Når hun er alene hjemme slik hun var før når hun var eneste hund i heimen. Det er sjelden hun må være alene hjemme, det er ingen som er på jobb hele dagen lenger. Men,når vi tar med oss mini og drar,ser hun veldig blid ut,og går ned og legger seg med en gang.        
    • Hvordan er unghunden alene hjemme uten gamlemor? Jeg tenker at det kanskje er den yngste som rett og slett trenger mer alenetrening for å finne roen alene først. Jeg regner med dere har gjort de vanlige tingene med begge, som å gå tur eller aktivisering før dere går fra dem, har på radio, ikke for mye eller for lite plass, osv.  Hvis de er alene sammen med tilgang på kun ett rom og senger lett tilgjengelig, hvordan går det da? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...