Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan bli kvitt piping/sutring


Karianski
 Share

Recommended Posts

Jeg har en et år gammel flatcoated. Hun har siden hun var liten hatt "mye" lyd i seg og du hører om hun er misfornøyd. Dette har hun blitt mye bedre på inne, slik at det nå er slutt på piping om hun kjeder seg.

Men... Vi sliter fremdeles ute. Vi prøver å trene litt jakt, men hun har de siste gangene startet med å pipe mens hun venter på apport. Særlig hvis vi er flere som trener sammen og hun må vente på tur.

I tillegg har hun en rullegardin som går ned når vi er i nærheten av vann. Å ha henne med på stranda er håpløst, for hun piper/gråter dersom hun ikke får løpt ut i vannet og herjet. Hun er ikke så verst når det bare er oss to, men hvis det er barn ol som bader går den berømte rullegardinen ned. Det er rett og slett gråting på høyt nivå.

Tips til hvordan vi kan jobbe med dette? Jeg prøver å rose hver eneste gang hun kutter ut og tar kontakt, men så fort hun har fått belønning er det rett ned med rullegardinen igjen og tilbake til piping.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ingen som har noen gode råd?

I dag har vi vært på stranda igjen. Denne gangen sammen med 4 andre hunder. De fikk løpe løse alle sammen, men det var bare min som pep og oppførte seg som en tulling. Dog ga det seg etter litt tid og hun klarte etterhvert å slappe av uten piping/sutring.

Er det mengdetrening som må til? For meg virker det som all kjefting preller av henne og at avledning ikke virker. Må jeg bare vente henne ut?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror du hun er bevisst på sin egen piping, eller kommer det bare av seg selv?

Jeg tror uansett ikke at kjefting er konstrutivt i en slik situasjon. Jeg har en pinscher (og pinschere er kjente for å ha lett for å pipe) som prøvde seg med piping som valp. Vi var forberedte på det, og ignorerte det 100%. Det fungerte veldig for oss, og nå piper hun kun i situasjoner hvilken som helst hund ville ha pepet.

Jeg ville belønnet ønsket atferd. Er hun avslappa og rolig, får hun springe til vannet. Piper og stresser hun, får hun ikke gjøre noe annet enn å gå pent fot. Og så ta det i muuuseskritt, ikke forvent at hun går langs hele stranda uten et pip på første forsøk :)

Uva stresser forresten også før sporstart, men hun piper ikke. Det har hjulpet veldig å ta en liten touch med henne før hun får starte. Jeg setter meg ned på huk med henne, stryker og snakker til henne. Hun roer seg og samler seg, så kan vi gå. Jeg aner ingenting om jakt-trening, men kanskje du kan prøve noe sånt?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Flats har vel endel lyd, men jeg ville kjørt masse mengdetrening kombinert med å overse lyd og hindret henne i å oppnå noe når hun piper. Å få henne lydløs ved vann kan ta mange timer over mange dager, kanskje uker. Ville også kjørt rotrening i de situasjonene, få henne til å være rolig og se andre hunder bade, uten at hun får lov selv. En tur til stranda trenger ikke bety hun får bade, det kan hun godt lære seg.

Sent from my GT-I8190N using Tapatalk 4 Beta

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...