Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har ønsket meg denne rasen (gammel Dansk Hønsehund) i snart 15 år. Jeg ønsker meg fremdeles denne rasen, å vurderer å skaffe oss en fra Danmark.

Men har noen spørsmål igjen som må besvares.

Hvordan importerer man fra Danmark? Er det mye papirer som man må gjennom, ekstra vaksinasjoner, en viss alder de må inn i landet? osv osv

Ja egentlig alt, hva med mattilsynet? Må man søke om noe der før man bestiller en valp, og hva koster alt ca?

  • Like 1
Guest Jonna
Skrevet

Alt dette kan mattilsynet svare på, anbefaler deg å kontakte de evt bruke hjemmesiden deres :)

Skrevet

Valpen må ha ID-merking, behandling mot revens dvergbendelorm og pass.

- Bestill fly først (ankomstinfo må med i søknaden til Mattilsynet)

- Valpen må chipes før søknaden til Mattilsynet kan sendes, for chipnummer skal med.
- Søke til Mattilsynet. Jeg fikk positivt svar etter ca halvannen uke.

- Så må oppdretteren skrive erklæring om at valpen ikke skal ha vært utsatt for rabiessmitte. Orginalen skal du ha med og vise i tollen når du ankommer Norge.

Skrevet

Hunden må vel være under 3 måneder og ved innførsel, eller er det forandret? Måtte iallefall være det da jeg kjøpte derfra.

Jeg kjørte gjennom sverige da, så måtte søke mattilsynet der og (som jeg ikke husker hva heter, jordbruksverket?). Men gikk veldig greit altså :-)

Skrevet
Valpen må ha ID-merking, behandling mot revens dvergbendelorm og pass.

- Bestill fly først (ankomstinfo må med i søknaden til Mattilsynet)

- Valpen må chipes før søknaden til Mattilsynet kan sendes, for chipnummer skal med.

- Søke til Mattilsynet. Jeg fikk positivt svar etter ca halvannen uke.

- Så må oppdretteren skrive erklæring om at valpen ikke skal ha vært utsatt for rabiessmitte. Orginalen skal du ha med og vise i tollen når du ankommer Norge.

Fin kronologisk oversikt :) og mange takk for den

Er i samme situasjon som gdh13 :D

  • 3 years later...
Skrevet

Er det fortsatt sånn at man må søke mattilsynet for å importere en hund fra Danmark?  Hvor finner jeg søknadskjemaet isåfall? :) (har lett litt på mattilsynet sine sider, men uten hell)

Skrevet
4 minutter siden, Hælja skrev:

Er det fortsatt sånn at man må søke mattilsynet for å importere en hund fra Danmark?  Hvor finner jeg søknadskjemaet isåfall? :) (har lett litt på mattilsynet sine sider, men uten hell)

Det er ikke lenger mulig å importere valp fra danmark som ikke har blitt rabiesvaksinert. Du vil få info om dette om du går inn på mattilsynet sine sider og fyller ut reiseveilederen. :) Du må vente til valpen er blitt tre måneder, rabiesvaksinere, og så vente ytterligere 21 dager. :)

 

http://www.mattilsynet.no/dyr_og_dyrehold/reise_med_kjaledyr/veileder_slik_reiser_du_med_kjaledyret_ditt/

Skrevet
1 time siden, Vilje skrev:

Det er ikke lenger mulig å importere valp fra danmark som ikke har blitt rabiesvaksinert. Du vil få info om dette om du går inn på mattilsynet sine sider og fyller ut reiseveilederen. :) Du må vente til valpen er blitt tre måneder, rabiesvaksinere, og så vente ytterligere 21 dager. :)

 

http://www.mattilsynet.no/dyr_og_dyrehold/reise_med_kjaledyr/veileder_slik_reiser_du_med_kjaledyret_ditt/

Takk for svar :-) 

Da er det alså slik at man ikke trenger å fylle ut noen søknad så lenge valpen er gammel nok, har vaksine, chip å pass. Da kan man trykkt ta den med seg til Norge uten at den blir fra tatt i toll? :-) 

Skrevet
6 minutter siden, Hælja skrev:

Takk for svar :-) 

Da er det alså slik at man ikke trenger å fylle ut noen søknad så lenge valpen er gammel nok, har vaksine, chip å pass. Da kan man trykkt ta den med seg til Norge uten at den blir fra tatt i toll? :-) 

Vaksine, chip og pass. Pass på at chip er satt før rabiesvaksinen, og husk ormekur som må gis mellom 24 og 120 timer før innførsel. Husk at du skal gå på rødt i tollen, og fortolle for 25% av kjøpsbeløpet. :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...