Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Det var like før klokka 01.00 natt til 2. pinsedag at ulven ble observert. Bilføreren, som var nær ved å kjøre på dyret, meldte observasjonen til politiet. De la meldingen ut på Twitter i natt.

Han varsler at han kommer til å ringe saueeiere i området, for å be dem holde utkikk. Dersom ulven begynner å gjøre skade på dyr, vil det bli søkt om fellingsløyve.

Artikkelen kan leses her.

Skrevet

Ulv som slår seg ned blant mennesker, eller bjørn for den saks skyld, bør enten felles eller flyttes. Kanskje kommer den tilbake, men flytting kan forsøkes.

I tilfelle ved flytting, bør den dna-testes og radiomerkes.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

  • Like 1
Skrevet

Liten rolle spiller det, denne ulven var vell egentlig dødsdømt før den kom omtrent. Men nå skal den altså skytes...

http://www.rbnett.no/nyheter/article7606803.ece

Jeg skjemmes over norges syn på natur og rovdyr... Forventer de virkelig at et rovdyr skal la et enkelt bytte gå fra seg?? :icon_redface: Nei vi skal ikke ha rovdyr, vi skal kun ha beitedyr, hortedyr, smågnagere o.l... :pinch:

Skrevet

Søstra til svogeren min driver med sau i Sunndalen, i går skrev hun et langt innlegg på facebook ang det å vær ebonde, og alt jobben med det og slikt. Hun beskrev alle følelsene sine under lamminga, og det å slippe de ut i marka, og gleden og blabla. Så beskrev hun hvordan det var å finne et lam, revet i hjel, som fremdeles var varmt. Det ga med litt å tenke på. Så når det kommer en ulv, og tar knekken på 7 lam rett utenfor husveggen til folk, da skjønner jeg at de vil at ulven skal felles... :cry:

Folk mener at bøndene skal passe på dyra sine. Men det er ikke så fett å drive med 150 vinterfora sau, så mange må ha en jobb ved siden av. Skal de ansette noen som skal gå å tråkke i marka for å gjete sauene da?

Skrevet

Skal de ansette noen som skal gå å tråkke i marka for å gjete sauene da?

Utlendinger på tur i Norge spør gjerne hvor gjeteren er etter å ha møtt på sau.

Fin sommerjobb for ungdommen. (Og helt sikkert ikke dyrere enn det staten allerede betaler for erstatninger, enten det er sau som er tatt av rovdyr eller sau som har krepert av andre årsaker, noe som kunne vært unngått om den hadde hatt noen til å passe på seg.)

Guest Gråtass
Skrevet

Utlendinger på tur i Norge spør gjerne hvor gjeteren er etter å ha møtt på sau.

Fin sommerjobb for ungdommen. (Og helt sikkert ikke dyrere enn det staten allerede betaler for erstatninger, enten det er sau som er tatt av rovdyr eller sau som har krepert av andre årsaker, noe som kunne vært unngått om den hadde hatt noen til å passe på seg.)

Jeg skjønner at du har god greie på saueadferd siden du mener at det hadde vært en enkel jobb for ungdom å holde øye med et beitelag på 400-1000 sau på områder på flere kvadratkm.

Skrevet

Passer man ikke på dyrene sine så må man nesten regne med noe svinn i løpet av beitesesongen. Nei, det er ikke fett å være sauebonde, men det er tydeligvis ikke fett å være ulv heller...

Kommer ulven fir nær så kan den flyttes, den må ikje skytes. Men nå skal vi ikke ha vilt som spiser kjøtt i dette landet, det er helt tydlig.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

  • Like 1
Skrevet

Her hadde jeg egentlig skrevet et langt og fint innlegg som forklarte akkurat hva jeg synes om søppelmenneskene i dette landet, men det ble bare stjerner når jeg postet det.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...