Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ja, hadde aldri trodd jeg skulle starte en tråd om uttagering, men nå ble det slik :D

Jeg har en hund som til vanlig passerer andre hunder helt fint, noen ganger kan hun ase seg opp, men da pleier jeg å forutse det og kan ta tak i det med en gang.

Nå har det seg slik at vi passer en annen hund i en uke, de går kjempebra på tur sammen og vi har passert både folk og hunder helt flott.

i dag derimot :P jeg tok begge hundene i et belte rundt livet og dro på joggetur, de løper begge foran og jeg smiler og koser meg på joggetur.

Helt til en Goldenhannhund dukker opp. Hera har reagert på denne tidligere, så jeg tar hundene ut til siden, men rekker ikke tenke så mye før Hera står å brøler. Jeg sier "god morgen" til mannen og smiler, han nikker tilbake og tenker sikkert at den dama er helt sprø :D

Får Hera ned i dekk, hun får en "time out" og så jogger vi videre.

På gangstien ved huset vårt treffer vi på en nabohund og era gjør det samme igjen. Hun står på to og BRØLER.

Herregud. jeg må jo bare le, for ærlig talt er jeg ikke vandt til slikt tull. Hun er en hund som til vanlig bjeffer veldig sjeldent, hun brukes på usikre hunder og valper fordi hun er så trygg på språket sitt og klarer å gjøre dem trygge.

Hva sker? Kan det være pga at vi har en hund på besøk? Kan hun ha fått et forhøyet stressnivå pga det?

Jeg er bare vandt til å ha en hund om gangen, men har jo sett tidligere når vi går tur med andre at hera kan bli stressa, selv om det ikke syns på henne med en gang.

Nå skal det nevnes at jeg er forberedt til neste gang. dette er helt uaktuell oppførsel. Jeg syns hunder som gjør slik oppfører seg som idioter :P Har nulltolleranse for drittoppførsel.

Noen som har opplevd lignende? eller har tanker om hvorfor hun gjør slikt?

Skrevet

Tenker umiddelbart at det kan ha med det at de er to stk, med en gang man har noen i ryggen er det lettere å være tøff i trynet liksom :)

  • Like 1
Skrevet

Ja, men det er helt klart en usikkerhet mot de andre hundene. Hun er jo til gjengjeld veldig fin og trygg når hun er løs, men hun får aldri lov til å hilse på andre hunder i bånd, dette er noe vi har jobbet med fra hun var 8 uker. Har jo sett på henne som unghund at hun hadde tendenser til å kunne bli en brøleape, men har vært flink til å jobbe med det og har en hund som fungerer veldig fint forbi andre hunder i de fleste situasjoner.

Ser på andre hunder av samme rase, gjerne de som har flere at de uttagerer stygt mot andre hunder.... ja, det blir ikke en til hund på meg med det første. heldigvis er hun vi passer på helt rolig når Hera får "anfall"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...