Gå til innhold
Hundesonen.no

Tempoo & Blix


roxie88
 Share

Recommended Posts

Bestemte meg for å lage en tråd for mine to gutter! :)

Min første hund er bichon havanaisen "Il Tempoo Gigante" - egentlig heter han Tingeling Tamaya Tempoo men Tempoo Gigante er mye kulere :lol: Tempoo til hverdags :ahappy:

Han er fire år i år, kastrert pga medisinske årsaker og klippes ned fordi han er gårdshund så lang utstillingspels ble liksom ikke et alternativ når han vokste seg til.

Han elsker å være med på alt som skjer, trår til som "gjeterhund" med jevne mellomrom (digger å jage sau men ikke bestandig den veien jeg vil han skal jage de :innocent: ).

Ellers så trener vi litt hverdagslydighet og triks, i vinter og vår har han vært med på sporkurs (spore etter mennesker) og dette synes han er kjempekult! Flink er han også må jeg si :wub:

På tur:

404355_10150598339671352_1552122626_n.jp

Passer på kattunge:

168499_10150987670696352_389508342_n.jpg

Den andre hunden min var jeg å hentet 28.06.2013. Han heter Basculin Bad Boy Blixen men jeg tror jeg har landet på å kalle ham Blix :ahappy: Lever opp til navnet sitt som badboy - han er veldig tøff og uredd, kjempe sosial og en ordentlig søt rampegutt :ahappy: Han er en pumi, født 22.04.2013.

Har ikke fått tatt noe særlig med bilder av han enda (enten sover han eller så er han i 110 som valper flest) men det kommer :) Hos meg skal han være gårdshund, bestevenn og turkompis også skal vi prøve oss på litt lydighet og spor etterhvert regner jeg med :) Gjerne agility også for det ser jeg for meg han kan storkose seg med! Og så skal han få forsøke seg litt på gjeting når han vokser til :)

Her er et bilde fra oppdretters side:

i70845711._szw1280h1280_.jpg

Og et bilde tatt av meg, dagen etter han kom hjem (svart hund og ingen blitz = dårlig resultat :icon_redface: )

1000106_10151710259971352_636257026_n.jp

Og jeg må bare beklage at noen bilder ble så svære, aner ikke hvordan jeg skal fikse det :innocent:

  • Like 7
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gratulerer med nytt tilskudd til familien, han så helskjønn ut!

Takk han er skjønn <3 Lever opp til mellomnavnet "Bad Boy" innimellom men hvilken valp gjør ikke det ;)

Bilder fra i dag:

Mye spennende å undersøke sammen:

7996_10151718039406352_2009138222_n.jpg

En litt ustelt Tempoo som skal klippes snart:

993615_10151718039671352_420306659_n.jpg

Gutta ute sammen (Blix er der også men ble nesten usynelig i skyggen, svart hund er vanskelig å ta bilde av :whistle: )

998502_10151718039711352_1243488655_n.jp

Blix:

1467_10151718039426352_481578515_n.jpg

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Guest Yellow

Heldig som har hunder som faktisk liker vann, litt misunnelig der noen ganger når jeg ser andre som koser seg med hundene sine på den måten i varmen. :)

Hvor er selen til Blix fra? (På bildene i gresset)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så skjønne begge to :)

Takk :ahappy:

Heldig som har hunder som faktisk liker vann, litt misunnelig der noen ganger når jeg ser andre som koser seg med hundene sine på den måten i varmen. :)

Hvor er selen til Blix fra? (På bildene i gresset)

Hihi, havanaisen min er glad i vann men han liker ikke å svømme, han liker best å vasse ut til han egentlig må begynne å svømme og da legger han seg heller ned for å kjøle seg ned :wub: Valpen er litt mer skeptisk men ble kjempetøff og turte å hente kongen i vannet etter en stund (og noen forsøk med saltvann i nesa - da streika han! Men plutselig storma han ut og dro den inn til land :lol: ).

