Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
Tulip mener hun har thyroxinproblemer, vetrinærene "mine" mener ikke det.

Hun er ikke slapp når hun ikke har løpetid, men hun er rolig og avbalansert (slik grander er) det er fortsatt masse krutt i henne selvom hun ikke er påvirket av hormoner, men da er kruttet ute og ikke inne.

Har hun blitt sjekket av veterinær for thyroxin problemer, men er friskmeldt, da er hun vel ikke syk heller. Og har hun det ikke greit under løpetid, og heller ikke skal avles på, så ser iallefall ikke jeg problemet med å kasterere henne. Jeg hadde blankt kastrert, kastrerte min pga noe av de samme problemene, og min har det langt bedre nå, enn før.

Skrevet

Men hvorfor er det uenigheter om hun har thyroxinproblemer eller ikke? Opererer norske veterinærer med andre tall enn de i USA? Mindre erfaring med GD og de problemene? Er det ikke annen ekspertise å kunne få tak på i Norge som gjør at hun evt kan behandles for det?

Skrevet

Jeg får dra til en ny dyrlege og ta nye prøver.

Men hvorfor er det eventuelt mer fremtredende rundt løpetid og kun rundt da? Atferdsendringen er stor, og alle merker den så det er ikke bare snakk om litt.
Jeg spør fordi jeg lurer, ikke fordi jeg ikke "tror" på Tulip ang nivået. Det er bare vanskelig å vite hva man skal tro til tider..

Skrevet

Thyroxinet kan synke i forb med løpetid, det er jo et hormon det også, som påvirkes av andre hormoner. Tesh sine prøver var 20 og 11, der laveste tall for normal er 16 og 7. Når man da tenker på at GD (og andre store hunder, bla greyhound) har høyere laveste nivå enn andre raser, har hun lavt nivå. Det var derfor jeg ba om at det ble tatt nye prøver etter løpetid for å sammenligne, og se om hun kom over treshold da (min+max nivå/2). Det er mye mulig hun er over treshold utenom løpetid, men faller godt under ved løpetid, og må ha tilskudd da.

Amerikanerne bruker andre målenheter enn oss, noe de norske veterinærerene har argumentert med, men de sier det er skalaen som er viktig, ikke målenhetene. Tesh's atferd, pels og vann/mat/vekt er typisk for GD med lavt thyroxin iflg de. I Norge ser vi ikke thyroxinproblemer ofte, men tilfellene er uten unntak av amerikansk blod. Tesh er stamtavlemessig tilnærmet 100% amerikaner.

JEG hadde i det minste sendt prøver til USA for testing før jeg kastrerte.

Skrevet
Bikkjer som ikke kan avles på, behøver heller ikke å være intakte. Det er nok intakte hunder der ute som lider ofte nok pga løpetidsproblemer.

Lider pga løpetidsproblemer? Å ha løpetid er ikke en lidelse. At eiere syns det er masete fordi de må passe på bikkjene sine, er ikke en lidelse.

Å kastrere bare fordi at bikkja ikke skal gå i avl og kanskje en gang muligens kan få et hormonrelatert problem, er omtrent like god dyrevelferd som å kupere en hale fordi den kan brekke, eller kupere ører fordi de kan få problemer med blodøre eller ørebetennelse, eller kupere ulveklør fordi det kan hende de river de av. Jeg trodde vi var mer opplyste i 2013 og ikke fjerna friske kroppsdeler fordi det passer oss best.

Skrevet
Lider pga løpetidsproblemer? Å ha løpetid er ikke en lidelse. At eiere syns det er masete fordi de må passe på bikkjene sine, er ikke en lidelse.

Å kastrere bare fordi at bikkja ikke skal gå i avl og kanskje en gang muligens kan få et hormonrelatert problem, er omtrent like god dyrevelferd som å kupere en hale fordi den kan brekke, eller kupere ører fordi de kan få problemer med blodøre eller ørebetennelse, eller kupere ulveklør fordi det kan hende de river de av. Jeg trodde vi var mer opplyste i 2013 og ikke fjerna friske kroppsdeler fordi det passer oss best.

Så du tror ikke hunden plages under løpetid når det blir slik jeg beskriver?

Skrevet
Så du tror ikke hunden plages under løpetid når det blir slik jeg beskriver?

Det kan godt hende at Tesh plages under løpetid, men i motsetning til Red Merle (som jeg siterte - ikke deg) så tror jeg ikke at det er nok intakte hunder der ute som lider ofte nok pga løpetidsproblemer. Unntak er ikke normalen.

Skrevet
Det kan godt hende at Tesh plages under løpetid, men i motsetning til Red Merle (som jeg siterte - ikke deg) så tror jeg ikke at det er nok intakte hunder der ute som lider ofte nok pga løpetidsproblemer. Unntak er ikke normalen.

Det er jeg enig med deg i :) Jeg spør bare for å være sikker i valget jeg eventuelt tar!

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...