Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund med smerter


Recommended Posts

Hei.

Jeg har et lite problem, og jeg vil ikke ringe dyrlegen nå i helgen pga kostnader.

Da jeg kom hjem i går kl 20.00 var den 7 år gamle hunden min veldig rar, jeg så i øynene at han hadde vondt. Jeg klemte på ryggen,dro i bena og ja tok på han overalt,men kom ikke et kny og han viste ikke tegn til smerter. Så etter vi hadde spist skulle jeg løfte han ned fra sofaen, og da peip han og var helt stiv i kroppen. Da han kom ned klemte jeg på han igjen, men igjen ingen tegn til smerter.

Han løfter ikke bena når han tisser, noe han vanligvis gjør, men har gjort alt. Matlysten er der også.

I dag ser det ut som han har vondt bak, men øynene ser bedre ut.. Da jeg klemte på han bak, kom det et lite pip også ikke noe mer. Han vil ikke leke og søker oss på en måte som han ikke vanligvis gjør. Nå ligger han og sover, noe som er helt normalt. I natt flyttet han på seg og sov igjennom hele natten. Han er virkelig ikke seg selv.

Har dere noen forslag på hva dette kan være? Og still gjerne spørsmål om jeg ikke helt har klart å forklare meg.. ;-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det første som slår meg når jeg ser hva slags rase du har er at det kan være et prolaps i ryggen. Dette er et vanlig fenomen hos dachs.

Så lenge han tisser og kan bevege beina sine så er ingenting i alvorlig klemme, men du bør gå til veterinæren for en sjekk (røntgen/CT).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde kontaktet veterinær. De kan trolig ikke gjøre så mye annet enn å skrive ut smertestillende og prednisolon for å få ned hevelse rundt skadested, men det kan hjelpe hunden din masse.
Om det er proplaps bør du bestille time hos Kristin Halle, hun er kiropraktor i tillegg til veterinær.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er ingen hevelser noen steder og blir kvikkere virker det som. prøver å holde han i ro, men ikke så lett gitt..

Har snakket med dyrlege og de sier at det ikke blir gjort noe nå i helgen med tanke på at han har blitt noe bedre så får vi beskjed om å avvente siden han har god matlyst og går på do. Blir smertene værre skulle vi ringe og få noe for smertene, men resten av undersøkelsene vil de vente med.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er ingen hevelser noen steder og blir kvikkere virker det som. prøver å holde han i ro, men ikke så lett gitt..

Har snakket med dyrlege og de sier at det ikke blir gjort noe nå i helgen med tanke på at han har blitt noe bedre så får vi beskjed om å avvente siden han har god matlyst og går på do. Blir smertene værre skulle vi ringe og få noe for smertene, men resten av undersøkelsene vil de vente med.

Den hevelsen jeg snakker om vil du ikke kunne se, men når man får en prolaps vil adet alltid bli hevelse og evt en betannelses tilstand rundt stedet. Derfor kortison evt annet betennelses dempende.

Men bra du har snakket med vet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En liten update. Han er mye bedre nå, han vil leke, løpe, Gå trapper osv. Prøver å holde han i ro så mye som vi får til, samt bære han opp og ned trapper/sofaer. Vi kommer uansett til å ta han med til dyrlegen på mandag for å røntgen, så er vi på den sikre siden. :-)

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da er han jo ung, på godt og vondt, og kan formes mye. Kurs er uansett gøy og lærerikt.
    • Har litt erfaring med Japansk spisshund. Pelsstell: De 2 første jeg hadde slapp pels 2 ganger i året, hvor mesteparten av pelsen kom ut på veldig kort tid. Endel børsting da, men lite pelsstell ellers. Han jeg har nå gjør ikke det, men har de vanlige røytepriodene vår og høst.  Han krever ikke veldig mye pelsstell utenom røyteperiodene, pleier å børste ham når den blir badet. Anbefaler en hundeblåser for å lette pelsstellet og greit å få tørket dem når de har blitt dusjet.   Aktivitetsnivå: De er med på det meste men mine har egentlig ikke krevd mye. Stort sett fornøyd bare de får en god tur hver dag. Mine har også drevet med alt fra ID-spor til agility og kost seg med det. Lydnivå: Veldig induvidielt, men spisshunder er jo kjent for å ha litt lyd. Mine 2 siste har varslet når det kommer noen, noen ganger men ikke så ofte når noen har gått forbi, men jeg har flere hunder, bla en sheltie som bjeffer for alt så hvor mye lyd det ville vært uten ham vet jeg ikke. Første min bjeffet bare når noen ringte på. Min er stort sett rolig på hotell, når det bare er ham eller med den andre roligere sheltien min. Sjelden de bjeffer hele tiden, har bodd på motell med mange andre japanske spisshunder og ingen av de står å bjeffer hele døgnet. Vet det er flere i JS miljøet som har med sine på båt uten problemer.  
    • Han er snart tre år, men har mye ungdom i seg enda merker jeg. Takk for godt svar! Jeg har tenkt at vi burde gå på et kurs sammen ja. Som du nevner så er det noe med å bli kjent med treningen sammen.
    • @BusannKan kanskje si litt om det. De krever jo litt børsting og pelsstell, men er ganske selvrensende. Det blir fort litt støvsuging også.
    • Hvor gammel er han? At en hund "kan" en ting betyr ikke at den kan det i alle situasjoner. Alt må læres inn og vedlikeholdes, og generaliseres, det vil si, lære at det kan/skal gjøres under ulike forhold og på ulike steder. Jeg vil anbefale å finne et grunnkurs dere kan gå for å bli enda bedre kjent, og lære om hundetrening sammen. Start med å repetere kommandoene inne, hjemme, og belønn med godbit eller lek når han gjør det riktig. Prøv igjen utenfor huset, i hagen, innkjørselen e.l. Det er fortsatt kjente omgivelser, og kanskje mindre forstyrrelser? Når dere er på tur i kjente områder kan du gjerne stoppe på et rolig, uforstyrret sted og gå gjennom kommandoene igjen, alltid med belønning. Slik kan han gradvis lære at "kommandoene gjelder og lønner seg her også".  Gradvis, over flere dager og uker, kan du repetere kommandoene på ulike steder, med økt vanskelighetsgrad. Men husk også å gå tilbake å repetere på steder hvor det er enkelt for ham å følge kommandoene. Jo mer ukjent stedet er, jo mer lukter, lyder, folk og andre dyr det er, jo vanskeligere er det for ham å fokusere på deg og følge med. Dette må læres inn gradvis, og tar tid.  Det er selvfølgelig også superviktig at han ikke går løs når du ikke er helt sikker på at han kommer på innkalling. Bruk langline, og la ham eventuelt løpe løs på inngjerdede områder. I langline kan du jobbe likedan som med de andre kommandoene, men jeg vil anbefale å bruke enda bedre belønning, gjerne en "eksklusiv" belønning som han får kun på innkalling. Og ja, han vil merke at han har lina på og høre bedre etter da, men treningen vil like vel sitte i når du etterhvert tar av lina.  Lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...