Sela til Blix er kjøpt på en dyrebutikk av oppdretter så jeg vet ikke, men det står Maxi Pet på den :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

Blix vokser og har fått sin første klipp - jeg har aldri klippa pumi før, aldri klippa hund med saks eller sett hvordan en pumi skal klippes så jeg var innmari nervøs. Bra hunden er svart fordi jeg klipte meg selv i fingeren så blodet rant underveis :lol:

Men etter klippen ligna han plutselig mer på en voksen hund - hvor er det blitt av lillesnuske valpen min ?? :wub:

1185261_10151846272636352_1880331022_n.j

1176284_10151846178791352_77993305_n.jpg

Nå veier han 6.5 kg, har mistet endel tenner, er begynt å markere og løfte på beinet når han tisser (! Litt vel tidlig etter min smak men). Vi deltar også på lydighetskurs, første kvelden bjeffa han så mye at jeg trodde jeg måtte kjøpe ørepropper til de andre stakkars kursdeltakerne. I går var vi på vår kveld nr 2 og han var helt fantastisk :D Det var ca 80% mindre lyd i han og han var kjempeflink :D

Han og Tempoo går bare bedre og bedre overens - men han er for frekk og plagsom enda så vi må passe på at Tempoo får den hvilen inne han vil ha :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Heldig som har hunder som faktisk liker vann, litt misunnelig der noen ganger når jeg ser andre som koser seg med hundene sine på den måten i varmen. :)

Hvor er selen til Blix fra? (På bildene i gresset)

Tror forresten sela er kjøpt på Europris (av alle steder) for jeg var innom vår lokale Europris for noen dager siden og de solgte akkurat slike :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror forresten sela er kjøpt på Europris (av alle steder) for jeg var innom vår lokale Europris for noen dager siden og de solgte akkurat slike :)

Æh! Men hadde de kun rød, eller? :)

Utrolig fint det siste bildet av Blix, da, så stor hun er blitt og!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Herlige gutter du har. :)

Takk skal du ha LinnK :D

Oppdatering om gutta: I går var den store klippedagen, Blix ble noget motvillig klippa i ansiktet og Tempoo fikk full extreme makover. Begge var mindre fornøyde med meg og da var det gøy å få gå løs på lang skogstur som belønning :ahappy:

Ellers er jeg og Blix med på lydighetskurs, vi har problemer med at han bjeffer på enkelte hunder så det er fint å være på fast trening slik at han lærer seg å jobbe med meg selv om han har lyst til å bjeffe :icon_redface:

Bjeffing på folk og syklister og annet som beveger seg har blitt mye bedre da og det er mye enklere å få han til å fokusere på meg hvis han først starter å bjeffe :)

I dag fikk han oppleve snø for første gang, ble filma og jeg tror den kan sees her:

https://www.facebook.com/photo.php?v=10151941868361352&l=3087719052687269245

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åhh så fin Blix er! Sambo har veeeldig lyst på Pumi, så vi driver å vurderer rasen. Kan ikke du fortelle litt :) ? Er det mye lyd i Pumi feks?

Takk :D Nå kjenner jeg jo ingen andre pumier enn min og han er jo bare 6 mnd enda så vanskelig å si hvordan han blir som stor men kan jo fortelle litt ang dette med lyd iallefall :) Lyd er jo det som trekkes frem som negativt og ja - på mange individer er det en god del lyd. Som hos mange andre gjeterhunder som gjeter med lyd :)

Men det er ikke umulig å lære dem å være stille- absolutt ikke fordi de er kvikke og lettlærte.

Jeg så for meg at pumien bjeffa hele døgnet non stop jeg, ut i fra hvor mange kommentarer man leser om lyden på nett - men hjemme er han stillere enn havanaisen min. Vi har hatt litt problemer ute, han bjeffer på andre hunder (når de blir oppspilte og frustererte kan det ofte bli lyd) så det jobber vi mye med og det er blitt mye mye bedre :) Når jeg henta han gikk vi med to voksne pumier og to pumivalper opp og ned i Oslos gater uten at det kom en lyd fra dem :) Herlige hunder rett og slett. Nå er det ofte agility mange brukes til og det er det høyt stressnivå og mye bjeffing så møter man pumier på agilitystevner kan jeg godt forstå at folk får inntrykk av at det er veldig mye lyd :) Og i forhold til mange raser er det mye lyd - men absolutt levelig hvis man er forberedt på det og jobber med hunden sin :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 months later...

