Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Etter å ha fått denne fantastiske "aircondition"-vifta montert i bilen, er det HEILT slutt på at hunderommet i kassabilen fungerar som ein steikeovn når me er på tur, så eg tenkte eg ville dela tipset i tilfelle det er fleire som har samme problem. :)

Mannen til tremeningen min har vore mekanikar i Tollvesenet i Belgia, og dette er nesten samme modell som Tollvesenet brukar i sine hundebilar, og det er altså då han som har stått for monteringa og trekking av det elektriske i min bil. :) Viftene fås kjøpt i dei fleste fargar og størrelsar for å matcha bilane dei skal monterast på (eg hadde kvit Caddy når han bestillte mi - men så plutseleg bytta eg bil... :P), og ein får med brytarar som monterast inn i dashbordet for styring av vifta. Ein kan velga om ein vil stilla vifta til å trekka luft INN i bilen, eller blåsa lufta UT, (og sjølvsagt av/på) og ein stiller styrken på vifta med ein brytar i dashbordet. Vifta koblast anten til batteriet til bilen, eller man setter inn eit eiget batteri til vifta, slik at vifta kan gå sjølv om bilen er slukket. Har no fått testa vifta i min bil på varme dagar (og med ca 190 kilo hund blir det ganske fort varmt og innestengt luft bak i bilen...), og denne fungerar PERFEKT, og held det godt og avkjølt i hunderommet. :)

Eit par bilder av vidunderet (beklagar uskarpe bilder, men eg krangla litt med autofokus) :)

post-11570-0-88338000-1371310688.jpg

post-11570-0-84959700-1371310691.jpg

post-11570-0-35716300-1371310694.jpg

Skrevet

Eg har ikkje fått den endelege prisen sjølv endå, men når den vart bestillt meinar eg han sa at prisen for vifta var rundt 1500-2500kr (om ikkje eg hugsar heilt feil). Så kjem sjølvsagt jobben utanom, men så effektiv som denne vifta er, så kunne eg med glede ha betalt mykje, mykje meir. :)

Skrevet

Ok, samme som varme altså. Vi innstallerte varme i bilen for 3 år siden, på samme måte - med knapp fremme - kjempegreit, men DYRT med jobb å alt. Er absolutt under vurdering.

Skrevet

Ja, det kostar jo alltid litt når ein får arbeidet i tilleg sjølvsagt, men eg er vertfall kjempe fornøyd med denne vifta her - og skulle ønskt at eg hadde oppdaga den mykje, mykje før. :):)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...