Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!
Jeg har en rottweiler hannhund. Han er 12 år, og sprek for alderen sin.

I det siste har jeg oppdaget at han har kuler under halsen. Det er ramser med kuler, den øverste sitter fast, mens de nedover bare henger på den øverste kulen.

Burde jeg bekymre meg for mye?

Skrevet

Tja, du burde jo ikke bekymre deg for mye, men du burde jo definitivt sjekke det opp hos veterinær så du får vite. En så gammel hannhund vil jo begynne å få sviktende fysikk, og kreft er jo ganske typisk, dessverre.

Lykke til!

Skrevet

SandyCandy har helt rett, men fettkuler er også ganske typisk og helt ufarlig.

Jeg ville spurt meg selv om hvor mye jeg hadde gjort med det om det var kreft jeg. Personlig ville jeg nok ikke behandlet en 12 år gammel hund med kreft, kun sørget for at han ikke hadde vondt og gitt ham et så godt liv som mulig. Men vi er forskjellige på det punktet, andre ønsker å operere og gi cellegift, det ene er ikke riktigere enn det andre.

  • Like 1
Skrevet

Det kommer litt an på hvor kulene sitter. Er de i nærheten av lymfekjertlene eller brystbenet/overarmen, vel da ville jeg sjekket det så fort som mulig. Henger de bare under brystskinnet eller sitter uttapå en større muskel ville jeg fått det sjekket når det passet seg sånn.

Skrevet

Viss de sitter fast så kan det være et dårlig tegn, fettkuler er ofte løse/bevegelige, jeg ville uansett ha sjekka det opp, så slipper man og gå og lure da, og kanskje uroe seg unødig. Han begnner jo og dra på åra dessverre.

Skrevet

Jeg har en Riesenschnauzerjente på 12 år som også har disse klumpene. Når vi først oppdaget klumper tok vi henne med til dyrlegen for å få bekreftet om det var ondartede eller godartede kuler. Det er alltid lurt å sjekke! I vårt tilfelle var det heldigvis godartede fettklumper, så vi fikk bare beskjed om å følge med på om de forandrer seg og om det eventuelt kommer flere :) Men som sagt, lurt å sjekke ut!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...