Rart å tenke på at Blix var mindre en Tempoo når han kom :P

Gutta har fått seg ulldekken og er missfornøyde begge to:

1185134_10152165316851352_168757916_n.jp

1533879_10152166163851352_158297701_n.jp

Begge to trenger sårt en klipp og ser ut som uflidde huleboere (men det gjør eieren også for tida :P )

Blix var 9.5 kg sist jeg veide og han var ca 42 cm høy hvis jeg ikke målte feil. Kommet i puberteten med alt det medfører, bjeffinga på hunder har forrverra seg siden vi ikke har vært jevnt på fellestrening med andre hunder men nå er vi i gang igjen så håper det roer seg igjen. Ellers trenes Blix litt i rundering for tida, vi jobber mye med apport og enkle lydighetsøvelser og går spor. Er mye ute på tur så begge gutta løper løs og koser seg. Tempoo går spor og vi trener endel ettersøk og han er kjempeflink og gulle god :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Blix har fått extreme makover!

Før:

1964953_10152257984891352_5517354_n.jpg

1798819_10152257982016352_1768225204_n.j

Etter:

1978699_10152257984956352_700195070_n.jp

1911832_10152257982076352_278348996_n.jp

Klippinga gikk over all forventing selv om han ble lei og utålmodig. Desverre klarte han kunsstykket å hoppe ned fra trimmebordet, jeg ble kvalm og uvel av dunket når han traff bakken men det virker heldigvis som at det gikk bra. Hadde han oppe på bordet i dag for å justere litt og da virket han utilpass og skalv litt så han ble nok redd når han falt ned. Så vi får bare trene med å løfte ham opp og gi godbit osv så det blir en positiv opplevelse å være der. Unødvendig at det skulle skje, jeg tok øya av ham i et sekund mens jeg gikk noen skritt bak for å hente noe *slå seg selv i hodet med en murstein*.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
    • Da har vi fått oss en reell frykt. Viser seg at tøffeste, tryggeste lille Edeward er som Mr.T når det kommer til trapper. Tror han fikk vondt i en klo da vi skulle opp trappen til veterinæren. Den forserte vi ved at jeg praktisk talt stod over han og løftet labbene hans en og en trinn for trinn. Han nektet gå selv, men var ok med å gjøre det sånn, hele trappen. Stoler på meg, men ikke sine egne bein.  Nå tenkte jeg det skulle være annerledes med en ny trapp som ser litt annerledes ut, på et annet sted, i annet lys, men nei. Ikke engang Nom Noms fristet nok til å våge gå et eneste trinn av den trappen med bakbeina.  Vurderer om Nom Noms er verdt det: Prøver snakke meg til fornuft. Det må vel finnes en annen måte? Muttern prøver friste med "kjepp". Dette ble pinlig fordi det er folk rundt, vi er på Tiller - Trondheims Grorud - og det ryktes at det kan være risikabelt å flagge blasfemiske avvik her på kveldstid etter mørkets frembrudd. Er det ikke provoserende nok å være svart hund om vi ikke skal gå rundt og vise at han liker å sutte på "kjepp" også?  — Virkelig, muttern! Dette vil jeg ikke være med på! Jevngodt med å brenne en Koran her. Du er sinnsyk!  Så han ble båret opp, som den lille babyen han er. Mindre pinlig. Fikk ham til å gå de siste tre trinnene selv. Prøver øke til fire-fem neste gang, uten å vifte med en diger "kjepp" så alle kan se det.  Han er i full sving med å fortære den nå, mulig for å prøve sikre seg mot flere sånne flauser ^^  
    • Avledning, og innlæring av alternativ adferd. "Hysj, gå og legg deg" fungerer bare HVIS hunden har lært og KAN oppgaven. Hvordan jeg ville gått fram avhengger veldig både av rase og individ. Men jeg ville ikke skjermet valpen for det som skjer rundt, den må jo bli vant til normale forstyrrelser. Hvis det er en rase med tendens til varsling så ville jeg nok sørget for å trekke for gardinene og ha på radio ved alenetreningen, så forstyrrelser utenfor blir mindre tydelige. I mange tilfeller ville jeg nok belønnet veldig raskt etter første bjeff, og deretter avbrutt/avledet, og lært inn alternativ adferd. Det er helt greit med et bjeff eller to for å si fra, og så komme til meg. Men hvis det er en bjefferase som varsler