Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Er oppi en liten problemstilling.

Eg har skaffet meg en jaktcocker og den har hatt en tendens i det siste til og bjeffe på min andre hund, en ridgeback hannhund.

Han bjeffer ofte når han kjeder seg og er oppspilt. Virker som han prøver og få hans oppmerksomhet. Ridgebacken min ungår helst valpen men har også nå begynt og bjeffe. så nå er det utviklet seg til eit lite bjeffekor.

Så til poenget, hva burde eg gjøre. Eg hadde jo først tenkt og unngå og gi han oppmerksomhet for det, bare overse. Men så er det jo slik at ridgebacken stemmer i med han. så han får jo allerede mykje oppmerksomhet frå han. så han er begynt og bjeffe meir...

Eg har også prøvd og unngå situasjonen, men det er veldig vanskelig.

Så til problemstillingen, hva burde eg gjøre?

noken tips? ;)

Skrevet

Jeg hadde gått og henta den når den begynner og gitt en time out, enten på et annet rom/i bilen/i buret etc om du har mulighet, viss ikke bare hatt på båndet og tatt en time out ved din side til den stresser ned litt. Og evt også gått inn med en verbal korrigering viss det funker. Viss det ikke funker så er det bare dumt.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...