Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi blir like oppgitte vi også, og det er vel ikke så rart at vi prøver å formidle dette når nye kommer inn og anbefaler bur?

Men holder det ikke at en formidler det?

Blir det klarere for hvert medlem og hvert innlegg hva dere mener...?

For all del....

Det er ikke verre enn at jeg holder meg unna burdiskusjonene... problemet er at det ikke er så lett når startinnlegget ikke nødvendigvis hinter til at hele diskusjonen blir å handle om det etter kort tid.

*sukk*

Skrevet

Sorry, det blir bare litt vanskelig å holde styr her. Først skriver du at hun ligger i bur om natta og når du er på jobb men så gjør hun ikke det likevel? For natt+jobb blir faktisk over halve døgnet det, og det er dessverre ganske mange som bruker bur på den måten. Gi valpen en sjanse tenker jeg - til å lære seg å takle å være alene uten buret.

Et bur gir ikke en hund sosial angst, men om en hund trenger buret for å klare å slappe av så er det ikke en mentalt sterk hund. Er du uenig i det?

JEg er enig i at en hund må klare kunne slappe av over alt uten bur ja:) for bur er jo ikke med 24/7.. og kan love deg at når vi skal på fjellet og telttur, så gidder ikke jeg bære et bur på ryggen:).........

meeeen, nå har denne tråden sklidd helt ut her, var ikke burdiskusjon TS var ute etter. (TS = trådstarter)

Skrevet

Egentlig skulle man tro at de som ikke bruker bur var verdensmestere på hund:) Må huske på at det finnest annet en bur som gir hunder sosialangst, og så lenge en hundeeier lufter og går turer med hund, trener hund på det mentale osv, så får hund det bra:)

Men altså - de som ikke bruker bur, får jo åpenbart "til noe" resten ikke klarer da. Bruker bur selv i perioder siden jeg har hund som graver opp gulvet fordi det er gøy (!).

At det blir burdiskusjon utav enhver diskusjon der folk blir anbefalt å putte valpen i bur er helt naturlig. Vi har et levende forum og bur er nå en ting som engasjerer.

Skrevet (endret)

jeg ville bare si til ts at bur er bra når valp kanskje må ha timer alene:) dessuten kan eier ta bur med på jobb og ha hund der, og da kan eier lufte valp ofte.. så slipper valp ligge hjemme i 8 timer i startfasen:)

I mine øyne virker det som om du gjør det litt tungvint; man trenger ikke et bur for at en hund ikke skal ligge i sengen din. Hunden min lå aldri i min seng, men jeg hadde ikke bur for det. Det var ikke noe stort problem her i huset. Hun lå på gulvet ved siden av sengen når hun var i leiligheten og nede i stuen når vi var i huset. Hun hadde sin egen kurv når hun var liten i huset og en sofa når hun vokste ut av den i huset, i leigigheten lå hun på en dyne med teppe over.

Hjemme hos min far har de heller ikke bur. Hunden lå hvor den ville på gulvet eller på sin madrass med teppe på på hennes plass. Det er om å gjøre å være konsekvent så funker det, men når man har en liten valp kan det godt være at de prøver seg noen ganger, men det tar ikke lang tid viss du ikke sier nei en gang og ja en annen gang eller lukker et øye til.

Jeg kan faktisk ikke huske å ha vært i et hjem med bur for hund i min barndom og jeg kjenner ikke mange med hund i dag, men de jeg kjenner har faktisk ikke bur, og det har jo gått bra med dem, ingen av dem har hunden i sengen.

Lykke til med treningen, det skal nok nok gå bra.

Endret av 13de
  • Like 1
Guest Gråtass
Skrevet

Om ts vil at hunden skal ha et bur og sier at døren er åpen, så må vel det være ett fett for alle andre. Jeg skjønner ikke at dere gidder engang, jeg skjønner ikke at jeg gidder, og det gjør jeg ikke heller *poff*

Skrevet

Jeg tok ferie begge gangene jeg hadde valp :-) Ukke alle er så heldig at de har mulighet og lov til å ha med hund på jobben. Eventuelt kan man skaffe valpepass.

min valp er nå 5 mnd ca, han er ofte med i bilen da jeg har mulighet til å gå en tur gjennom jobb ;-)

Jeg hadde dog aldri latt barn gå tur med eller passet min valp eller hund slik som noen foreslo lengre opp i tråden... Barn bør ikke være alene med hund! Ja og bur er unødvendig, aldri fått bruk for utenom i bilen selvsagt ;-)

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Om man alltid har burdøra åpen er det vel ingen diskusjon om burbruk. Da er ikke buret noe annet enn et stygt møbel/stygg seng. Og om folk vil ha det i huset er opp til hver og en. Men med en gang burdøra bli lukket blir det etter min mening et spørsmål om dyrevelferd. At hunden puttes i bur innimellom skader den neppe. Men når det er snakk om rundt 16 timer i døgnet, som det blir når den er i bur en hel arbeidsdag og om natta, syns jeg det er over grensa til dyremisshandling. Og det er ikke uvanlig i det hele tatt. Det er både fysisk og mentalt ekstremt begrensende.