så skal man være ganske forsiktig for å ikke forsterke adferden. Det aller viktigste er å selv slappe av og ikke være så opptatt av det rundt. Det er ikke sikkert hunden reagerer i det hele tatt, og da trenger den ihvertfall ikke å lære det av eieren. Hvis det kommer et bjeff eller to på noe fra en valp ville jeg sagt "ja, ok", og så funnet på noe annet med valpen. En valp som får miljøtrening ute og oppdage masse lyder og omgivelser vil også være tryggere hjemme, mener jeg. Jeg kan anbefale boken Hverdagslydighet fra valp til voksen av Arne Aarrestad og Siri Linnerud Riber, den tar også for seg vanlige utfordringer.
    • Unge lovende sover søtt etter en to timer lang opp og ned fellestrening med mye bra og masse klebb.  Forventninger til hele stedet, både godteributikken som eimer deilig godis av alle slag, og hallen hvor godbitene hagler og det er lek og moro, de forventningene er skyhøye. Da muttern ba om en sitt før hun åpnet døren var ikke den unge lovende enig i det. Han var fokusert på å komme seg inn til moroa. Dumme muttern la listen for høyt og trodde hun skulle få sitt med verbal kommando, uten å engang hjelpe med lure. Hennes: "I shall ønly say this once," policy, hvorpå hun etter å være sikker på at han hørte det stilte seg til for å vente på sitten - det var som en krigserklæring. Da sitten endelig kom, men den kjipe megga ikke belønnet den med en gang, og hadde nerver til å lukke døren igjen da Ede spratt opp for å løpe inn, for å kreve mer.. Etter mange sånne forsøk, hvor sitten til slutt ble holdt med en godbit foran nesen, lenge nok til at mutteren fikk satt foten innenfor døren, så ble den belønnet et kom og ros og godis og den korte selvbeherskelsen han ble tvunget til å ha for å komme inn - sinnsykt frustrerende - ble forløst i økt glede, mer energi og iver, han ble mer gira av det enn han allerede var, så da muttern på ny, bare to meter innenfor første døren ***** ba ham om enda en sitt for å komme gjennom neste dør.. Hun fikk den, men han var ikke blid.  De glade forventningene hadde slått over i irritasjon da vi kom frem til plassen vår, og han satte i en hardrock konsert av bjeffing. Frustrert bjeffing. Emo bjeffing. Intenst. Øredøvende. Muttern fikk påpakning fra instruktør om å få hunden under kontroll, noe hun til sin store overraskelse fikk til momentant med å legge hendene på ham. Bjeffingen tok fullstendig slutt, han glemte hele resten av hallen, alt fokus var nå på kamp mot muttern. Hender uten godbiter som hadde nerver til å holde ham fast.. Tyggebeinet han ble tilbudt som alternativ å bite på var han fullstendig uinteressert i. Mutterns hender var den punchingbagen han følte for å ta ut sin høygira irritasjon og frustrasjon på. Vi var med ett tilbake til situasjonen i forrige uke. Dette var ikke tanning, dette var kamp, og Ede ville lære muttern å slutte stille urimelige krav og heller servere godis og leker og være blid og lett å ha med å gjøre. Han bet hardt og med et mål om mutterns submission. — Respect my authoritay, bitch! Muttern er ikke komfortabel med å bruke fysisk makt for å få trumfet gjennom viljen sin, men den der typen biting er fullstendig uakseptabel, og negativ straff var ikke en mulighet i situasjonen. Avledning var allerede forsøkt. Å holde ham fastlåst ble i øyeblikkets hete vurdert som en dårlig løsning. Selv om det å fysisk tviholde ham fast til han ga seg antakelig ville fungert der og da, så er ikke det en løsning når han blir større, og det blir han. Det kommer en dag hvor han har passert 40kg og har 10x forhøyet testosteron ifht en voksen hann. Den kampviljen der i den situasjonen lar seg ikke løse med bryting.  