Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei,

Har aldri vært i situasjon hvor hunden min har bitt eller blitt før idag, og må si jeg

Sto litt tidligere idag og skulle børste Schæfertispa mi på et jorde og hun var ikke i bånd. Lekte først litt med baller og da hub skulle hente ballen fikk hun øye på en Dachs og eieren dens. Hun hørte ikke på innkallinga mi og løp rolig mot dachse som gikk i bånd.

Da hun kom bort så stoppet bikkja mi opp og de snuste på hverandre. Dachsen må ha følt seg uttrygg og hogg til i øret på min schæfer.

Selv fikk jeg ikke med meg bittet da jeg ikke var kommet frem men eieren av dachsen burde sett det etter min mening da han vsr rett ovet hundene. Videre så kjefta min tilbake og nærmest angrep dacsen uten å bite tilbake og jeg var akkurat kommet fram slik st jeg fikk tak i halsbåndet på min hund og ba henne roe seg.

Mannen med dachsen sa ingenting og bare gikk (da hadde jeg enda ikke merket at min hund var bitt til blods). Det reagerte jeg litt på da hundene ikke kjeftet lengre men snudde meg og gimk tilbake til jordet.

Først når jeg skulle begynne å børste så jeg at dachsen hadde bitt på begge sider av øret, altså inni og på utsiden.

Har jobba mye med at min hund er kjeftete mot småhunder som dacs, bison frise, papillon osv da hun ble bitt uten blod da hun var ett år. (Er nå to år) Synes hun oppførte seg eksemplarisk idag faktisk, men redd det vim ødelegge all jobbing iht små hunder. Men men, da er det bare på an igjen.

Jeg sitter igjen med endel spørsmål. Har noen skyld i dette av oss hundeeiere? Var d galt av ham å gå? (Jeg mener han burde sett bitet) hva med veterinærutgifter? Osv.

Vært glad for å høre noen andres tanker om dette.

Ps. Hunden skal til dyrlege når min samboer kommer. Har renset såret ordentlig. Er nesten bitt gjennom, men vil gå fint.

Beklager hvis redigering av innlegg suger, er på mobil.

Skrevet

Din hund var løs, din hund kom ikke på inkalling, din hund oppsøkte den andre hunden som var i bånd. Det er ditt ansvar og selvsagt en kjip erfaring. Men en veldig enkel og plain sak i min verden. Hadde dachsen blitt skadet så hadde dette kun vært ditt ansvar.

  • Like 12
Skrevet

Hvis min hun hadde vært ut av kontroll og gått bort til en annen hund for å så blitt bitt, så hadde jeg selvsagt betalt for veterinæren selv.


Hvis det kommer en løshund bort til en av mine, som er i bånd, og blir bitt, så tar ikke jeg på meg regningen :)

  • Like 5
Skrevet

Ok, jeg ser den og er vel hva jeg hadde kommet frem til i eget hue før jeg spurte.

Så hvis de hadde møtes på line villkår så hadde det vært annerledes? Er det det dere basicly sier?

Skrevet

I dette tilfelle er jeg helt enig i at det er du som bærer både ansvaret og kostnadene. Alle situasjoner er forskjellige selv om de møtes på like vilkår (begge løse, eller begge i bånd), men på et helt generelt plan så er det den som biter som er ansvarlig.

Skrevet

Ved like vilkår hadde i alle fall situasjonen vært annerledes, helt klart. Da hadde kanskje ikke dachseieren latt de to hilse in the first place.

Skrevet

Flottings, takk for innspill. Ville gjerne sjekke hva litt erfarne hundefolk mente om saken, og godt og se at jeg klarte å være objektiv og ikke bli for følelsesmessig engasjert. For det er kjipt når hunden din blir skadet uansett, men min vil klare seg fint og dette var jo en ny erfaring. Stikkord er innkalling for meg og min hunds del. Må bli bedre :-)

  • Like 2
Skrevet

Jupp, ser ut som du har fått fornuftige svar, og trekt fornuftige konklusjonar sjølv. Eg vil berre slenge på at ut frå korleis din hund reagerte, ser eg ingen grunn til at det skal føre til store problemar. Berre hald fram med treninga, og sørg for at dette ikkje skjer igjen, så går det nok fint :) .

  • Like 1
Skrevet
Jupp, ser ut som du har fått fornuftige svar, og trekt fornuftige konklusjonar sjølv. Eg vil berre slenge på at ut frå korleis din hund reagerte, ser eg ingen grunn til at det skal føre til store problemar. Berre hald fram med treninga, og sørg for at dette ikkje skjer igjen, så går det nok fint :) .
Nei det for jeg håpe.

Men allerede ser jeg ho begynner å dra og kjeftd igjen når vi treffer småhunder. Har slitt veldig med dette og det var ganskebra frem til den episoden. Altså hun bare kjefter. Noen ganger drar hun og bjeffer for hun vil hilse, andre ganger så hopper hun til siden i det vi passerer den andre hunden f. Ex på et fortau. Klassisk problem.

Kjente hunder er null problem.

Som sagt, livet går videre og håper det snur seg igjen, for det er slitsomt og merker folk med mindre hunder unngår oss, noe som også gjør at det blir vanskligere.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...