Noen ganger må man. Selvfølgelig finnes det hunder eller situasjoner hvor man ikke har et gjennomførbart valg (å slutte i jobben sin fordi hunden ødelegger alene hjemme er ikke realistisk). Men å automatisk bruke bur om natta og alene hjemme fordi valpen trenger en trygg hule syns jeg er veldig galt. Spesielt fordi det begynner å bli automatikk i å kjøpe bur før man har henta valpen. Å alltid putte valpen i bur for at den skal roe seg er mer pasiviserende enn å lære den å slappe av og roe ned av deg selv.

Skrevet

neida, er ikke mange timer så lenge hund på natta selv bestemmer om den vil gå i stua og legge seg, på gulvet.. bare ikke i senga mi:) i natt låg den i stolen sin i stua:) så bare for å si det, om folk snakker bur, så må ikke dere tro at de fleste har hundene sine i bur halve døgnet, for skulle nesten tro det:) 

Det er en grunn til at Sverige har strenge lover ang bur bruk.

På vår bc brukte vi bur inne en natt, så fikk hun hundeseng og lå i den istedenfor. Den har aldri hatt et problem med bur i bil eller på trening.

Corgien var et monster og bodde i bur et par uker for å lære å sove også lå hun løs resten av livet sitt.

Hun lå fortsatt i bur på stevner og bil.

Jeg hentet henne med fly også, igjen i et bur (uten trening :o)

Kelpien min er et eksempel på overbruk av bur. Hun klarte ikke puste uten det når vi fikk henne. Det tok oss mange mnd å få hun til å ikke ta full fart inn døra for å legge seg der. For hennes tidligere erfaring var bur støtt og stadig og antageligvis lite løs... Hun var manisk opphengt i "tryggheten" til buret.

Og ang det mentale så har hun gått en fin MH. Og er en flott hund i hodet når hun fikk lære at Oi jeg kan være i huset og Ingenting biter meg.

Nå har hun bodd her i to år og bryr seg ikke om bur, hun ligger hvorenn det passer hun, ofte i en seng, sofa, hundesengene, gulvet osv. Hun kjører fortsatt bil i bur.

Jeg ser ikke hvorfor man prakker på bur som første løsning. Det er mye å prøve før du stenger de inne i et bur. Og som du ser har jeg brukt bur selv, men jeg liker det ikke! Jeg liker ikke at en hund må være hjemme alene i bur.

Guest Belgerpia
Skrevet

OG for å bringe tråden tilbake til trådstarters spørsmål.

JEG ville ikke skaffet meg valp om jeg allerede når den var en fjorten femten uker gammel måtte være hjemme alene i 8 timer. JEG ville heller ikke solgt en valp til noen der valpen ville blitt latt alene så ung.

Alternativet er da å skaffe seg en omplasserings hund - en voksen hund som kan være hjemme alene. Ta ut ferie når man får hunden, bli kjent med den og den med deg, tren litt på å være hjemme alene og vips, så har du hund.

For meg så er det helt uaktuelt å la en liten valp være alene en hel arbeidsdag. Jeg vet at mange her på sonen er dønn uenig, men for meg er det ikke ett tema. Jeg synes det er slemt. Så med mindre du har en varig løsning - f.eks. at du kan ha med deg hunden på jobb i noen måneder, eller har noen som kan passe den på dagtid noen måneder - så synes jeg du skal gå for voksen hund.

Jeg bor også alene og har hund, mine hunder var med på jobb (enten med inn eller i bilen så de kunne luftes ofte osv.) fra de var valper og frem til de var rundt ett år gamle. Den yngste av mine overtok jeg ikke før hun var 14 uker fordi det var for kaldt for henne å sitte i bilen mens jeg jobbet. Overgangen til å være hjemme alene gjorde jeg over tid, først to dager i uka så tre så fire og frem til de var hjemme alene hele dagene. Hjemme har de tilgang til stue og gang, de kan ligge hvor de vil osv. Og det fungerer strålende. Selv om jeg til valper/unghunder bruker bur så fases det ut og bur brukes nå kun når tispen har løpetid.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...