Muttern brukte det ene positiv straff verktøyet hun er komfortabel med. Overleppene hans ble lagt over tennene hans, om og om igjen. Han liker ikke å bite seg selv i leppene, og det frustrerte ham, men han hadde ikke lyst til å gi seg uten å ha lekset opp for muttern om å drive han inn i et sånt humør med urimelige krav. Det tok antakelig flere minutter før han ga opp. Så ikke på klokka, men hendelsene i rommet forøvrig ga holdepunkter å estimere fra. Mange ekle og vonde bitt i sine egne lepper fulgt av flere runder av og på tyggebeinet før kamplysten forlot den lille kroppen som roet seg ned og slo seg til ro. Søte lille snille Edeward var tilbake, og resten av treningen var han bare søt og snill og grei og flink. Muttern gjorde masse feil i starten, samtlige fra å ha for høye forventninger til hva han skulle mestre nå, og så bli så forfjamset av å ikke få hva hun ba om at hun ble usikker og ikke helt visste hvordan hun skulle løse det. De første feilstegene på gulvet var å forvente oppmerksomhet med for lav belønningsfrekvens. Lineføring ble repeatedly brutt av fokus rettet mot de andre ekvipasjene fordi muttern var for kjip med tørrfor. Tilbake til plassen vår hvor Ede er superflink til å chille nå.  Neste runde på gulvet, etter å ha ligget og sett på de andre, så fikk muttern oppmerksomheten, men hun feilet igjen med verbale cues uten lure, og hennes usikkerhet rundt hvordan løse det etter å ha feilet med å forvente utførelse på verbale cues, den forvirret Ede også, og vi ble gående og virre uten mål og mening. Han VILLE gjerne mestre, han var fokusert, men kommunikasjonen fra muttern var ikke klar og tydelig nok. Han la seg ned som et spørsmålstegn. Skjønte ikke hvorfor godbitene uteble. Mistet motivasjonen. Tilbake til plassen vår.  Tredje runde gikk bedre. Muttern hadde senket forventningene, klarte kommunisere tydeligere og belønne med høyere frekvens. Det løsnet.  ..men alle øvelser er bagateller. Så lenge valpen er snill og grei og i godt humør og gir kontakt og kommer på oppfordring, så er det ikke viktig om han sitter skrått, ligger på hoftene eller må bes flere ganger om noe. Det eneste virkelig viktige er å få den kampviljen under kontroll. Det har skjedd to ganger til nå. To ganger har han slått over i en sånn modus. Det er ikke overraskende. Jeg trodde ikke jeg kjøpte en retriever. Spørsmålet er hvilken måte som er den mest riktige å håndtere det på for å unngå virkelige problemer når han vokser til og får baller.  Tre andre valper jeg har hatt reagerte på smertehyl og ble lei seg og ville si unnskyld for å ha bitt meg. Easy peasy bitehemming på null komma niks. Chihuahuaen hadde en annen kamp i seg. Hun tente på at jeg hylte og gikk på med dødsforakt. Negativ straff var nøkkelen med henne. Å bli forlatt alene i rommet hver gang var bare ikke verdt den triumferende følelsen av å bite det digre vesenet til grimaser og hyl av smerter som en liten pipeleke. Hun lærte fort av det.  Jeg håper og tror at kombinasjonen av sosial avvisning i de situasjonene hvor jeg kan forlate ham, og tennene over leppa så han biter seg selv i de situasjonene jeg ikke kan bruke sosial avvisning vil få dette under kontroll.  Han er bare 13.5 uker, og det har bare skjedd to ganger enda. 
    • Tar gjerne i mot deres beste tips/erfaringer med å forebygge varsling/vokting! Da tenker jeg på det å bjeffe om fulle folk roper i gaten om natten, om det smeller i bildører utfor huset, om naboen går nært husveggen og liknende. Har lest litt om temaet, men finner ulike teknikker og vet ikke helt hva som er best. Begrense hunden/valpens muligheter til å se og høre det som skjer utenfor? Eller tvert i mot, la vindu stå på gløtt så den blir vant med at det er masse lyder utenfor? La den se hva som skjer ute? Belønne når den ikke varsler, eller belønne når den varsler kort, så den forstår at jobben er gjort og det holder med ett bjeff? HVordan reagerer man om hunden bjeffer masse på en lyd utenfor? Skal man si ting som "hysj" "gå og legg deg", avlede og liknende når den varsler, eller vil det forsterke hundens oppfattelse av at det er viktig å varsle?  Mange tanker her - åpen for alle innspill! Vil være konsekvent fra valpen er liten, så jeg vet hvordan jeg skal løse problemet når det kommer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...